Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bolek i Lolek wracają do gry!

Stefan Drajewski
Joanna Olech i Maciej Wojtyszko napisali trzy nowe opowiadania o słynnych na cały świat polskich urwisach. Wydawnictwo Znak zapowiada kolejne. W Bielsku-Białej stanął ich pomnik, który nawiązuje nie tylko do wyglądu, ale również do charakteru i zainteresowań bohaterów polskich kreskówek wszech czasów

COŚ DO POCZYTANIA

Gdyby chcieć poważnie potraktować Bolka i Lolka, dzisiaj byliby to stateczni panowie w przedziale 50+. Znając ich inteligencję, pomyślunek, przebiegłość, otwartość… Byliby pewnie politykami albo biznesmenami. Na szczęście w literaturze jest to możliwe - Bolek i Lolek - nie dorośli, nadal są w tym samym wieku, tylko realia wokół nich się zmieniły.

19 maja odsłonięto w Bielsku-Białej pomnik. Stanął on na dziedzińcu największego centrum handlowego Podbeskidzia - Sfera. Postaci Bolka i Lolka są podobne do pierwowzoru, mają około 120-140 cm wzrostu. Towarzyszy im globus, symbol wielu podróży, które odbyli.

Tego samego dnia na księgarskich ladach w całej Polsce pojawiły się trzy nowe opowiadania: "Bolek i Lolek. Straszne skutki oglądania telewizji", "Bolek i Lolek. Teatr" i "Bolek i Lolek. Bal przebierańców". Pierwsze dwa napisał Maciej Wojtyszko, trzecie - Joanna Olech, autorzy znani dziecięcej widowni.

- Chcieliśmy odnowić formę opowiadań, wykorzystując postaci, które ludzie kochają - mówi Wojtyszko. - Staraliśmy się zachować ducha oryginału, czyli życzliwość w stosunku do bohaterów, inteligencję i szczyptę ironii, które były znakami rozpoznawczymi serialu .
Ponadto wydawnictwo przygotowało osiem książeczek Elżbiety Lekan, które zawierają różnorodne zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku 4-5 lat, których bohaterami będą również urwisy z popularnej kreskówki.

Z życia wzięci
Życie przynosi najlepsze tematy, wiedzą o tym dziennikarze i artyści. Podobnie było i w tym przypadku. Władysław Nehrebecki, obserwując swoich synów, wiedział doskonale, co interesuje dzieci w wieku 7-10 lat. Swoich bohaterów nazwał Bolkiem i Lolkiem, nawiązując tym samym do filmu Michała Waszczyńskiego z 1936 roku pod takim samym tytułem. Role obu bohaterów w przedwojennym obrazie grał Adolf Dymsza.

Bolek był wyższy i szczuplejszy, nosił czerwone szorty i żółtą bluzę, Lolek był nieco grubszy i niższy, ubrany był w fioletowe spodnie na szelkach i biały podkoszulek Pierwszy miał cechy przywódcze, był raczej ekstrawertykiem, natomiast Lolek o skłonnościach introwertycznych był bardziej romantykiem, chłopcem uległym… łączą się na zasadzie przeciwieństw.

Idea serialu była prosta, dwóch chłopców przeżywa podwórkowe przygody, odbywa podróże w czasie i przestrzeni, odwołując się do świata literackiej fikcji, która dostarcza im bardzo często zwariowane pomysły. W pierwszym odcinku pt. "Kusza", nawiązują do przygód Wilhelma Tella. Dziesięć lat po premierze pierwszego odcinka, w 1973 roku, autorzy wprowadzili do serialu Tolę (wystąpiła w 30 odcinakach). Takie było życzenie dziewcząt i mam. Tola tonowała, ale czasami inicjowała szalone pomysły swoich przyjaciół.

Światowe życie
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, gdzie powstały wszystkie filmy o Bolku i Lolku, wyprodukowało ponad 150 odcinków tworzących 10 serii. Najdłuższa - "Przygody Bolka i Lolka" - obejmowała 63 odcinki, pozostałe były krótsze, ale bardzo mocno określone tematycznie. Większość z nich pozbawiona była dialogów. Te pojawiły się w filmach pełnometrażowych ("Wielka Podróż Bolka i Lolka" oraz "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie") i odcinkach z lat 80. Bohaterom kreskówek głosu użyczały: Bolkowi - Ewa Złotowska i Ilona Kuśmierska, a Lolkowi - Danuta Mancewicz i Danuta Przesmycka.

Serial bardzo szybko podbił serca dzieci i dorosłych. Wkrótce stał się znakomitym towarem eksportowym. Podobał się w Chinach i Ameryce, bawił widzów w Japonii i Europie. Serią "Bolek i Lolek wśród górników" zainteresowała się nawet amerykańska Columbia, ale ostatecznie do współpracy nie doszło. Przeszkodziły temu spory o prawa autorskie . Serial był jedyną produkcją europejską dopuszczoną do emisji w Iranie po rewolucji islamskiej w 1978 roku.

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Pod kuratelą krakowskiej kancelarii
Z zapisków Władysława Nehrebeckiego (można je przeczytać w całości na blogu syna - poczytamcimamo.blox.pl) wynika, że bohaterowie kreskówki są dziełem zbiorowym.

Władysław Nehrebecki tak opisywał początki serialu: "Z treścią noweli zapoznani zostali wszyscy uczestnicy spotkań. Zaproponowałem wtedy, aby koledzy spróbowali narysować bohaterów serialu i po upływie miesiąca przedstawili swoje projekty. Opisałem wtedy wygląd zewnętrzny postaci i ich charakterystykę. Pierwotny projekt złożył Tadeusz Depa, który jakkolwiek nie należał do zespołu, włączył się do prac nad postaciami. Projekt Depy został przyjęty i oceniony jako propozycja odpowiadająca założeniom plastycznym serialu. Inni koledzy złożyli swoje prace później, a Ledwig i Lorek zgłosili swoje rysunki w dniu spotkania, były one wykonane w pośpiechu, ołówkiem na kalce szkicowej.

Na spotkanie zaproszony został Mirosław Kijowicz, który jako dyplomowany plastyk miał pomóc w wyborze właściwego projektu. Na zebraniu ustalono, że żaden z projektów nie odpowiada wymaganiom serialu, jedynie projekt Depy został oceniony pozytywnie jako praca wyjściowa do dalszego opracowania. Na propozycję reżysera Marszałka przyznano Depie nagrodę w wysokości 300 zł, wypłaconą z funduszu dyrektorskiego. Z innych rysunków wybrano poszczególne elementy postaci, np. w rysunku Lorka podobały się spodnie, w które ubrany był Lolek, za duże i obwisłe, jak ze starszego brata, na śmiesznych szelkach nadających postaci wygląd komiczny.

Nie pamiętam, jakie elementy wybrano z rysunków Ledwiga, były to prawdopodobnie ręce lub nogi. Postanowiono zgodnie, że koledzy Rufin Struzik i Stanisław Dülz opracują rysunek postaci Bolka i Lolka w oparciu o projekt Depy oraz dostosują je do wymagań techniki filmowej, zaś Lorek i Ledwig zaprojektują kolory i dekoracje do filmu. Wszystkie prace uzgadniane były ze mną jako autorem serialu. Korygowałem szczegół wprowadzając osobiście zmiany i poprawki, sprowadzając ostateczna formę postaci do własnej wizji".

Spór o prawa autorskie do projektu plastycznego trwał 32 lata. Od 2004 roku Bolek i Lolek pozostają pod opieką praw- ną Kancelarii Prawnej Bukowski i Wspólnicy z Krakowa.

Czy powstanie nowy film o urwisach?
Ostatni film o Bolku i Lolku nakręcono w 1986 roku. Spory o prawa własności uniemożliwiały realizację kolejnych projektów. A mimo to, w 1998 roku Roman Nehrebecki, syn Władysława, wraz z Marianem Cholerkiem rozpoczęli pracę nad nową serią o przygodach Tolka i Olka, kuzynach Bolka i Lolka.

W tym samym roku ukazał się komiks obu autorów zatytułowany "Przygody kuzynów Bolka i Lolka - sensacyjne odkrycie".
Według najnowszych informacji Roman Nehrebecki pracuje nad filmem pełnometrażowym pt. "Kosmiczna przygoda Bolka i Lolka".

Idole
Ulice Bolka i Lolka znajdują się między innymi w Dziekanowie Leśnym, Kwidzynie, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim i Zielonej Górze .
Kalkulatory produkowane przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Elwro nosiły imiona Bolka i Lolka.
W podziemiu jeden z nadajników nielegalnego wtedy Radia "Solidarność" nazywał się Bolek i Lolek.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski