Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biedronki azjatyckie wciskają się do domów na jesień. Wchodzą drzwiami i oknami. Wytwarzają uczulające enzymy. Szkodzą alergikom

red
Inwazja biedronek na Śląsku. Uważajcie, one gryzą
Inwazja biedronek na Śląsku. Uważajcie, one gryzą arc.
Październik to ulubiony miesiąc biedronek azjatyckich tzw. arlekinów. To już prawdziwa plaga. Wchodzą drzwiami i oknami i nie są tak przyjazne jak nasze rodzime biedronki. Uważajcie, biedronki arlekinowe, które są gatunkiem inwazyjnym, dotkliwie gryzą. Biolog Łukasz Bożycki mówi: Ich hemolimfa może nas uczulać. Są trujące dla alergików. Możemy czuć swędzenie, pieczenie, a nawet w ostrych przypadkach - mieć trudności z oddychaniem.

Inwazja biedronek

Biedronki azjatyckie co roku stają się bardzo plagą i są uciążliwe dla ludzi. Masowo wychodzą z ukrycia, a czasem mogą nawet ugryźć. To prawdziwa inwazja biedronek. Specjaliści z katedry zoologii Uniwersytetu Śląskiego wypowiadali się już kiedyś na łamach Dziennika Zachodniego, że biedronki są gatunkiem inwazyjnym.

Nie przeocz

Biedronki, których tak dużo ostatnio na Śląsku to biedronki arlekinowe, które w XIX wieku sprowadzono do Stanów Zjednoczonych oraz Europy, by zwalczały mszyce. Pochodzą one z południowo-wschodniej Azji.

Plaga biedronek azjatyckich

Biedronki azjatyckie, lub też arlekiny (Harmonia axyridis) w Polsce pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tamtego czasu stanowią prawdziwą plagę. Inwazja biedronek następuje zwykle w październiku. Wchodzą o drzwi i okien. Uwielbiają framugi.

Biedronki azjatyckie to w październiku prawdziwa plaga. Właśnie na ten miesiąc przypada największa aktywność biedronek azjatyckich. Biedronki azjatyckie stają się bardziej aktywne jesienią, kiedy to szukają miejsca, w którym zapadną w zimową hibernację. Biedronki azjatyckie są groźne - mogą ugryźć!Przeczytaj koniecznie: Biedronki azjatyckie atakują. To prawdziwa inwazja! Jak rozpoznać biedronki azjatyckie? Uwaga, gryzą!Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.

Inwazja biedronek w regionie! Mieszkańcy przerażeni: Zamykam...

Owady głównie można zauważyć w zagłębieniach domów i mieszkań, takich jak framugi okienne czy futryny. Biedronki pojawiają się z uwagi na przesiedlenie w tereny górzyste, które odbywa się właśnie jesienią. To prawdziwa plaga biedronek.

Musisz to wiedzieć

BIEDRONKI SĄ NIEBEZPIECZNE DLA ALERGIKÓW

Warto zaznaczyć, że są one szczególnie uciążliwe dla ludzi ze względu na ich agresywne zachowanie. Wydzielają płyny obronne, szczególnie szkodliwe dla oczu, a ponadto mogą nawet ugryźć. Miejsce ugryzione przez te owady jest bolesne, może też być zaczerwienione.

Biedronki zbijają się w ogromne stada i jesienią szukają szczelin i szpar, w których mogłyby się ukryć na zimę. Dlatego wchodzą nam przez okna - mówi Łukasz Bożycki, biolog, fotograf przyrody.

Biedronki azjatyckie wytwarzają dwa alergeny, które mogą uczulać. Znajdują się w hemolimfie. Ale wydzielane są wtedy, gdy biedronka czuje zagrożenie - gdy je dotykamy, podnosimy. I rzeczywiście, osoby, które maja predyspozycje do uczuleń, mogą to odczuć - mówi Łukasz Bożycki.

O ile pszczoły i trzmiele nie są groźne dla człowieka, o tyle szerszenie i osy mogą narobić wiele szkód. Ukąszenie szerszenia jest nie tylko bardzo bolesne. Może doprowadzić wręcz do śmierci, jeśli użądlona zostanie osoba uczulona na jad szerszenia. Właśnie z tego powodu tak ważne jest rozróżnianie owadów.

Osa, szerszeń, trzmiel czy pszczoła – jak wyglądają? Zobacz ...

Jak odróżnić biedronki?

  • Ciało biedronki azjatyckiej jest
  • owalne,
  • wypukłe,
  • o długości 5–8 mm,
  • zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki.
  • Liczba kropek od 0 do 23.

Jest spotykana w różnych środowiskach, głównie na krzewach i drzewach liściastych, także na terenach zurbanizowanych. Skąd inwazja biedronek azjatyckich w październiku? Otóż właśnie jesienią biedronki azjatyckie są bardziej aktywne, ponieważ podejmują długodystansowe loty w poszukiwaniu miejsc do przezimowania. Biedronki azjatyckie można zaobserwować głównie w zagłębieniach domów i mieszkań, we framugach okiennych czy futrynach.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski