Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo. Najpierw drewniane, później murowane

RED
Skanseny i zagrody folklorystyczne: aż do początków XIX w. powstawały z drewna, później zastąpiono je murowanymi.
Skanseny i zagrody folklorystyczne: aż do początków XIX w. powstawały z drewna, później zastąpiono je murowanymi.
To w Wielkopolsce odkryto najwcześniejsze przykłady drewnianego budownictwa mieszkalnego. Z drewna aż do początków XIX wieku powstawały również kościoły.

W tradycyjnej formie aż do początków XIX w. większość obiektów takich jak kościoły, chłopskie chałupy, budynki gospodarcze powstawała z drewna. Przez wiele wieków był to główny materiał budowlany, którego w Wielkopolsce nie brakowało. To właśnie tu odnaleziono najwcześniejsze przykłady drewnianego budownictwa mieszkalnego. W Biskupinie odkryto pozostałości chat o układzie jednej izby z paleniskiem, z sienią oraz podcieniem.

Na początku XIX wieku w części Wielkopolski należącej do Prus zaczęły powstawać budynki murowane. Początkowo były to chaty z podcieniem. W charakterystycznej wielkopolskiej chacie z wejściem przez podcień w ścianie szczytowej wydłużano budynek, by uzyskać kolejne jedno lub dwa pomieszczenia nazywane komorami.

Natomiast zagroda wielkopolskiego chłopa składała się z kilku oddzielnych budynków odpowiednio rozmieszczonych na podwórzu, nazywanym obejściem. Oprócz chaty mieszkalnej w zagrodzie znajdowała się stodoła przeznaczona do gromadzenia siana i zboża oraz budynki dla zwierząt hodowlanych i użytkowych. Budynki w zagrodzie stały jako odrębna zabudowa bądź też były połączone wspólnym dachem. Do odrębnych należą także dodatkowy - w razie potrzeby - spichrz zwany sołkiem oraz wozownia i drewnik. Układ budynków dążył do zamknięcia powierzchni zagrody w czworoboku. W tradycyjnej zagrodzie była także studnia - dawniej z żurawiem, czyli ze specjalną konstrukcją ułatwiającą wyciąganie wiader z wodą - oraz ziemianka na ziemniaki. Często w zagrodzie występowały oddzielny piec chlebowy oraz wędzarnia. Dziś tego typu zagrody można spotkać w okolicach Gostynia.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski