18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Kórnicka: Kliknij i czytaj starodruki

Karolina Koziolek
Dokument zawierający wiadomości o losach kraju po śmierci króla Zygmunta Augusta
Dokument zawierający wiadomości o losach kraju po śmierci króla Zygmunta Augusta Biblioteka Kórnicka
"Mieszkam w Waszyngtonie. Nawet nie wiecie jak bardzo jestem wdzięczny za to, że mogę czytać tutaj w Stanach polskie wspomnienia z czasów II wojny światowej. W waszych zbiorach znalazłem perełki - stare dokumenty, dzienniki, małe lokalne gazety, to niesamowite".

- Takie maile z całego świata dostaje Biblioteka Kórnicka, która jest pionierem w cyfryzacji zbiorów bibliotecznych w Polsce. W lutym, polskie zbiory bibliotek cyfrowych przekroczyły milion obiektów.CZYTAJ TEŻ:
Więcej darmowego internetu na ulicach
Internet dla seniora - akcja na Morasku
Na Skypie z wicewojewodą co dwa tygodnie

Koordynatorem Federacji Bibliotek Cyfrowych, w której skład wchodzą wielkopolskie biblioteki, także Biblioteka Kórnicka, jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

To właśnie informatycy z tego centrum są twórcami programu deLibra, który służy większości bibliotek w Polsce. Obecnie informatycy z tego centrum szkolą już nie tylko polskich bibliotekarzy, stali się marką znaną w Europie. W marcu rozpoczynają drugi już cykl szkoleń, który obejmie większość bibliotek w Grecji, potem także w Chorwacji, Albanii, Bośni i Hercegowinie.

- W tej chwili Polska ma ósme miejsce pod względem zbiorów w Europie. Przy czym przez najbliższe trzy lata nasze zbiory powinny zwiększyć się do ok 2,5 mln - mówi Marcin Werla, koordynator działu cyfryzacji w PCSS.

Dlaczego cyfryzacja zbiorów ma tak wielkie znaczenie?
- Ponieważ teraz bez wychodzenia z domu można korzystać ze zbiorów kilku bibliotek równocześnie - mówi Jolanta Mazurek, szefowa działu cyfryzacji Biblioteki Kórnickiej. - Ma to kolosalne znaczenie nie tylko dla naukowców. Osoby, które korzystają ze zbiorów cyfrowych w internecie, to może przede wszystkim hobbyści. Osoby zainteresowane historią lokalną, ale także historią swojej rodziny, tworzeniem drzewa genealogicznego.

W katalogach stworzonych przez Federację Bibliotek Cyfrowych czy Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową, można odnaleźć stare dokumenty, listy oficerskie, księgi adresowe, listy personalne zakładów pracy jeszcze sprzed II wojny światowej, stare zdjęcia, a może przede wszystkim stare gazety.

- Dla ludzi z drugiego końca świata to jedyna możliwość, aby dotrzeć do tych informacji. Z resztą mało kto, nawet w Polsce, może sobie pozwolić na to, aby jeździć od jednej biblioteki do drugiej i przeszukiwać jej zbiory z nadzieją, że znajdzie się jakieś wzmianki o swojej rodzinie - mówi Jolanta Mazurek. - Teraz dzięki cyfryzacji zbiorów i specjalnemu oprogramowaniu robi to za nas komputer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski