Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukrzycy żądają dostępu do leków. Piszą protest

Alicja Lehmann
Batalia cukrzyków toczyła się też o paski do glukometrów, które, po zmianach na liście leków refundowanych, zdrożały
Batalia cukrzyków toczyła się też o paski do glukometrów, które, po zmianach na liście leków refundowanych, zdrożały Waldemar Wylegalski
Chorzy na cukrzycę nie mogą doprosić się o refundację insuliny. Na nowej liście leków refundowanych ponownie nie znalazły się nowe, dostępne medykamenty oraz długo działające pochodne insuliny. O te ostatnie środowisko diabetyków walczy już od kilku lat. Dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wystosowało protest w tej sprawie. Pacjenci domagają się, aby w ich imieniu rzecznik praw obywatelskich wystosował skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Tydzień po opublikowaniu nowej listy leków refundowanych zarząd główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego opublikował list, w którym zwraca uwagę na traktowanie chorych na cukrzycę jak pacjentów drugiej kategorii.

- Smutna prawda jest taka, że my już do tego przywykliśmy - mówi Grażyna Sowińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Poznaniu. - Rząd obiecuje, a później nie wywiązuje się z tych obietnic. Nie rozumie, że dla nas insulina równa się życie. Od dawna jesteśmy pomijani i skazani na siebie. A przecież nie są to małe koszty.

CZYTAJ TEŻ:

CHORZY NA CUKRZYCĘ PŁACĄ WIĘCEJ ZA LEKI

Prof. Leszek Czupryniuk, prezes PTD i jednocześnie autor protestu, nie zgadza się z tym, że po raz kolejny nowe leki przeciwko cukrzycy nie znalazły się na liście refundacyjnej. Nie znalazły się na niej również długo działające pochodne insuliny, dzięki którym możliwe jest wygodniejsze i skuteczniejsze leczenie niektórych pacjentów. O te leki diabetycy walczą już od kilku lat. W ubiegłym roku pojawiła się szansa na darmowy dostęp do leków.

Ówczesny rząd nie umieszczał długo działających medykamentów na liście leków refundowanych, bo planował stworzyć specjalny program, dzięki któremu pacjenci mieliby je za darmo. Tuż po pierwszym kwartale roku gotowy był projekt programu, który ministerstwo wysłało do akceptacji Agencji Oceny Technologii Medycznych. Bez tego program nie mógłby wejść w życie. W lipcu 2011 roku Katarzyna Jagodzińska, rzecznik prasowa AOTM tłumaczyła, że prace nad projektem trwają. AOTM nie zdążył jednak zakończyć sprawy, bo z dniem 1 stycznia 2012 roku projekt stracił ważność.

- Było to związane z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej - tłumaczy rzecznik. - Obecnie w agencji nie ma żadnego projektu, dotyczącego tych leków.

- Po raz kolejny pominięto chorych na cukrzycę - komentuje Grażyna Sowińska. - Pod koniec ubiegłego roku nasi chorzy kupowali w aptekach leki na zapas. Mają one dwuletnią gwarancję. Każdy kupił tyle, na ile było go stać. Tak ma wyglądać nasze życie - pyta prezes.

PTD chce, aby rzecznik praw obywatelskich zajął się sytuacją cukrzyków. Twierdzą, że rząd ogranicza dostęp do leków, a to nie jest zgodne z konstytucją. Domagają sie zatem aby rzecznik wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą konstytucyjną

O to, jaka jest przyszłość leków przeciwko cukrzycy, zapytaliśmy ministerstwo zdrowia. Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowa MZ poinformowała, że wnioski o refundację insuliny są obecnie rozpatrywane.

- Na początku kwietnia wnioskami zajęła się komisja ekonomiczna - podaje rzecznik. - Decyzje mają zapaść przed 1 lipca czyli przed kolejnym obwieszczeniem ministra zdrowia w sprawie produktów refundowanych.

W Polsce na cukrzycę choruje ponad dwa miliony osób, z czego około 25% to chorzy nieświadomi swojej choroby. Według prognoz w ciągu najbliższych 15-20 lat liczba chorych na cukrzycę w naszym kraju podwoi się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski