Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blokada na Katyń

Barbara Sadłowska
Na zakrętach polskiej historii nigdy nie brakowało ofiar. Tylko niektórym zaś udało się dożyć czasów, w których III Rzeczpospolita postanowiła - w uznaniu niepodległościowych zasług - uhonorować bohaterów także finansowo. Jak napisałam: na tyle, na ile można po latach wycenić cierpienia stalinowskich więźniów albo internowanych w stanie wojennym.

Ustawa z 1991 roku, chociaż kilkakrotnie zmieniana, nadal nie obejmuje wszystkich represjonowanych. Niektórych pomijała, bo przyszło walczyć im o wolną Polskę za Bugiem. Nowela poszerzająca granice obszaru represji dała szansę uzyskania rekompensaty 90-letniej sybiraczce z Poznania - ale tylko za okres od 1944 roku. Innych ofiar ustawodawca nadal nie dostrzega, bo cierpieli... zbyt wcześnie.

Jak zauważyła kiedyś senator Teresa Liszcz, działania ustawy nie obejmują represji z okresu od 17 września 1939 do końca 1943 roku. Wyłączone są więc zbrodnia katyńska, deportacje do Kazachstanu i inne represje ze strony sowieckich władz wobec Polaków po inwazji Armii Czerwonej na terytorium Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski