Spis treści
Chorwacja wejdzie do Strefy Schengen od 1 stycznia 2023
To, co zapowiadał niedawno Radosław Sikorski, jest już pewne: od 1 stycznia 2023 Chorwacja oficjalnie dołączy do Strefy Schengen. Decyzja została zatwierdzona w czwartek 8 grudnia 2022 przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Tym samym podróże Chorwacji, jednego z krajów najchętniej wybieranych na wakacje i urlopy przez Polki i Polaków, staną się łatwiejsze.
Co zmienia wejście Chorwacji do Strefy Schengen? To właśnie członkostwo w Schengen, a nie samej Unii, gwarantuje swobodę przepływu osób i dóbr bez kontroli granicznych.
- Znikną kontrole osobiste na granicach Chorwacji z innymi krajami Strefy. Zniesienie kontroli dotyczy turystów podróżujących samochodem, autokarem lub pociągiem.
- Od 26 marca 2023 znikną także rewizje i kontrola dokumentów pasażerów na lotniskach.
- Chorwacja zacznie wydawać wizy Schengen i korzystać z Systemu Informacji Schengen.
Ambasada RP w Chorwacji sporządziła instrukcję dla podróżnych dot. zmian, jakie nastąpią po wejściu kraju do Strefy Schengen.
Zaloguj się na Facebooka, by zobaczyć post:
Chorwacja i kto jeszcze? Które państwa należą, a które nie należą do Schengen?
Wejście do Strefy Schengen to kolejny krok na drodze integracji Chorwacji z Unią Europejską. Kraj należy do Unii od 2013 r., ale nie był dotąd członkiem Strefy Schengen. Turyści, którzy chcieli spędzić wakacje w Chorwacji, musieli przechodzić kontrole graniczne.
Które państwa należą do Strefy Schengen? Jest ich 27, mają łączną powierzchnię ok. 4 mln kilometrów kwadratowych i zamieszkuje je ok. 420 mln osób. To niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej (z wyjątkiem Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru), a także kilka dodatkowych spoza Unii – Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.
Chorwacja przeszła, Rumunia i Bułgaria nadal czekają
Poszerzanie Strefy Schengen trwa. Już w niedalekiej przyszłości może ona objąć także inne popularne wakacyjne kierunki: Bułgarię, Rumunię i Cypr.
Wszystkie te kraje są prawnie zobowiązane do przyłączenia się do Strefy Schengen w nieokreślonej przyszłości. Muszą jednak spełnić szereg warunków, by zostać przyjęte do strefy bez kontroli granicznych. Wszelkie wątpliwości i zastrzeżenia mogą utrudnić proces włączenia do Schengen. Tak też było tym razem: z powodu sprzeciwu Austrii i Holandii wnioski Bułgarii i Rumunii zostały odrzucone tego samego dnia, w którym zatwierdzono wniosek Chorwacji o przyjęcie do Strefy Schengen.
Przedstawiciele obu krajów zapowiedzieli, że użyją wszystkich środków prawnych, by obejść krzywdzącą ich zdaniem decyzję Austrii Holandii. Wszystkie pozostałe kraje członkowskie UE, w tym Polska, nie zgłaszały obiekcji dotyczących wniosków akcesyjnych Rumunii i Bułgarii do Strefy Schengen. Oba kraje, zwłaszcza Bułgaria, także znajdują się wysoko na liście ulubionych wakacyjnych i urlopowych destynacji polskich turystów.
Najpierw Euro, teraz Schengen: Chorwacja integruje się z Unią Europejską
Chorwacja podjęła niedawno także inną ważną decyzję: o rezygnacji z narodowej waluty (kuny) i przejściu na euro. Z powodu obaw, że zmiana waluty spowoduje wywindowanie cen, rząd Chorwacji postanowił zablokować przelicznik z kuny na euro w taki sposób, by utrzymać ceny produktów na dotychczasowym poziomie.
Źródło: PAP, Reuters
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?