Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danina diecezjalna 2022 w parafiach w Poznaniu. Ile pieniędzy wpływa na konto archidiecezji poznańskiej?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Pieniądze z daniny diecezjalnej, jak informuje rzecznik prasowy kurii poznańskiej, przeznaczane są na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych archidiecezji, takich jak Kuria i Sąd, Wydział Teologiczny, Archiwum czy Muzeum Archidiecezjalne
Pieniądze z daniny diecezjalnej, jak informuje rzecznik prasowy kurii poznańskiej, przeznaczane są na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych archidiecezji, takich jak Kuria i Sąd, Wydział Teologiczny, Archiwum czy Muzeum Archidiecezjalne Wojciech Matusik/Zdjęcie podglądowe
W niektórych kościołach na ławkach w Poznaniu wyłożone są koperty z napisem "danina diecezjalna Wielki Post 2022". Jest to nic innego, jak forma zbierania daniny diecezjalnej w Wielkim Poście. Pieniądze z niej przeznaczane są na poznański Caritas i inne instytucje diecezjalne. Ile archidiecezja poznańska zebrała pieniędzy w ubiegłym roku w jej ramach?

- Wskazania na Wielki Post mówią o tym, że każdy wierny – w miarę swoich możliwości – zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła

- mówi ks. Maciej Szczepaniak, Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Danina diecezjalna stanowi jedną z form tej troski. Składana jest ona w okresie Wielkiego Postu ze względu na potrzeby każdej diecezji.

Sprawdź też:

Pieniądze z daniny diecezjalnej przeznaczane są na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych archidiecezji, takich jak Kuria i Sąd, Wydział Teologiczny, Archiwum czy Muzeum Archidiecezjalne.

Kopert, które pojawiły się na ławkach, nie znajdziemy we wszystkich kościołach. Stanowią one tylko formę przypomnienia o daninie. Natomiast informacja o niej musi być ogłoszona w każdej parafii przy okazji komunikatów duszpasterskich.

Jak zaznacza ks. Szczepaniak, jest to ofiara dobrowolna, którą zazwyczaj składa się do stosownej skarbony.

- Trzeba pamiętać, że Kościół opiera swoją działalność na materialnym i dobrowolnym wsparciu wiernych

- zaznacza ksiądz.

Fara Poznańska, Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, a może jeszcze inny kościół jest tym najlepszym? W Poznaniu kościołów katolickich są dziesiątki. Prezentujemy najlepsze z rzymskokatolickich kościołów w wielkopolskiej stolicy według ocen rankingu Google'a. Oceny przyznawali internauci według subiektywnych kryteriów.Sprawdź, które kościoły w Poznaniu są najwyżej oceniane przez internautów w rankingu Google'a --->>>

Kościoły rzymskokatolickie w Poznaniu. Sprawdź 18 najwyżej o...

Ile pieniędzy z tytułu daniny diecezjalnej wpływa do Archidiecezji Poznańskiej?

Archidiecezja poznańska liczy ponad 1,5 mln wiernych zamieszkujących 415 parafii.

Szczegółowe kwoty dotyczące utrzymania instytucji diecezjalnych nie są znane rzecznikowi prasowemu kurii poznańskiej, ale jak zapewnił "na pewno wpływy z daniny diecezjalnej w całości przeznaczane są na dzieła prowadzone przez diecezję, w tym roku z pewnością także na działalność Caritas na rzecz uchodźców".

Ks. Szczepanik tłumaczy też, że konkretne decyzje o podziale środków podejmuje Rada Ekonomiczna archidiecezji, w skład której – obok biskupów i ekonoma – wchodzą też proboszczowie i dyrektor Caritas.

Na zadane pytanie, ile pieniędzy tytułem daniny wielkopostnej Kuria zebrała w ubiegłym roku, nie odpowiedział. Dodał też, że wspomniana rada nie ma przedstawiciela, który mógłby na to udzielić odpowiedzi.

W ubiegłym roku "Gazeta Wyborcza" podała natomiast informację o stawce na daninę, którą potwierdził gazecie ks. Szczepaniak. Wynosiła ona 1,70 zł od osoby zameldowanej w parafii, a anonimowy proboszcz poinformował, że muszą płacić za wszystkich, bez względu na to, czy chodzą do kościoła, czy nie.

Zgodnie z powyższą stawką do archidiecezji wpłynęło ok. 2,5 mln zł.

Seniorzy bardzo często padają ofiarami oszustw. Osoby starsze stanowią liczną grupę konsumentów, ale bardzo wrażliwą. Ich ufność i brak wiedzy o przysługujących im prawach staje się często polem do manipulacji i wymuszeń dla nieuczciwych przedsiębiorców. Do nieuczciwych praktyk zaliczamy np. przekonywanie do wyboru towaru za cenę wielokrotnie przewyższającą jego wartość rynkową, zapraszanie seniora na pokazy pod pretekstem bezpłatnych badań czy odbioru nagrody, kiedy rzeczywistym celem jest nakłonienie do zakupu np. drogiej pościeli czy garnków, ukrywanie wad towaru lub podawanie w opisie produktu nieistniejących funkcji. Ponadto w internecie można trafić na fałszywe sprzedaże czy aukcje, które adresowane są do osób starszych. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, obchodzonego 14 listopada, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował szereg porad dla starszych osób, a my zebraliśmy je dla Was. Zobacz, jak uchronić się przed oszustwem --->

Jak uchronić się przed oszustwem? Poradnik dla seniorów z ok...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski