Cóż to był za mecz! Enea AZS Politechnika po dramatycznej końcówce pokonała Zagłębie Sosnowiec. Weronika Piechowiak bohaterką spotkania

Tak wyściskała po końcowej syrenie Weronikę Piechowiak, bohaterkę ostatniej akcji i całego meczu, Mailis Pokk. Obok dwie inne liderki akademiczek, Agnieszka Skobel (z lewej) i Jovana Popović Adam Jastrzębowski
Koszykarki Enei AZS Politechniki Poznań sprawiły sobie i kibicom piękny prezent noworoczny. Akademiczki w sobotę, 30 grudnia, ograły po niezwykle emocjonującym meczu wyżej notowane Zagłębie Sosnowiec 88:87. Bohaterką meczu była Weronika Piechowiak, jedna z młodych gniewnych w drużynie Wojciecha Szwarskiego. Zwycięstwo smakowało podwójnie, bo warto przypomnieć, że to sosnowiczanki w poprzednim sezonie trzy razy okazały się lepsze od poznanianek w fazie play-off i za każdym razem wyrywały wygraną też w ostatnich sekundach... Natomiast w derbach I ligi koszykarzy górą Sokół Międzychód, który pokonując na własnym parkiecie Eneę Basket Poznań 85:82 odniósł w sobotę wieczorem dopiero drugie zwycięstwo w sezonie.

W ostatnich dniach ekstraklasa koszykarek pędzi jak szalona i nie jest to dobra wiadomość dla poznańskiej drużyny, bo przed poprzednim spotkaniem klub rozwiązał kontrakt z Amerykanką Chloe Wells, a pół godziny przed starciem z Zagłębiem niedyspozycję zgłosiła jej rodaczka, podkoszowa Mikayla Vaughn. Reszta drużyny pokazała jednak, że w polskiej lidze istnieje jeszcze życie bez zawodniczek zza oceanu.

Pierwszą kwartę poznanianki rozpoczęły i kończyły bardzo bojowo, zdobywając w sumie 30 punktów i trafiając z dystansu, głównie za trzy punkty, niemal wszystkie rzuty. W drugiej kwarcie skuteczność miejscowych nieco spadła, ale i tak wciąż zanosiło się na sensację, bo Enea AZS utrzymywała kilkupunktową przewagę.

Po zmianie stron grająca w 7-osobowym składzie drużyna gospodarzy zaczęła tracić siły, a goście poczuli krew i podkręcili tempo. Sprawy w swoje ręce wzięły dwie czarnoskóre liderki sosnowiczanek, czyli Batabe Zempare i Jessica January. W połowie kwarty Zagłębie wyszło za sprawą pierwszej z nich na prowadzenie, ale akademiczki nie dały się złamać i jeszcze przed końcem tej części gry odzyskały inicjatywę.

W czwartej kwarcie wciąż poznanianki nie odpuszczały, ale nie potrafiły wypracować sobie tak bezpiecznej przewagi, by w ostatnich minutach nie martwić się o końcowy wynik. W ostatniej minucie przy prowadzeniu miejscowych jednym punktem piłkę zebrała Weronika Piechowiak, po czym dała sobie ją wyrwać i popełniła jeszcze faul. Na 13 sekund przed końcem to goście prowadzili więc jednym "oczkiem". Trener Wojciech Szawarski wziął czas i rozpisał kluczową akcję spotkania. Ostatecznie nasze koszykarki i tak musiały improwizować, a po asyście innej z bohaterek dnia, Jovany Popović, do kosza efektownie trafiła popularna "Isia". Potem był jeszcze nietrafiony z wyrachowania przez nią rzut wolny i rzut na wiwat sosnowiczanek. Po nim zaczęło się już istne szaleństwo na parkiecie i poza nim...

- Czy to był mój najlepszy mecz w karierze? Chyba tak, bo z MKS Pruszków też zdobyłam 17 punktów, ale mecz nie miał takiej dramaturgii. Nie twierdzę, że zawsze będziemy wygrywać bez Amerykanek, ale to zwycięstwo pokazuje, że trenerzy w polskiej lidze muszą jeszcze odważniej stawiać na młode zawodniczki - przyznała pochodząca z Rogoźna 21-latka.

Z kolei trener Wojciech Szawarski cieszył się z przełamania klątwy w meczach z Zagłębiem i dziękował kibicom za wsparcie. - Publiczność była szóstym naszym zawodnikiem. Informacja o tym, że Mikayla Vaughn jednak nie zagra spadła na nas jak grom z jasnego nieba. To pokrzyżowało nam szyki w sensie taktycznym, ale nie podcięło skrzydeł dziewczyn. Walczyły jak lwice, a Weronika Piechowiak w decydującej akcji tak bardzo była zdeterminowana, że mało brakowało, a popisałaby się wsadem - mówił uradowany szkoleniowiec poznańskich koszykarek.

W środę, 3 stycznia o godz. 18 Enea AZS Politechnika podejmuje wicelidera rozgrywek, Eneę AZS Gorzów. Znów nie będzie faworytem, ale to nie znaczy, że jest skazana na pożarcie...

Orlen Basket Liga Kobiet: Enea AZS Politechnika Poznań - Zagłębie Sosnowiec 88:87 (30:22, 18:21, 22:21, 18:23)
Enea AZS:
Popović 25, Skobel 23, Piechowiak 17, Pokk 15, Puc 4, Rogozińska 2, M.Piasecka 2.
Zagłębie: Zempare 25, January 20, Urbaniak-Dornstauder 11, Wojtala 10, Wnorowska 7, Marciniak 6, Wadoux 5, Jasiulewicz 3.
Inne wyniki: Basket Bydgoszcz - Polski Cukier AZS Lublin 77:92, MKS Pruszków - Enea AZS AJP Gorzów 62:110, BC Polkowice - Polonia Warszawa 90:51, Arka Gdynia - Energa Toruń 88:54.
13. kolejka: Enea AZS Politechnika Poznań - Enea AZS Gorzów (środa, godz. 18, hala PP na Piotrowie)

I liga koszykarzy: Sokół Międzychód - Enea Basket Poznań 85:82 (23:28, 28:14, 18:18, 16:22)
Sokół:
Smarzy 27, Lynch 23, Kunc 13, Nowak 12, Małachowski 4, Lewandowski 4, Wróbel 2.
Enea Basket: Randolph 22, Fraś 22, Dymała 10, Nowicki 7, Stankowski 6, Pułkotycki 6, Andrzejewski 4, Baganc 2, Kulis 2, Jakubiak 1.
Inne wyniki: Górnik Wałbrzych - Politechnika Opolska 85:90, AZS AWF Katowice - HydroTruck Radom 77:91, WKK Wrocław - Enea Astoria Bydgoszcz 62:100, Decka Pelplin - Niedźwiadki Przemyśl 92:83, GKS Tychy - Polonia Warszawa 84:72, Śląsk II Wrocław - AZS AGH Kraków 87:80, SKS Starogard - Żak Koszalin 83:85, Miasto Szkła Krosno - Kotwica Kołobrzeg 97:84.