Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby nie odziedziczyć długów spadkodawcy?

Milena Kochanowska
Co zrobić, żeby nie odziedziczyć długów spadkodawcy?
Co zrobić, żeby nie odziedziczyć długów spadkodawcy? 123rf
Dziedzicząc po spadkodawcy przejmujemy też jego długi. Trzeba więc wiedzieć, że zawsze i przysługuje nam prawo odrzucenia spadku

Zdarza się, że jeden z małżonków zaciąga kredyt bez wiedzy drugiego. Czy po jego śmierci, współmałżonek musi spłacać bankowy dług?

- Brak zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania ma zasadnicze znaczenie dla wierzyciela - twierdzi Marian Jacczak, radca prawny. - Może on ściągnąć na podstawie tytułu wykonawczego swą należność tylko z majątku osobistego dłużnika, z jego wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez niego z innej działalności zarobkowej, albo z korzyści uzyskanych z jego praw takich jak np. autorskie czy prawa twórcy. A jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów wchodzących w jego skład.

- Śmierć małżonka nie powoduje jednak unicestwienia istniejącego stosunku prawnego, którym jest umowa kredytu - wyjaśnia Marian Jacczak. - Na spadkobierców przechodzą bowiem zarówno wierzytelności, jak i długi.

Na spadkobierców przechodzi więc także roszczenie pożyczkodawcy o spłatę kredytu. Jeżeli więc komornik prowadzi już egzekucję, powinna ona ulec zawieszeniu z urzędu, a podjęcie postępowania powinno nastąpić dopiero z udziałem wszystkich spadkobierców. Z chwilą śmierci spadkodawcy, należące do niego prawa i obowiązki majątkowe zmieniają swój charakter - stają się spadkiem, czyli wyodrębnioną masą majątkową. W skład masy spadkowej mogą wchodzić również długi.

Spadkobierca może przyjąć spadek wprost - bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, przyjąć go z ograniczeniem tej odpowiedzialności (tak zwane przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) lub spadek odrzucić. Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku powoduje nabycie przez spadkobiercę praw i obowiązków wchodzących w skład majątku spadkowego - odpowiada on za długi spadkowe nie tylko masą majątkową spadku, ale także całym swoim majątkiem. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi tylko do wartości spadku. Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku powoduje zaś, że spadkobierca nie odpowiada również za jakiekolwiek długi spadkowe.

Wniosek o wszczęcie postępowania spadkowego kierujemy do sądu rejonowego. Przyjąć lub odrzucić spadek - we wniosku o wszczęcie postępowania - musimy w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy spadkobiercami. Brak złożenia oświadczenia w terminie jest jednoznaczny z naszą zgodą na proste przyjęcie spadku i poniesienie wszystkich związanych z tym konsekwencji.

Spadki przekazywane w kręgu najbliższej rodziny są całkowicie zwolnione od podatku. Opodatkowane są spadki od synowej, zięcia, teścia i teściowej, a także od dalszej rodziny i osób niespokrewnionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski