Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz nauczyć się montować filmy? Idź do klasy "nowe media" w gimnazjum nr 12 [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
- Uczeń, który chce poznać nowe media nie musi iść do liceumplastycznego. Ważne, że nauczy się kreatywności - uważa Kamil Wnuk
- Uczeń, który chce poznać nowe media nie musi iść do liceumplastycznego. Ważne, że nauczy się kreatywności - uważa Kamil Wnuk Grzegorz Dembiński
- Dziś już trzyletnie dziecko potrafi włączyć komputer i obejrzeć bajkę na You Tube. Świat się zmienia. Młodzież postrzega rzeczywistość inaczej niż kiedyś - tłumaczy Kamil Wnuk, nauczyciel zajęć artystycznych i technicznych w poznańskim Gimnazjum nr 12. Szkoła jako pierwsza w Polsce planuje utworzyć klasę o profilu - nowe media. Od września gimnazjaliści z Piątkowa będą uczyć się, w jaki sposób można wykorzystywać nowoczesne techniki.

Czym są nowe media? Zdaniem ekspertów to nowe podejście do otaczającej nas rzeczywistości, wynikające z możliwości jakie otwierają przed nami technologie (telefony komórkowe, komputery i wiele innych).

- Chcemy pokazać uczniom, że cuda techniki można wykorzystywać w twórczy i pożyteczny sposób - mówi Kamil Wnuk, twórca programu autorskiego i pomysłodawca nowego kierunku.

Zdaniem nauczyciela, telefon nie musi służyć tylko do rozmów i wysyłania SMS-ów, ale też, na przykład do zrobienia ciekawego zdjęcia czy nakręcenia filmu. Nowoczesny komputer można wykorzystać do zabijania kosmitów w grze. Jednak, lepiej będzie, jeśli za jego pomocą młody człowiek dowie się, jak zmontować film czy obrobić zdjęcie.

- Młodzież jest bardzo zdolna. Wielu gimnazjalistów potrafi już zmontować film. Często jednak rzeczy, które tworzą zalegają w "szufladach". Bywa, że ich twórczość artystyczna nigdy nie ujrzy światła dziennego lub wiedzą o niej tylko bliscy znajomi - mówi K. Wnuk.

Dlatego, w ramach oferty edukacyjnej organizowane będą wystawy i konkursy. Zajęcia będą odbywać się nie tylko w klasie, ale i w plenerze. W ciągu trzech lat nauki uczniowie zdobędą wiedzę z zakresu: fotografii, filmu, animacji, montażu wideo, łączenia obrazu z muzyką, informatyki, zasad kompozycji graficznej, sztuki internetu, a także bardziej tradycyjnej sztuki - rzeźby i rysunku. Szkoła nawiązała już współpracę z Uniwersytetem Artystycznym. Uczelnia służyć będzie gimnazjalistom bazą i kadrą pedagogiczną.

Poznańskie gimnazjum jest pierwszą szkołą w Polsce, która oferuje edukację z zakresu nowych mediów. Choć zajęcia z fotografii czy filmu, czasem znajdują miejsce w planie lekcji, nigdy dotąd temat nie został ujęty tak kompleksowo.
- Cała edukacja zmierza w kierunku nowych mediów. Aby lekcja była atrakcyjna, coraz częściej używa się nowoczesnego sprzętu - stwierdza Kamil Wnuk.

Na początek w Gimnazjum nr 12 powstanie jedna klasa o profilu nowe media. Niewykluczone jednak, że w przyszłości oferta zostanie rozszerzona. Wszystko zależy od zainteresowania.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski