Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas zawodowców: BA Glass Poland i Zespół Szkół w Sierakowie kształcą profesjonalistów. Technik Mechanik – to dobry zawód i pewna praca

Akcja specjalna Czas zawodowców
Wideo
od 16 lat
Każdy, kto na początku dorosłego życia szuka dobrej pracy, wie, że trzeba mieć nie tylko łut szczęścia, ale przede wszystkim dobry pomysł i jak najlepsze przygotowanie zawodowe. Kto zadba o nie jeszcze na etapie nauki szkolnej, ten będzie mieć większe szanse na rynku pracy. Zespół Szkół w Sierakowie i firma BA Glass Poland, jeden z największych producentów opakowań szklanych dla branży spożywczej, od kilku lat realizują program szkolenia zawodowego na kierunku technik mechanik. I jak się okazuje – to strzał w dziesiątkę, bo nie tylko trudno znaleźć szkoły o tej specjalności w powiecie, to jeszcze absolwenci od razu znajdują dobrą pracę.

Początek współpracy datuje się na rok 2018, kiedy oba podmioty doszły do porozumienia, że skoro na rynku pracy brakuje wyszkolonych mechaników, a ci specjaliści, którzy mają ten fach w ręku, mogą liczyć na pewne zatrudnienie na bardzo dobrych warunkach, to trzeba otworzyć i profesjonalnie poprowadzić kierunek technik mechanik. BA Glass Poland zapewniła nie tyko odpowiednie zaplecze techniczne w postaci nowoczesnej pracownią mechanicznej, ale również umożliwiła praktyczną naukę zawodu na terenie swojego zakładu. Dlatego nauka ma charakter dualny: uczniowie w każdym tygodniu jeden dzień lekcyjny spędzają na zajęciach praktycznych w firmie BA GLASS POLAND lub w nowo otwartej pracowni mechanicznej na terenie szkoły, a w dwóch ostatnich latach nauki dodatkowo szkolą się podczas miesięcznej praktyki wakacyjnej.

Nauka na kierunku technik mechanik obejmuje takie zagadnienia jak projektowanie, konstruowanie, budowa, eksploatacja i naprawa maszyn, urządzeń i mechanizmów. Przygotowuje do zadań sprecyzowanych w podstawie programowej 311504, jako montaż i obsługa maszyn i urządzeń, a także organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń. Wykładana tu i poszerzana w czasie zajęć praktycznych wiedza z zakresu mechaniki pozwala na efektywną pracę na stanowisku mechanika, operatora maszyn czy elektromechanika. Do tego – jest wykładana w ciekawy, rzeczowy sposób: nie na darmo bowiem Zespół Szkół zdobył w tym roku w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” pierwsze miejsce w powiecie międzychodzkim w kategorii Szkoła Roku, a w klasyfikacji wojewódzkiej - wysokie czwarte miejsce!

Trzeba podkreślić: współpraca Zespołu Szkół i BA Glass Poland daje tak mocne podstawy, że technicy mechanicy z Sierakowa mogą po ukończeniu szkoły rozpoczynać pracę zawodową, lub, jeśli zechcą – kontynuować naukę na kierunkach inżynierskich na politechnikach, ale nie tylko. Na to zwracają uwagę nie tylko młodzi ludzie, starannie analizujący swoje szanse w przyszłości na rynku pracy, ale także ich rodzice, znający wartość takich zawodów jak konstruktor, projektant, kreślarz, technolog… Technik mechanik daje więc podstawę do zdobycia świetnych miejsc pracy, a popyt na wykształconych mechaników jest ogromny. Wbrew pozorom nie jest to ciężka praca fizyczna, za to wymagająca wyobraźni, pomysłowości i wiedzy technicznej. Firmy, które poszukują osób umiejących czytać rysunek techniczny, zainstalować oprogramowanie, obsłużyć maszynę, zorganizować proces produkcji, czy dać sobie radę w przypadku awarii urządzenia, dbają o takich pracowników.

- Ludzie z takimi umiejętnościami i wykształceniem są witani z otwartymi rękami przez zakłady pracy o charakterze produkcyjnym

– mówi Marcin Kochański, dyrektor BA Glass Poland Huta Sieraków. - Nasza firma tak samo jest zainteresowana w zatrudnianiu fachowców, szczególnie pochodzących z naszych lokalnych terenów, z Sierakowa i okolic. Nie ukrywam, że absolwenci tego kierunku prowadzonego w Zespole Szkół są dla nas tym bardziej cenni, że aplikując o zatrudnienie już znają specyfikę pracy, znają firmę i są częścią naszego zespołu. Mogą od razu rozpoczynać pracę...

BA GLASS POLAND Huta Sieraków, tak jak i inni pracodawcy w Polsce, musi angażować osoby z odpowiednimi kompetencjami, bo tego wymaga zarówno rynek, jak i bardzo trudny proces produkcyjny. Z zewnątrz trudno jest pozyskać doświadczoną kadrę pracowników prowadzących profesjonalnie proces produkcji szkła, a z powodu bardzo niskiego poziomu bezrobocia w powiecie międzychodzkim i w całym województwie wielkopolskim, coraz trudniej jest nawet znaleźć chętnych do przyuczenia pracowników bez doświadczenia produkcyjnego. Technicy mechanicy, którzy mogą objąć stanowiska operatorów maszyn, ślusarzy, elektromechaników czy też pracowników z poziomu specjalistów i kierowników – są więc na wagę złota. BA Glass Poland, należąca do międzynarodowej grupy BA Glass docenia profesjonalistów, tym bardziej więc wspiera naukę na kierunku technik mechanik w Zespole Szkół w Sierakowie.

Odwiedź stronę BA Glass Poland
Odwiedź stronę szkoły!
zdjecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski