Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu 2019: Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej złożysz już tylko do wtorku, 13 sierpnia. Kto musi je złożyć? [WZÓR]

RED
Ceny prądu w 2019 roku mają zostać utrzymane na poziomie tych z czerwca 2018 roku. Żeby tak się jednak stało należy złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Termin mija we wtorek, 13 sierpnia.
Ceny prądu w 2019 roku mają zostać utrzymane na poziomie tych z czerwca 2018 roku. Żeby tak się jednak stało należy złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Termin mija we wtorek, 13 sierpnia. Pixabay.com
Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej można złożyć już tylko do wtorku, 13 sierpnia. Dzięki niemu ceny prądu 2019 zostaną utrzymane na poziomie tych z czerwca 2018 roku. Oświadczenia muszą złożyć m. in. mikro i małe przedsiębiorstwa. Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej muszą złożyć także rolnicy. Kto jeszcze?

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej to dokument, który należy złożyć do 13 sierpnia 2019 r. Dzięki niemu mikro i małe przedsiębiorstwa, rolnicy, a także szpitale i jednostki sektora finansów publicznych, będą miały ceny prądu do końca 2019 r. ustalone na poziomie tych z czerwca 2018 r.

Sprawdź również: Karta Dużej Rodziny KDR: zniżki, ulgi, wniosek. Karta Dużej Rodziny - lista partnerów programu. KDR dla seniorów - jak wyrobić?

Brak podwyżek cen prądu w 2019 roku był decyzją rządzących polityków. Posłowie zdecydowali, że żeby mieć "zamrożone" ceny prądu będzie trzeba złożyć oświadczenie. Nie muszą tego robić gospodarstwa domowe. Kto musi?

Ceny prądu - kto musi złożyć oświadczenie?

Dzięki złożeniu oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej do swojego operatora dostarczającego energię, ceny prądu do końca tego roku pozostaną na poziomie tych z czerwca 2018 r. Różnicę w utraconych zyskach, firmy energetyczne będą mogły odzyskać z Funduszu Wypłat Różnicy Ceny Ministerstwa Energii. Termin złożenia oświadczenia to 13 sierpnia.

Oświadczenie muszą złożyć:

  • mikroprzedsiębiorstwa,
  • małe przedsiębiorstwa,
  • szpitale,
  • jednostki sektora finansów publicznych (w tym samorządy).

Ceny prądu dla rolników

Czy rolnicy muszą składać oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej? Tak, jeśli korzystają z innych taryf, niż taryfa G przewidziana dla gospodarstw domowych. Rolnicy i przedsiębiorcy rolni są ujęci na takich samych warunkach jak inni przedsiębiorcy. I tak jak w przypadku przedsiębiorstw, to do jakiej zostaną zaliczeni kategorii oblicza się na podstawie liczby zatrudnionych pracowników i przychodów.

Gospodarstwo rolne może więc być mikro małym lub średnim przedsiębiorstwem. Niezależnie od tego rolnicy muszą złożyć oświadczenie, żeby utrzymać ceny prądu w 2019 roku na poziomie z czerwca 2018 r.

Czytaj też:

Jak złożyć oświadczenie?

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej składa się osobiście, pocztą lub za pośrednictwem internetowej platformy ePUAP. Jeśli decydujemy się na wysłanie oświadczenia pocztą, za datę złożenia pisma przyjmuje się datę nadania na poczcie. Również w tym przypadku mamy więc czas na złożenie oświadczenia do wtorku, 13 sierpnia, by utrzymać ceny prądu w 2019 roku na stałym poziomie.

Dlaczego należy składać oświadczenia? Przede wszystkim dlatego, żeby dać podstawy dostawcy prądu do uznania, że jesteśmy uprawnieni do utrzymania stałych cen prądu. Firmy energetyczne nie posiadały informacji na temat wielkości danego przedsiębiorstwa, któremu dostarczają prąd. A do jej określenia potrzeba wiedzieć, ilu jest zatrudnionych pracowników, czy jaki rodzaj działalności firma prowadzi.

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej - wzór

Wzór oświadczenia, które należy złożyć, by zachować stałe ceny prądu do końca 2019 r. jest dostępny tutaj:

>>Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej [WZÓR]<<

Wypełniamy w nim dane identyfikacyjne i kontaktowe oraz spisujemy numer PPE lub licznika energii elektrycznej. Złożenie oświadczenia jest równoznaczne z tym, że potwierdzamy, iż odbiorca końcowy jest mikro przedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą, szpitalem, czy jednostką sektora finansów publicznych.

Zobacz też:

Jedna poważna zmiana dla portfeli, czyli zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia, a także kilka ważnych zmian dla Poznania i okolic. Wszystkie wchodzą w życie od czwartku, 1 sierpnia 2019 r. Będzie można składać papierowe wnioski o 500 plus i Dobry Start, rozpoczną się kolejne etapy remontów torowisk. Wciąż trwają też prace na autostradzie A2. Sprawdź co się zmieni!Przejdź do następnego slajdu ----->

Zmiany od 1 sierpnia 2019 r. Brak PIT dla młodych, papierowe...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski