Czy BZ WBK zostanie sprzedany?

  Czy BZ WBK zostanie sprzedany?

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Allied Irish Bank, do którego należy Bank Zachodni WBK, chce sprzedać polski bank, podał wczoraj Sean Farrell na łamach "The Independent". Przedstawiciele BZ WBK twierdzą, że jest to bzdura.
  Grupa AIB, która posiada 70,5 proc. udziałów w Banku Zachodnim WBK miałaby sprzedać wszystkie swoje udziały. Tak samo irlandzka grupa kapitałowa ma, według "The Independent", postąpić z udziałami w amerykańskim banku M&T Bank Corp. Taka decyzja miałaby wynikać z coraz gorszych wyników finansowych AIB .

  W niektórych spekulacjach pojawiają się opinie, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży pakietu kontrolnego BZ WBK, Allied Irish Bank sfinansowałby fuzję z jednym z dwóch banków irlandzkich.
  Jednak przedstawiciele grupy AIB zapewniają, że do sprzedaży BZ WBK nie dojdzie. Eugene Sheehy, prezes banku AIB twierdzi, że zbyt dużo czasu i pieniędzy zainwestowano w tworzenie swoich najlepszych marek, w tym polskiego banku, aby teraz je sprzedawać.

  Również przedstawiciele Banku Zachodniego WBK dementują pogłoski o ewentualnej sprzedaży banku. - Otrzymaliśmy zapewnienie z centrali AIB, że na pewno nie zostaniemy sprzedani - mówi Piotr Gajdziński, rzecznik prasowy BZ WBK. - Jesteśmy w tej chwili perłą w koronie grupy Allied Irish Bank i AIB nie chciałoby się pozbywać firmy, która przynosi zyski - dodaje.

  Słowa Gajdzińskiego mają także poparcie w ostatnich wynikach Banku Zachodniego WBK. W zaprezentowanym wczoraj raporcie za III kwartał 2008 roku. Łączna wartość kredytów po trzech kwartałach 2008 r. wzrosła o 39 proc. wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Z 22,3 mld złotych do około 31 mld zł. Natomiast depozyty klientów BZ WBK zwiększyły się o 37 procent. Ich wartość obecnie sięga 36,2 mld zł wobec 26,4 mld zł rok wcześniej. A zysk netto wzrósł o 3,9 procent.

  Jak podkreślają ekonomiści, wyjście Allied Irish Bank z polskiego banku i inwestycje na rynku irlandzkim byłoby niezbyt rozsądnym posunięciem. Głównie dlatego, że polski sektor bankowy daje najwyższą stopę zwrotu inwestycji we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Poza tym w Polsce, pomimo spowolnienia gospodarczego, PKB będzie rósł w tempie około 3-4 procent, podczas gdy w Irlandii prognozowana jest recesja.

  Poza tym, ostatnie decyzje władz AIB wskazują na to, że raczej nie będą wycofywać się z polskiego rynku, a wręcz będą chcieli zwiększyć swoje zaangażowanie. Stąd chociażby decyzja o zwiększeniu liczby placówek z szyldem BZ WBK. Obecnie bank posiada 466 oddziałów, natomiast do końca roku zamierza powiększyć tę liczbę do około 500. Także w przyszłym roku nie wyklucza dalszego rozwoju sieci sprzedaży, także na zasadach partnerstwa.

  Gdyby jednak, wbrew zapewnieniom przedstawiciele AIB i BZ WBK, doszło do sprzedaży banku, to jego klienci mogą spać spokojnie. - Wszystkie zobowiązania banku czy depozyty jego klientów są bezpiecznie, ponieważ bez względu na właściciela są one objęte gwarancjami z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - zapewnia Marta Chmielska-Racławska z Komisji Nadzoru Finansowego.

  Zatem jeśli AIB będzie sprzedawać swoje akcje, to będzie to raczej dotyczyć spółek, gdzie mają mniejsze zaangażowanie, lub tych, które przynoszą straty. Bankowi BZ WBK raczej to nie grozi.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo