Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz kupić w Poznaniu mieszkanie z rynku wtórnego? Warto, bo staniały!

Monika Kaczyńska
Kupując mieszkania na rynku wtórnym, coraz częściej wybieramy te, których metraż wynosi około 60 metrów kwadratowych
Kupując mieszkania na rynku wtórnym, coraz częściej wybieramy te, których metraż wynosi około 60 metrów kwadratowych 123rf
Aktualne średnie ceny ofertowe mieszkań we wszystkich polskich miastach są wyższe niż przed rokiem. Różnica jest już zauważalna i wynosi niemal 4 procenty.

- Od lutego ubiegłego roku najbardziej podrożały mieszkania w Katowicach o ponad 11 procent, w Opolu o ponad 10 procent, w Białymstoku i Łodzi o ponad 5 procent - wymienia Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Zwiększa się powierzchnia nabywanych mieszkań. W Poznaniu średni metraż przekroczył 60 mkw. Największe różnice cen zanotowano między innymi w Katowicach oraz w Opolu

W Poznaniu z kolei ceny transakcyjne maleją od pięciu miesięcy. W ostatnich miesiącach stawki na rynku wtórnym charakteryzują się dużą zmiennością.

- Spadki cen z poprzedniego miesiąca zostały utrzymane jedynie w Poznaniu, w którym średnie ceny topnieją już od pięciu notowań - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Aktualnie średnia cena za metr kwadratowy wynosi 4803 złotych. Od września 2013 roku stawki spadły tu już o ponad 500 złotych, co zachęca do zakupu lokali o większym metrażu.

Analizowane transakcje od grudnia 2013 do lutego 2014 roku pokazują brak wspólnego dla wszystkich miast trendu kształtowania się cen. Na uwagę zasługuje natomiast zwiększająca się różnica w metrażach nabywanych mieszkań. Dla osób planujących kredyt hipoteczny najważniejszymi zmianami są rosnące marże. Te osiągnęły już średni poziom 1,72 i 2 procent dla pożyczek z odpowiednio wysokim (25 procent) i minimalnym (5 procent) wkładem własnym.

- Pocieszający jest fakt, że najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach wzrosty powinny się zakończyć. Marże zbliżają się już do poziomu oczekiwanego przez banki, a w połowie roku spodziewany jest wzrost WIBOR. Gdyby wzrastały jednocześnie, bardzo szybko zaczęłoby rosnąć oprocentowanie. A to mogłoby zniechęcić potencjalnych kredytobiorców - przekonuje Jarosław Sadowski, Expander.

Po raz kolejny możemy obserwować jak duży wpływ mają na siebie polityka i gospodarka. Wydarzenia na Ukrainie zdążyły już zachwiać koniunkturą na świecie. - Nie można wykluczyć kolejnego kryzysu gospodarczego, chociaż ze względu na inne podłoże nie powinien wpłynąć na rynek tak negatywnie, jak ten z 2007 roku. Co więcej, nieruchomości przy obecnych uwarunkowaniach mogą okazać się bezpiecznym miejscem inwestycji - prognozuje Marta Kosińska.

Wiele osób spłacających kredyty hipoteczne z niepokojem śledzi konflikt na Krymie, zastanawiając się, jak wpłynie na kurs franka szwajcarskiego. Szczęśliwie złoty okazał się dość odporny na zawirowania.

- Chociaż kurs franka wzrósł już dwukrotnie, to równie szybko spadł. Przy jego obecnym poziomie: około 3,47 złotych rata w wysokości 400 franków będzie o około 28 złotych wyższa niż przeciętnie wynosiła w ostatnich miesiącach - tłumaczy Jarosław Sadowski. - Choć przez dwa lata zdarzały się silne wzrosty, to jednak każdy kolejny szczyt był na coraz niższym poziomie.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski