Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata o zieleni w Poznaniu. "Zielona infrastruktura powinna być infrastrukturą numer jeden"

Alicja Durka
Alicja Durka
Uczestnicy debaty poruszyli kluczowe kwestie odnoszące się do zieleni miejskiej i sposobu jej projektowania. Przed debatującymi postawiono kluczowe pytanie: jaka jest funkcja zieleni w mieście? Tutaj obyło się bez zaskoczeń, bo jak pokazują doświadczenia ostatnich lat. Powszechnie występująca zieleń bowiem nie tylko ma wpływ na obniżenie temperatury w miastach i lepsze retencjonowanie wody, ale także na poczucie komfortu mieszkańców miast i to nie tylko tych największych.
Uczestnicy debaty poruszyli kluczowe kwestie odnoszące się do zieleni miejskiej i sposobu jej projektowania. Przed debatującymi postawiono kluczowe pytanie: jaka jest funkcja zieleni w mieście? Tutaj obyło się bez zaskoczeń, bo jak pokazują doświadczenia ostatnich lat. Powszechnie występująca zieleń bowiem nie tylko ma wpływ na obniżenie temperatury w miastach i lepsze retencjonowanie wody, ale także na poczucie komfortu mieszkańców miast i to nie tylko tych największych. Adam Jastrzębowski
W czwartek odbyła się debata o zieleni w Poznaniu. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że zieleń we współczesnym planowaniu miasta powinna być kluczowa.

Zieleń w Poznaniu

W czwartek odbyło się ósme z cyklu wydarzeń organizowanych przez fundację Rozwoju Miasta Poznania - debaty poznańskie.

Uczestnicy debaty poruszyli kluczowe kwestie odnoszące się do zieleni miejskiej i sposobu jej projektowania. Przed debatującymi postawiono kluczowe pytanie: jaka jest funkcja zieleni w mieście? Tutaj obyło się bez zaskoczeń, bo jak pokazują doświadczenia ostatnich lat. Powszechnie występująca zieleń bowiem nie tylko ma wpływ na obniżenie temperatury w miastach i lepsze retencjonowanie wody, ale także na poczucie komfortu mieszkańców miast i to nie tylko tych największych.

Podkreślono więc wagę utrzymania poznańskich klinów zieleni, a także współpracy z okolicznymi gminami, bo jak wskazała prof. UAP dr hab. inż. arch. Elżbieta Raszeja - architekt, specjalista w zakresie planowania przestrzennego i architektury krajobrazu, jeśli w Poznaniu utrzyma się kliny, a tuż za granicą miasta utworzy się plombę w postaci gęstego zabudowania, to cały wysiłek z utrzymaniem zieleni okaże się nieistotny.

Prof. Elżbieta Raszeja wskazała też, że należałoby wprowadzić swoisty system klasyfikowania zieleni, który wprowadzono m.in. w Berlinie, który wartościuje różne rodzaje zieleni. Upraszczając, każdy fragment zieleni ma swoją klasę i mnożnik, przez który mnoży się powierzchnię. Do tego ustala się odpowiednie wskaźniki, które określają minimalny poziom zieleni na danym obszarze inwestycyjnym.

Po raz kolejny też podkreślono wagę dzikiej przyrody, samosiejek i ochrony już istniejącej zieleni, zwłaszcza w kontekście powstawania kolejnych inwestycji, których sama budowa może mieć negatywne skutki dla roślinności czy terenów podmokłych.

Kasper Jakubowski – architekt krajobrazu podkreślił, że zielona infrastruktura powinna być infrastrukturą numer jeden, a nie tylko dodatkiem do inwestycji. Planowanie inwestycyjne powinno więc zaczynać się od zieleni. Jest to szczególnie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

- Im szybciej to sobie uświadomimy, tym szybciej nasze miasta nie tylko będą bardziej zielone, ale też więcej zostanie w naszych kieszeniach i budżetach miast, bo ta zieleń, którą teraz projektujemy i ten proces inwestycyjny jest po prostu nie do utrzymania

- tłumaczy Jakubowski, który dodaje też, że skupianie się na sztucznym tworzeniu przestrzeni zielonych jest nieopłacalne nie tylko ze względów finansowych, ale też przyrodniczych. W ten sposób marnowane jest dużo wody i innych zasobów, w tym gleby.

Wolne tory i stadion Szyca. Co dalej?

Podczas dyskusji pojawiło się pytania o zagospodarowanie takich przestrzeni jak stadion Szyca i wolne tory. Wielu mieszkańców i społeczników apeluje, by w tych miejscach powstały parki lub inne przestrzenie zielone.

Krzysztof Mączkowski – koordynator krajowy Programu Drzewo Franciszka uważa, że na wolnych torach powinien rzeczywiście powstać park, który byłby dostępny dla poznaniaków. Z kolei dyskusje na temat stadionu Szyca trwają od dawna. Obecnie trwają prace nad konkursem, w którym rozstrzygnie się, jaka przyszłość czeka stadion porośnięty już od lat dziką roślinnością.

Ruina w centrum miasta straszy. Jest nadzieja dla stadionu Szyca?

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jezioro Ostrowskie, Przyjezierze. Plaża cofnęła się o 10-15 metrów. Kolejne zdjęcie --->

Znikające jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Poziom wody ob...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski