Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Krótkiego Pobytu: Wkrótce otwarcie hotelu dla niepełnosprawnych

Karolina Koziolek
Natalia Marciniak-Madejska ze Stowarzyszenia Na Tak
Natalia Marciniak-Madejska ze Stowarzyszenia Na Tak Waldemar Wylegalski
Dom Krótkiego Pobytu to kolejne przedsięwzięcie pochodzące z budżetu obywatelskiego. Budynek wkrótce zostanie oddany do użytku. Będzie to miejsce dla niepełnosprawnych, którzy nie mogą zostać sami, gdy ich opiekunowie trafiają do szpitala, albo muszą nagle wyjechać. To pierwsza tego typu placówka w Polsce. Zanim jednak nastąpi otwarcie, Stowarzyszenie Na Tak chce w równie obywatelski sposób wybrać nazwę dla ośrodka i prosi poznaniaków o zgłaszanie swoich propozycji.

Prawie osiem lat temu poznańska pediatra Halina Sobkiewicz dowiedziała się, że Stowarzyszenie Na Tak prosi o przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz niepełnosprawnych. Postanowiła, że chce dać coś więcej. Na rzecz stowarzyszenia zapisała w testamencie willę na Grunwaldzie, w której sama mieszkała. Lekarka zmarła trzy lata temu, a stowarzyszenie postanowiło w jej domu urządzić dom krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych.

Potrzebne były jednak pieniądze na kosztowny - ze względu na udogodnienia dla niepełnosprawnych - remont. Stowarzyszenie postanowiło wystartować w pierwszej edycji poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i dzięki głosom poznaniaków znalazło się w finałowej piątce projektów przeznaczonych do realizacji.

- W Polsce nie ma tego typu placówek, a są bardzo potrzebne - uważa Natalia Marciniak-Madejska dyrektor ds. wsparcia osób niepełnosprawnych w Stowarzyszeniu Na Tak.
Opowiada, że przypadki bywają bardzo trudne, szczególnie dotyczy to osób głęboko upośledzonych.
- Sama miałam sytuację, gdy ojciec, jedyny opiekun mojego podopiecznego Krzysztofa, trafił nagle do szpitala. Było wykluczone, by został sam w domu - mówi Marcinika - Madejska.

Razem ze znajomymi ze stowarzyszenia zaczęła szukać w Poznaniu miejsca, gdzie Krzyś mógłby przez tydzień czy dwa mieszkać. - Najpierw pomyśleliśmy o ośrodku interwencji kryzysowej, ale brakowało tam wykwalifikowanej kadry. Obdzwanialiśmy też inne podobne miejsca. Bez rezultatu. Wzięłam wtedy Krzyśka do siebie - opowiada Natalia Marciniak-Madejska.

Takich sytuacji było wiele więcej, Dom Krótkiego Pobytu wydawał się koniecznością.
- Tego typu pomoc dla niepełnosprawnych nie powinna zależeć od czyjejś dobrej woli. Zapewnić ją powinny rozwiązania systemowe - przekonuje Natalia Marciniak-Madejska.

Willa przy ul. Płowieckiej przez ostatnie miesiące zmieniła się nie do poznania. Znalazły się tam windy, podnośniki, specjalistyczne łóżka przystosowane nawet pod najcięższe rodzaje niepełnosprawności. Będzie mogło mieszkać w nim równolegle pięć osób (jeden pokój 2-osobowy i trzy 1-osobowe, wszystkie z łazienkami), najdłużej na czas jednego miesiąca.
- Będzie to swego rodzaju hotel z opieką, ale opłaty nie zawsze będziemy pobierać - zapowiada członkini stowarzyszenia.

Propozycje nazwy dla nowego ośrodka można przesyłać na adres mailowy: [email protected]. Zwycięzca wygra rejs jachtem po jeziorze w Śremie lub Drawsku Pomorskim. Dla autorów najciekawszych propozycji przewidziano dodatkowo gry planszowe.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski