Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy możesz pracować, gdy masz COVID-19? Co z pracą zdalną podczas izolacji domowej?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Caleb Rankin/ Unsplash.com
Praca podczas izolacji wzbudza wiele kontrowersji. Osoba chora na COVID-19 może skorzystać z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, ale co zrobić, gdy przechodzimy chorobę bezobjawowo? Czy trzeba wtedy zrezygnować z pełnej pensji?

Przepisy prawa dopuszczają możliwość pracy zdalnej w przypadku osób odbywających kwarantannę domową, które są potencjalnie chore, ale nie mają objawów COVID-19. Pracownik skierowany na kwarantannę domową ma prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego, ale nie musi z niego skorzystać. Jeżeli charakter pracy na to pozwala, a pracodawca wyda polecenie pracy zdalnej, pracownik może kontynuować świadczenie pracy z domu.

- Aktualnie w toku prac legislacyjnych jest projekt ustawy regulujący wprost kwestię pracy na kwarantannie pracowników oraz innych osób zatrudnionych (np. pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych), jednak wprowadzane rozwiązanie dotyczy wyłącznie kwarantanny. Ustawodawca nie zdecydował się uregulować sytuacji osób przebywających w izolacji, które z uwagi na bezobjawowy przebieg choroby są w stanie świadczyć pracę – komentuje mec. Piotr Kuźniak, radca prawny z kancelarii prawa pracy Wojewódka i Wspólnicy.

Co jednak zrobić, gdy pracodawca nalega, abyśmy kontynuowali pracę podczas kwarantanny? Warto wiedzieć, że przełożony nie może zmusić podwładnego do home office. Praca zdalna podczas kwarantanny jest możliwa wyłącznie za zgodą i porozumieniem obu stron.

Sytuacja komplikuje się w przypadku izolacji domowej, której poddawani są pracownicy z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARC-CoV-2. Wiele osób zastanawia się, czy podczas izolacji domowej też można pracować, jeżeli przechodzimy COVID-19 bezobjawowo.

- W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że opisywana sytuacja odnosi się do izolacji rozumianej jako odosobnienie osoby chorej (z dodatnim wynikiem testu), której choroba przebiega na tyle łagodnie, że nie wymaga ona hospitalizacji. Jest ważne, aby odróżnić izolację od kwarantanny, która jest odosobnieniem osoby zdrowej, będącej jedynie narażoną na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się np. koronawirusa – wskazuje mec. Piotr Kuźniak.

O ile kwestie pracy zdalnej podczas kwarantanny można wyjaśnić na podstawie tzw. ustawy covidowej, o tyle przepisy nie mówią jednoznacznie, czy pracodawca może zgodzić się na pracę zdalną osoby chorej na COVID-19. Obowiązujące przepisy nastręczają trudności w interpretacji pracodawcom, a nawet Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Warto wiedzieć również:

- Jeśli chodzi o możliwość wykonywania pracy zdalnej podczas odbywania izolacji w warunkach domowych, to ZUS nie jest właściwy do odpowiedzi w tym zakresie, gdyż zagadnienie to jest z zakresu prawa pracy – mówi Strefie Biznesu Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Zdarza się, że pracodawcy pytają ekspertów z dziedziny prawa, czy osoba, która czuje się dobrze, ale uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARC-CoV-2, może pracować z domu. Za czas pracy w trakcie izolacji pracownik nie mógłby pobierać zasiłku chorobowego, ani wynagrodzenia chorobowego. Pojawia się pytanie, czy może zrzec się świadczenia.

- Z perspektywy wypłaty świadczeń z tytułu choroby, należy przyjąć, że w sytuacjach, w których pracownik otrzyma wynagrodzenie za wykonywaną pracę, za ten okres nie może otrzymać świadczeń z tytułu choroby – potwierdza Paweł Żebrowski.

Warto wiedzieć również:

Pracodawcy mają jednak wątpliwości, co zrobić z pracownikami, którzy są zdolni do pracy. Pod tym względem największą swobodę w podejmowaniu decyzji mają osoby współpracujące z firmą na podstawie kontraktu B2B, np. liczni specjaliści z branży IT. Nie obejmuje ich Kodeks pracy, w związku z czym mogą wziąć na siebie odpowiedzialność za podjęcie decyzji o kontynuacji pracy.

- W przypadku izolacji mamy do czynienia z osobą chorą. Oczywiście dana osoba może nie mieć objawów zewnętrznych i może czuć się całkiem dobrze. Rodzi się zatem pokusa, aby wykonywała pracę. Nie jest jednak rolą pracodawcy dokonywanie oceny stanu zdrowia pracownika – pracodawca nie posiada do tego kompetencji, a podejście, zgodnie z którym pracownik samodzielnie stwierdza, że czuje się dobrze, może być bardzo mylące. Z perspektywy relacji pracowniczych pracodawca nie powinien oczekiwać od pracownika wykonywania pracy w trakcie izolacji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób samozatrudnionych. Podstawową zasadą w takim przypadku jest niewykonywanie czynności zawodowych w trakcie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego – mówi Adam Kraszewski, managing associate i radca prawny z kancelarii Gessel.

Na jednym z forów internetowych został opisany przypadek osoby, która pracowała zdalnie w trakcie kwarantanny domowej, ale zanim ta dobiegła końca, otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19. Pracodawca wystosował do ZUS zapytanie, czy pracownik może kontynuować pracę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajął wówczas stanowisko, zgodnie z którym praca zdalna podczas izolacji nie jest możliwa i nie powinno się w takiej sytuacji rezygnować z zasiłku chorobowego.

- Podczas izolacji pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% wynagrodzenia – czyli dokładnie tak samo jak co do zasady pracownikowi na kwarantannie. W tym drugim przypadku pracownik ma jednak prawo zrzec się zasiłku i dalej pracować zdalnie. W odniesieniu do pracownika w izolacji sytuacja wygląda inaczej. Jeśli pracodawca kieruje pracownika do pracy zdalnej, mimo świadomości, że może on być zakażony czy tym bardziej chory, to w grę wchodzić może naruszenie przepisów z zakresu BHP. Ryzyko przyjmuje także pracownik, gdyż może mieć problem z przyznaniem zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy później objawy choroby jednak wystąpią – podkreśla mec. Piotr Kuźniak.

Z uwagi na powyższe najbezpieczniejszym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, będzie brak zgody na pracę podczas izolacji. Poprosiliśmy Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, GIS oraz Państwową Inspekcję Pracy o wyjaśnienie, czy praca podczas izolacji domowej jest dopuszczalna. Do 30.11 uzyskaliśmy odpowiedź jedynie od GIS. Jak poinformowała nas Danuta Rutkowska, rzeczniczka prasowa GIS, Główny Inspektorat Sanitarny skierował zapytanie w sprawie pracy w trakcie izolacji do resortu rozwoju, pracy i technologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy możesz pracować, gdy masz COVID-19? Co z pracą zdalną podczas izolacji domowej? - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski