MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy policyjne wideoradary zawyżają prędkość?

Paweł Mikos
Marek Kulik, szef Videoradaru uważa, że kłamstwa o jego radarze rozpowszechniła konkurencja
Marek Kulik, szef Videoradaru uważa, że kłamstwa o jego radarze rozpowszechniła konkurencja R. Królak
Czy policja używa radarów, które zawyżają prędkość? Taka sugestia pojawiła się na forum internetowym dziennika.pl. Czy to oznacza, że większość radarów zostanie wycofana?

Niedawno jeden z internautów napisał, że wideoradar typu Iskra rozprowadzany przez firmę Videoradar z Puszczykowa pod Poznaniem podaje zawyżoną prędkość. Dowodem na to miał być filmik z testów. Widać na nim stojący pojazd oraz radar, który wskazywał prędkość kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.

Zamieszanie z zawyżonymi pomiarami radarów, prezes Videoradar Marek Kulik tłumaczy złym użytkowaniem urządzenia. - Zgodnie z instrukcją obsługi, pomiaru należy dokonywać z odległości większej niż 10 metrów. Z filmików widać, że jest ona mniejsza. Pewnie radar mierzył prędkość obrotu wiatraka klimatyzacji - tłumaczy.

Jednak sam wpis wywołał burzę wśród kierowców. Zwłaszcza że wiadomość i filmik miały pochodzić od jednego z policjantów małopolskiej drogówki - forumowicz podpisał się jako Policjant WRD WKP w Krakowie. Jednak tamtejsza komenda wojewódzka dość szybko podała, że takich testów nie przeprowadzała oraz nigdy nie miała kłopotów z tym urządzeniem.

Szef Videoradaru twierdzi, że za sprawą stoi jego konkurencja. - W czwartek zadzwonił do mnie prezes jednej z konkurencyjnych firm i przepraszał za zamieszanie. Tłumaczył, że to po prostu był zbieg okoliczności. Nie chcę wnikać, czy było to celowe, czy przypadkowe działanie - dodaje Marek Kulik.

I podkreśla jednocześnie, że jego urządzenie przeszło pozytywnie wszelkie testy w Głównym Urzędzie Miar. Badanie to wykonano w 2006 roku. Od tamtego czasu firma sprzedała około 250 radarów dla służb mundurowych w Polsce. Głównie, bo blisko 90 proc., zostało skierowanych do policji w województwie zachodniopomorskim, wielkopolskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim.
Według zapewnień szefa Videoradaru, jak do tej pory nie było żadnych skarg od użytkowników na działanie oferowanych przez niego produktów.

Co potrafi radar Iskra?
System łączy w sobie funkcje wielu różnych urządzeń do kontroli i rejestracji zdarzeń w ruchu drogowym.

- Korzysta z miniaturowego, radarowego miernika prędkości, fotoradaru statycznego, fotoradaru mobilnego, wideorejestratora z radarowym pomiarem prędkości chwilowej;
- potrafi automatycznie wykryć i zarejestrować prędkość pojazdu najszybszego w zwartej grupie kilkudziesięciu pojazdów (np. mały samochód osobowy na tle grupy pojazdów ciężarowych);
- w terenie płaskim wykrywa najszybszy pojazd i prawidłowy pomiar może być wykonywany z odległości przekraczającej 800 m;
- przy pomiarach wykonywanych z bardzo dużych odległości nie ma potrzeby precyzyjnego wybierania pojazdu;
- pomiary mogą być wykonywane z wnętrza pojazdu patrolowego, w każdych warunkach pogodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski