Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budma 2012: Hitem targów był modelowy dom

Mateusz Ludowicz
Modelowy dom nie miał wszystkich ścian, zwiedzający mogli  więc zajrzeć do środka
Modelowy dom nie miał wszystkich ścian, zwiedzający mogli więc zajrzeć do środka paweł miecznik
"Budownictwo przyszłości" - to hasło Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma, które w zeszłym tygodniu zakończyły się w Poznaniu.

W tym roku głównym celem imprezy było wprowadzenie nowatorskich rozwiązań, które pozwolą na energooszczędne, ekologiczne i funkcjonalne budowanie. Cel ten organizatorzy postanowili zrealizować natychmiast i podczas targów zbudowali modelowy dom.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
W Polsce można już budować szklane domy
Budma 2012: Targi budowlane w nowej odsłonie

MTP miały rekordowy rok

Dom budowany podczas targów łączył w sobie ekologię i funkcjonalność. Zaaranżowano w nim kuchnię, salon i taras. Budowlańcy nie wykończyli ścian budynku. Dzięki temu każdy zwiedzający mógł dokładnie przyjrzeć się materiałom, które wykorzystano przy tworzeniu projektu.

W poszukiwaniu straconej energii
Modelowy dom zbudowano z wielkogabarytowych cegieł.
- Cegła sama w sobie jest materiałem ekologicznym - informował Bogusław Janas, manager firmy Wienerberger, która uczestniczyła w budowie domu. - Zastosowanie naszego produktu zapewnia znacznie szybszą budowę i zmniejszenie strat energetycznych budynku - dodaje z przekonaniem.
Cegły firmy Wienerberger posiadają pory i przegrody. Dzięki ich zastosowaniu budynki nie muszą być dodatkowo docieplane styropianem.

- To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a przy okazji jest korzystne dla środowiska naturalnego - twierdzi Bogusław Janas. Czas i pieniądze pozwala także zaoszczędzić zaprawa w pianie, którą można wykorzystać budując z cegieł firmy Wienerberger. Jest ona alternatywą dla tradycyjnej zaprawy, która zawiera duże ilości wody. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba dodatkowo ogrzewać czy sezonować domu. Budynek niemal natychmiast nadaje się do zamieszkania.

Energooszczędność i szybki czas budowy - to główne zalety technologii, którą zastosowano przy budowie modelowego domu na tegorocznej Budmie. Projekt energię oszczędzał jednak nie tylko dzięki cegłom. Zamontowano w nim także okna, które pozwalają na zminimalizowanie strat ciepła.

- Nasz produkt to optymalne połączenie innowacyjne technologii i wysokiej jakości elementów konstrukcyjnych - tłumaczy Sławomir Tomasz Kwiatkowski, dyrektor firmy Elwiz, producenta okien.
Firma Elwiz wytwarza dwukomorowe okna pasywne, które gwarantują oszczędność energii.
- Nasze produkty nie tylko są energooszczędne. W założeniu okna i sam dom mają być samowystarczalne i ogrzewane przez np. promienie słoneczne - mówi Kwiatkowski.

Inteligentny czy automatyczny?
Montaż jest też bardzo ważny w przypadku systemu KNX, pozwalającego zarządzać ekologicznym domem.

- Kiedyś w każdym pomieszczeniu była jedna lampa i jeden włącznik, teraz źródeł światła w pokoju może być nawet kilkanaście - tłumaczy Krzysztof Sasin, kierownik sprzedaży i marketingu systemu KNX. - Dzięki naszemu systemowi domownicy mogą nimi swobodnie zarządzać i dostosowywać je do swoich potrzeb -dodaje Sasin.

KNX pozwala też na swobodne zarządzanie ogrzewaniem domu. Użytkownik może dokładnie określić, jaka temperatura w danym momencie dnia ma panować w poszczególnych pomieszczeniach.

- Jeżeli wychodzimy do pracy temperatura może być niższa niż podczas wieczornego oglądania telewizji. Nasze preferencje wprowadzamy do systemu i nie musimy się już o nic martwić - opowiada Sasin.

System zastosowany w modelowym domu daje też możliwość kierowania czujnikami światła czy automatycznego podnoszenia i opuszczania rolet. Wszystkim można sterować zdalnie, np. przez telefon komórkowy.

- Nie jest to jednak inteligentny dom - zaznacza kierownik sprzedaży KNX. - Dom jest automatyczny. Inteligentny jest człowiek, który tym systemem zarządza - tłumaczy.

Modelowy dom, zbudowany na tegorocznych targach Budma łączył w sobie ekologię i nowoczesności. Technologie, które wykorzystano w projekcie pozwalają na oszczędność energii i zapewniają wysoki standard wszystkim użytkownikom. Ich zalety może wypróbować każdy. Wystarczy tylko wykorzystać je budując swój własny dom.

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski