Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwonak: Będą drogi rowerowe do dworców kolejowych

Bogna Kisiel
Będą drogi rowerowe do dworców kolejowych
Będą drogi rowerowe do dworców kolejowych Mariusz Kapala
Czerwonak otrzymał certyfikat „Gmina przyjazna rowerzystom”, wygrywając w tym roku konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. - Doceniono to co robimy dla rowerzystów, ile dróg i szlaków rowerowych posiadamy, a także infrastrukturę, która im towarzyszy – mówi Jacek Sommerfeld, wójt gminy Czerwonak.

Łącznie gmina Czerwonak posiada prawie 5 km ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych. A jak do tego dodać budowany właśnie odcinek Koziegłowy – Czerwonak (od wjazdu na teren Centralnej Oczyszczalni Ścieków do stacji benzynowej) oraz oficjalne dopuszczenie chodnika przy Gdyńskiej w Czerwonaku dla ruchu rowerowego (od Leśnej do Słonecznej), to cykliści mają do dyspozycji prawie 8 km utwardzonych szlaków rowerowych.

- Zaprojektowaliśmy także 8,5 km ścieżek rowerowych, które planujemy zrealizować z dofinansowaniem unijnym – twierdzi J. Sommerfeld. - Te drogi mają połączyć miejscowości naszej gminy z dworcami kolejowymi, by mieszkańcy mogli przesiąść się na pociąg.

W tym roku Czerwonak podpisał porozumienie z Murowaną Gośliną i Obornikami, które zakłada budowę ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich nr 196 i 187 oraz gminnych.

- To poprawiłoby komunikację między miejscowościami położonymi przy tych drogach. Mieszkańcom aglomeracji poznańskiej łatwiej byłoby korzystać z walorów turystycznych i sportowych naszej gminy. W ostatnim rajdzie rowerowym na zakończenie sezonu w Puszczy Zielonka wzięło udział mnóstwo rowerzystów, między innymi z Poznania, Śremu, Wągrowca, podpoznańskich gmin – przypomina J. Sommerfeld.

I podkreśla: - Trasa rowerowa wzdłuż ul. Gdyńskiej, nie tylko połączy Poznań z gminami, które są położone przy drodze wojewódzkiej. To bardzo ruchliwy i niebezpieczny odcinek. Tutaj, na wysokości oczyszczalni zginął Ryszard Walerych, pracownik naszej gminnej spółki Transkom, gdy nocą wracał z pracy rowerem. Został potrącony przez samochód.

Równie istotne jest zapewnienie bezpiecznego przejazdu rowerzystom na drodze powiatowej od Koziegłów, przez Kicin aż do Mielna i Dębogóry. Tutaj brakuje nie tylko chodników, ale miejscami nie ma też pobocza. - Priorytetem jest połączenie Kicina z Klinami. Budowa tego fragmentu umożliwiłaby dojechanie bocznymi drogami do innych miejscowości na terenie gminy – uważa J. Sommerfeld.

Rajem dla rowerzystów jest Puszcza Zielonka, gdzie tylko na obszarze należącym do gminy Czerwonak wytyczono ponad 33 km szlaków rowerowych. - To między inny szlak łącznikowy im. Ryszarda Walerycha, Duży Pierścień Rowerowy czy 8-kilometrowy Cysterski Szlak Rowerowy – wymienia J. Sommerfeld. - Trasy są oznakowane, wyznaczono miejsca postojowe, ustawiono stojaki rowerowe, tablice z planami wsi i informacjami o okolicznych atrakcjach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski