Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budma 2019: Inteligentne domy na MTP Poznań. Oto rozwiązania przyszłości! Czy dom będzie bardziej smart od jego mieszkańców?

MRT
Smart home, czyli inteligentny dom to systemy i urządzenia niezbędne do zarządzania domem. Pozwalają kontrolować oświetlenie, zasilanie elektryczne, ogrzewanie, bezpieczeństwo, bramy, właściwie wszystkie urządzenia elektryczne, występujące też w garażu czy ogrodzie. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Smart home, czyli inteligentny dom to systemy i urządzenia niezbędne do zarządzania domem. Pozwalają kontrolować oświetlenie, zasilanie elektryczne, ogrzewanie, bezpieczeństwo, bramy, właściwie wszystkie urządzenia elektryczne, występujące też w garażu czy ogrodzie. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Grzegorz Dembiński
Poczucie komfortu, niezależności, a może oddanie domu w ręce inteligentnych urządzeń i systemów? Bez wątpienia rozwiązania smart home stają się coraz bardziej popularne. Na tegorocznych targach budownictwa i architektury Budma 2019 można poznać nowości do domu typu smart.

Smart home czyli inteligentny dom to systemy i urządzenia niezbędne do zarządzania domem. Pozwalają kontrolować oświetlenie, zasilanie elektryczne, ogrzewanie, bezpieczeństwo, bramy, właściwie wszystkie urządzenia elektryczne, występujące też w garażu czy ogrodzie.

Na inteligentny dom składają się więc czujniki i alarmy, inteligentne gniazdka (smart plug), narzędzia do monitoringu oraz zestawy startowe.

Po co smart home?

Nowoczesne technologie mają sprawić, że życie stanie się prostsze. Na szczególnym komforcie zależy nie tylko domownikom, ale także pracownikom biurowym. Smart home przekłada się także na finanse. Dzięki technologiom możemy redukować koszty, oszczędzać czas. Technologia smart home, oparta na bezprzewodowej komunikacji.

- Technologie smart są coraz bardziej popularnie. Nie tylko dlatego, że chcemy uatrakcyjnić sobie życie nowoczesnymi technologiami, ale dlatego, że każdy producent sprzętu dostosowuje swoje produkty do bycia smart – tłumaczy Tomasz Jankowski, dyrektor produktu w Fibaro.

Fibaro to globalna marka, wywodząca się z Poznania, działająca w branży Internetu Rzeczy, dostarczająca rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej.

Smart home jest systemem, który bezproblemowo można zainstalować we wszelkiego rodzaju obiektach mieszkalnych. Doskonale sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach, zarówno starym, jak i nowym budownictwie.
- System Fibaro może sterować tak naprawdę wszystkimi urządzeniami elektrycznymi, które mamy w domu. Takie, które są od razu do tego przeznaczone, ale również mamy rozwiązania pozwalające nam ożywić przedmioty elektryczne z poprzedniej epoki, które nie mają wbudowanej automatyzacji. Przez dodanie małego czipa Fibaro, jesteśmy w stanie obsługiwać stare gramofony, pralki. To wymaga troszeczkę pracy, ale dzięki naszym instalatorom jesteśmy w stanie bez najmniejszego problemu to zrobić – opowiada Tomasz Jankowski.

Smart home Budma 2019

Sekrety inteligentnych domów odkryją przed targowymi gośćmi takie firmy właśnie, jak Fibaro. Na ich stoisku poznańska spółka prezentuje pierwszą kompletną linię inteligentnych i klasycznych gniazd i włączników oraz nową aplikację do zarządzania inteligentnym domem.

Sprawdź też: Tysiące wystawców i zwiedzających na MTP Poznań. Oto najnowsze rozwiązania budowlane [ZDJĘCIA]

- Mamy konkretną linię włączników, a także gniazd. Cała elektronika i łącznik zintegrowany jest tak naprawdę w jednym urządzeniu. Włączniki są różne, przystosowane do różnych urządzeń. Możemy za ich pomocą sterować światłem, osobne urządzenie dedykowane są do rolet, żaluzji, bram garażowych, osobne, które wyłącza i włącza światło i takie, które jest ewenementem, bo jest po prostu przyklejane na ścianę. Jeżeli takiemu Kowalskiemu po rocznym mieszkaniu w jakimś miejscu przyjdzie do głowy, by sobie zamontować osobny włącznik tam, gdzie go wcześniej nie miał, wystarczy, że przyklei taki kontroler gdziekolwiek. Wygląda jakby miał całą instalację elektryczną za sobą, a to zwykłe urządzenie bateryjne, za pomocą którego można sterować praktycznie wszystkim. Sterowanie włącznikami opiera się jedynie za pomocą drogi radiowej, żadnych dodatkowych kabli nie trzeba prowadzić – mówi Tomasz Jankowski.

Smart home a bezpieczeństwo

Inteligentne rozwiązania prezentuje też firma Ampio. Jej urządzenia także nadzorują i kontrolują prace domu właściwie cały czas.

- Dzięki inteligentnym rozwiązaniom masz pełną kontrolę nad domową automatyką, otrzymujesz informacji o wilgotności powietrza, o opadach, wietrze, nasłonecznieniu na zewnątrz. Nasze urządzeni ostrzegają także przed obecności tlenku węgla czy gazu – opowiadają przedstawiciele spółki.
System jest tak skonstruowany, że umożliwia automatyczne wykrycie np. nieszczelności instalacji gazowej lub zadymienie oraz wezwanie odpowiednich służb. Gdy zapomnieliśmy wyłączyć żelazko to inteligentne gniazdko może automatycznie odciąć dopływ prądu do urządzenia. Alert można otrzymać również w przypadku próby otworzenia okien czy drzwi.

Zarządzanie smart home

Kiedy w 2005 r. pojawiła się firma Insteon zajmująca się automatyką domową, wprowadziła technologię łączącą okablowanie elektryczne z sygnałami bezprzewodowymi. Firmy produkujące urządzenia typu smart dziś najczęściej korzystają z technologii ZigBee, czy Z-Wave.

- Fibaro opiera się na technologii Z-Wave, czyli technologii radiowej. Można taki kontakt wsadzić do zwykłej puszki elektrycznej, gdzie znajdował się zwykły włącznik światła i to będzie działać. Nie potrzeba do tego dodatkowego okablowania i majsterkowania w instalacji – mówi T. Jankowski.

Zarządzać urządzeniami smart można ze swojego telefonu, ale także wydając komunikaty głosowe. - Komunikacja głosowa jest modą, która wchodzi do automatyki domowej - mówią eksperci.

Systemy aktywowane głosem, takie jak Amazon Echo lub Google Home, zawierają wirtualnych asystentów, którzy uczą się i dostosowują inteligentny dom do preferencji i wzorców mieszkańców. Może więc być tak, że za jakiś czas po wejściu do domu witać nas będzie automat.

Smart home to wygoda

Niezależnie od technologii, inteligentne domy stwarzają ekscytujące możliwości zmiany sposobu życia i pracy, a także zmniejszenia zużycia energii w tym samym czasie. Wyobraź sobie, że możesz sprawdzać wiadomości, otwierać okna, obsługiwać światła i zasłony i monitorować, ile pieniędzy Twój dom zrobił z twojego systemu energii odnawialnej, za pośrednictwem smartfona, z dowolnego miejsca na świecie.

- Największą popularnością wśród osób, które poznają dopiero świat automatyki domowej i rozwiązań, które za tym idą, są takie proste rzeczy – zamykanie rolet, gdy wychodzimy z domu, system alarmowy, by wszystkie światła się wyłączyły, żelazko nie spaliło się na desce. Takie, które ułatwiają nam życie, pozwalają żyć w sposób wygodny i bezpieczny – przekonuje Jankowski.

Smart home koszt

Koszty? Wszystko zależy od tego co chcemy, jaki mamy metraż, jakie urządzenia.

- Kwota może być od paruset złotych do parunastu tysięcy. Wszystko zależy od powierzchni mieszkania, ale też tego, z jakich inteligentnych rozwiązań chcemy skorzystać. Czy chcemy sterować tylko samymi roletami, czy chcemy mieć kompletne rozwiązanie, które będzie też sterowało systemami bezpieczeństwa, ogrzewaniem, światłem. To wszystko zależy od skali inwestycji – mówi T. Jakubowski.

Inteligentne domy w Poznaniu. Oto rozwiązania przyszłości! Kliknij w galerię i sprawdź:

Smart home, czyli inteligentny dom to systemy i urządzenia niezbędne do zarządzania domem. Pozwalają kontrolować oświetlenie, zasilanie elektryczne, ogrzewanie, bezpieczeństwo, bramy, właściwie wszystkie urządzenia elektryczne, występujące też w garażu czy ogrodzie. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Budma 2019: Inteligentne domy na MTP Poznań. Oto rozwiązania...

Smart-ogród? To możliwe!

Źródło: Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski