Wszystko zaczęło się od poznańskiego radnego Pawła Sowy ze stowarzyszenia “Prawo do miasta”. To on z okazji święta patronów miasta świętych Piotra i Pawła postanowił złożyć interpelację do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka w sprawie wpisania poznańskich targowisk w dzielnicach wielkomiejskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dokładnie chodzi o pięć targowisk ulokowanych na placu Bernardyńskim, placu Wielkopolskim i rynkach: Jeżyckim, Wildeckim i Łazarskim.
Jak tłumaczy Paweł Sowa, kierowały nim dwie istotne dla miasta i tradycji targowisk sprawy.
– Po pierwsze ważna jest dla mnie ochrona tych miejsc i żywej tradycji, która funkcjonuje nieprzerwanie mimo pewnych problemów. Warto chronić drobny handel, który jest korzystny dla sprzedawców, ale także dla konsumentów, którzy mają większy wybór. Targowiska to są takie miejsca, gdzie spotykają się różne grupy społeczne, nawiązywane są kontakty międzyludzkie. To są lokalne centra dla tych dzielnic – argumentuje radny Paweł Sowa.
Zobacz też: Ostatnie chwile targowiska Bema w Poznaniu
I dodaje: – Drugą ważną sprawą jest ogromna promocja dla turystyki w mieście, które otrzyma wpis na taką listę. Lista światowego dziedzictwa UNESCO to bardzo ekskluzywny klub, należy do niego tylko nieco ponad 1100 obiektów na całym świecie, z czego jedynie 16 w Polsce.
Jakie będą dalsze losy tego pomysłu? Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miasta Poznania, interpelacja radnego Pawła Sowy wpłynęła we wtorek, 30 czerwca.
– Miejski Konserwator Zabytków przyjrzy się tej sprawie i podejmie decyzję co do dalszych działań
– mówi Joanna Żabierek,rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.
Jeśli opinia konserwatora będzie pozytywna i władze miasta podejmą decyzję o rozpoczęciu starań o wpisanie poznańskich targowisk na listę, pierwszym krokiem formalnym powinno być złożenie wniosku o rozpatrzenie kandydatury na listę informacyjną (Tentative List) do Polskiego Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce.
W przypadku akceptacji ze strony Komitetu konieczne będzie podjęcie kolejnych kroków (m.in. stworzenie planu zarządzania), zgodnie z procedurą Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zdaniem Pawła Sowy, targowiska w dzielnicach wielkomiejskich Poznania spełniają aż trzy kryteria UNESCO (wymagane jest spełnienie co najmniej jednego kryterium) pozwalające uznać ich wyjątkową wartość o charakterze uniwersalnym.
Zobacz też: Kwiatowe ogrody w Poznaniu zachwycają
Chodzi między o:
- kryterium drugie (dobro powinno ukazywać znaczącą wymianę wartości, zachodzącą w danym okresie czasu lub na danym obszarze kulturowym świata w dziedzinie rozwoju architektury lub techniki, sztuk monumentalnych, urbanistyki lub projektowania krajobrazu),
- kryterium trzecie (dobro powinno nieść unikatowe lub co najmniej wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowej lub cywilizacji wciąż żywej bądź już nieistniejącej),
- kryterium szóste (dobro powinno być powiązane w sposób bezpośredni lub materialny z wydarzeniami lub żywymi tradycjami, ideami, wierzeniami, dziełami artystycznymi lub literackimi o wyjątkowym uniwersalnym znaczeniu).
Co więcej, spełnione są dwa podstawowe wymogi – autentyczność i integralność tych miejsc w przestrzeni miasta.
Lista UNESCO obejmowała na koniec 2019 r. 1121 obiektów w 165 państwach, w tym 16 w Polsce.
Chcesz wiedzieć więcej?
Sprawdź też:
- To miejsce pod Poznaniem ma tragiczną historię. Nadal przyciąga osoby żądne wrażeń
- To miejsce w Poznaniu było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy. Zobacz, jak wyglądało!
- Tak wyglądał Poznań w 2001 roku. Zobacz archiwalne zdjęcia
- 30 zdjęć przedwojennego Poznania. Tak pięknie wyglądał!
- Mija 10 lat od powodzi w Poznaniu i Wielkopolsce
- Poznań kiedyś i dziś. Zobacz, jak zmieniło się miasto
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Typowy Polak według sztucznej inteligencji. Zobacz, jak AI widzi Europejczyków
- Tajemnicza śmierć agentów włoskiego wywiadu i służb Izraela w katastrofie łodzi
- "To interes Polski i całego Zachodu". Sellin o komisji ds. rosyjskich wpływów
- Wielka miłość zabezpieczona dokumentem. Miliarder będzie chronił majątek intercyzą