Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Miejskie 2016: Kolorowy korowód zwiastuje święto plonów

Marta Danielewicz
Kolorowy korowód zwiastuje święto plonów
Kolorowy korowód zwiastuje święto plonów archiwum/Łukasz Gdak
Poznańskie Dożynki Miejskie odbędą się w sobotę, 27 sierpnia, w parku Wilsona.

Może trudno w tu uwierzyć, gdy dookoła otaczają nas wysokie bloki i coraz więcej jest w mieście galerii handlowych, ale wciąż w stolicy Wielkopolski działa około tysiąca gospodarstw rolnych oraz zakładów specjalizujących się w produkcji rolnej. By tradycji stało się zadość, w ramach podziękowań za ciężką pracę rolników, na zakończenie żniw i prac polnych, także w Poznaniu odbędą się Dożynki Miejskie. Zwyczaj ten sięga tradycji jeszcze przedchrześcijańskich. Przez lata święto to zmieniło jednak swój charakter. Pozostał jednak świętem rolników o charakterze dziękczynnym.

Poznańskie dożynki rozpoczną się mszą świętą o godzinie 13 w kościele p. w. św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej. To właśnie spod tego kościoła wyruszy barwny korowód, który stanowi nieodłączny element Dożynek Miejskich. Korowód przejdzie ulicą Śniadeckich pod muszę koncertową do parku Wilsona. To właśnie tu rozpocznie się jarmarczna część imprezy, połączona z wieloma tradycjami dla dzieci, ale także dla dorosłych. Część artystyczną rozpocznie występ Zespołu Pieśni i Tańca Łany Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Następnie zagra Orkiestra Miasta Poznania, działająca przy MPK.

- Każdy będzie mógł tu znaleźć coś dla siebie. Wioska ginących zawodów, pokazy florystyczne, prezentacja ratownictwa wodnego czy też pracy psów ratowniczych, warsztaty zasad udzielania pierwszej pomocy - to tylko część atrakcji, z których będzie można skorzystać podczas dożynek. Dla dzieci ciekawa będzie z pewnością wystawa gołębi i drobiu ozdobnego, królików, kotów oraz zwierząt gospodarskich - wyjaśnia Barbara Woźniak z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Dodatkowo każdy, który tego dnia będzie w parku Wilsona będzie miał okazję oznakowania swojego jednośladu. Będzie tam przygotowane specjalne stanowisko służb mundurowych. W programie także pokazy gimnastyki artystycznej, występy teatralne.

Sporo będzie również konkursów wiedzy rolniczej, w których można powalczyć o atrakcyjne nagrody. Nie zabraknie także tradycyjnej darmowej grochówki z kotła oraz kawy.

Starościną tegorocznych dożynek jest Aneta Cegiel, która wraz z mężem na areale 20 ha uprawia zboże, włoszczyznę, cebulę, buraczki i ziemniaki. Hoduje trzodę chlewną i drób. Starostą natomiast Krzysztof Snuszkiewicz, który wraz z małżonką na areale 45 ha uprawia zboża, ziemniaki i kukurydzę. Posiada 3 ha łąk i pastwiska. Hoduje również bydło opasowe.

Pełen program:

  • 13.00 - Msza święta w kościele p.w. św. Michała Archanioła (ul. Stolarska)
  • 14.00 - Przemarsz korowodu dożynkowego (ulicami Stolarską, Śniadeckich, Parkową)
  • 15.00 - Obrzęd dożynkowy - Zespół Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • 15.30 - Występ Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • 16.00 - Występ Orkiestry Miasta Poznania przy MPK
  • 16.40 - Pokaz sokolniczy - Sokolnictwo GOA
  • 17.00 - Występ Zespołu Ludowego STOKROTKI
  • 17.30 - Pokaz gimnastyki artystycznej - Barbara Ziółkowska
  • 17.40 - Dożynkowy blok dla dzieci - Teatr DUDULA
  • 18.30 - ZUMBA - TimeCreator
  • 19.00 - UKULELE - Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra
  • 20.00 - Występ Andrzeja Rybińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski