MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet województwa na 2020 rok: W planach budowa szpitala dziecięcego, program in-vitro i blisko miliard na inwestycje

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Największą inwestycją będzie oczywiście budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Projekt powstania szpitala dziecięcego rozpisano na lata 2018-21 i w przyszłym roku na ten cel przeznaczono 217,6 mln zł.
Największą inwestycją będzie oczywiście budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Projekt powstania szpitala dziecięcego rozpisano na lata 2018-21 i w przyszłym roku na ten cel przeznaczono 217,6 mln zł. Grzegorz Dembiński
Łącznie blisko dwa miliardy złotych, w tym niemal miliard na inwestycje - tyle zostanie wydane w ramach budżetu województwa wielkopolskiego na 2020 rok. - To najbardziej proinwestycyjny budżet w 20-letniej historii województwa - nie ma wątpliwości Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Co pojawiło się w budżecie? Na przykład budowa szpitala dziecięcego, zakup nowych pociągów, przebudowa sceny w Teatrze Wielkim oraz pilotaż programu in-vitro.

- To najbardziej proinwestycyjny budżet w 20-letniej historii województwa. Na wydatki majątkowe przeznaczymy 960 mln złotych, czyli ponad 48 proc. wszystkich wydatków. Łącznie, wraz z bieżącymi, będzie ich 1,985 mld. To także budżet prospołeczny - podkreślał w Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego w czasie przedstawiania projektu budżetu na 2020 rok.

Czytaj też: Poznań: Jest projekt budżetu miasta na 2020 rok. Będą podwyżki. Zdrożeją m.in. bilety komunikacji miejskiej i wejściówki do zoo

Dodał, że prace nad nim były najtrudniejsze od lat, ponieważ odbywały się w warunkach, gdy dochody są niepewne, obniża się koniunktura, a potrzeb inwestycyjnych jest coraz więcej. - Rosną koszty inwestycji, często o 50 proc. w stosunku do wcześniejszych szacunków. Działamy też pod presją "zegara unijnego" - do końca 2020 roku trzeba bezwzględnie rozliczyć inwestycje ze środków unijnych - podkreślał marszałek.

Zaznaczył, że największy nacisk w wydatkach budżetowych został położony na transport (blisko 900 mln zł), ochronę zdrowia (ok. 400 mln) i kulturę (prawie 170 mln).

Budżet województwa wielkopolskiego 2020: jakie inwestycje?

Jakie są najciekawsze szczegóły dotyczące budżetu województwa na przyszły rok? Największą inwestycją będzie oczywiście budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Projekt powstania szpitala dziecięcego rozpisano na lata 2018-21 i w przyszłym roku na ten cel przeznaczono 217,6 mln zł.

Zobacz: Poznań: Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka idzie sprawnie. Nowy szpital dziecięcy coraz bliżej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Z kolei 127,5 mln zł zostanie wydanych na zakup pięciu pociągów Elf 2. Wzmocnią one tabor obecnie jeżdżący na liniach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Coraz wyższe są też wydatki na dofinansowanie przewozów pasażerskich i właśnie PKM. W przyszłym roku trzeba będzie na nie wydać 220 mln zł.

Co będzie się działo na drogach? 54 mln złotych trafią na budowę obwodnicy Gostynia. Blisko 50 mln na powstanie obwodnicy Wronek, a 30 mln zł na budowę mostu przez Wartę w Rogalinku. To oczywiście nie wszystkie inwestycje - tych na drogach będzie łącznie 24 o wartości 360 mln zł.

Wiele będzie się również działo w kulturze. 8 mln złotych pochłonie adaptacja budynków w Poznaniu przy ul. Taczaka na cele Polskiego Teatru Tańca. Ważną inwestycją ma być modernizacja sceny głównej Teatru Wielkiego w Poznaniu. Na ten cel jednoroczną dotację przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sięga ona 10 mln złotych, więc samorząd województwa musi dołożyć drugie tyle i zrealizować inwestycję w przyszłym roku.

Rozpoczną się także prace projektowe nad powstaniem nowej siedziby Filharmonii Poznańskiej i rewitalizacji obszaru wokół stadionu Szyca. W budżecie na 2020 rok znalazło się przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na Centrum Muzyki - odłożonych jest na to 257 tys. zł. Samorząd województwa zajmuje się tym zadaniem wspólnie z miastem - przez dwa lata łączne koszty konkursu projektowego wyniosą 900 tys. zł.

W budżecie nie brakuje również dotacji - dla instytucji kultury, policji, straży pożarnej czy ratownictwa wodnego. - Odłożyliśmy też fundusze na podwyżki płac dla pracowników instytucji kultury - łącznie 3 mln zł, czyli po 150 zł brutto na etat - wyliczał marszałek Woźniak.

Nowością w budżecie będzie pilotaż dla programu in-vitro, który zasięgiem obejmie całe województwo. Podobne programy działają już w Poznaniu czy Tarnowie Podgórnym.

Czytaj więcej: In-vitro w Tarnowie Podgórnym: Są pierwsze pary w gminnym programie in-vitro. Sprawdzamy, jak działa miejski program in-vitro w Poznaniu

- W pilotażowej edycji znajdzie się 300 tys. złotych. Na razie nie wiadomo jeszcze ile par będzie obejmowało dofinansowanie. Chcemy dać sygnał, że jesteśmy gotowi pomagać, wyciągnąć pomocną rękę w sytuacji, gdy państwo nie chce pomagać parom, które mają problemy z posiadaniem dzieci. Jeśli zapotrzebowanie będzie duże, to w kolejnych latach prawdopodobnie będziemy zwiększać dofinansowanie - tłumaczył Marek Woźniak.

Dodatkowo zapewnił, że będzie namawiał gminy do tworzenia własnych programów leczenia niepłodności metodą in-vitro.

To będą najważniejsze inwestycje w 2020 roku:

Największą inwestycją będzie oczywiście budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Projekt powstania szpitala dziecięcego rozpisano na lata 2018-21 i w przyszłym roku na ten cel przeznaczono 217,6 mln zł.

Budżet województwa na 2020 rok: W planach budowa szpitala dz...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski