Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastycznie wzrasta liczba zgonów w Poznaniu. W tym roku może umrzeć półtora tysiąca więcej osób niż rok temu. Tak źle nie było nigdy

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Od początku października w całym kraju obserwuje się drastyczny wzrost liczby zgonów. Łącznie zmarło prawie 43,8 tys. osób. W 2019 r. w tym samym miesiącu zarejestrowano 31 tys. zgonów, a rok wcześniej 30,7 tys.
Od początku października w całym kraju obserwuje się drastyczny wzrost liczby zgonów. Łącznie zmarło prawie 43,8 tys. osób. W 2019 r. w tym samym miesiącu zarejestrowano 31 tys. zgonów, a rok wcześniej 30,7 tys. Szymon Starnawski/Zdjęcie ilustracyjne
Od początku roku do 18 listopada zmarło już 7 360 poznaniaków, podczas gdy przez cały poprzedni rok poznański Urząd Stanu Cywilnego wydał 7 276 aktów zgonu. – Zgonów może być więcej nawet o półtora tysiąca – uważa Krzysztof Konarski, zastępca kierownika USC w Poznaniu.

Powodem wyższej śmiertelności jest nie tylko koronawirus, ale i utrudniony dostęp do specjalistów, a także strach przed wizytą u lekarza, spowodowany obawą zakażenia się wirusem.

Czytaj też: Na pochówek na poznańskich cmentarzach komunalnych trzeba czekać prawie dwa tygodnie. Pogrzeby w soboty mają skrócić kolejkę oczekujących

Pierwsza ofiara COVID-19 w Polsce zmarła w Poznaniu

12 marca odnotowano pierwszą śmiertelną ofiarę koronawirusa w Polsce. Była nią 57-letnia mieszkanka Czapur, która zmarła w Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu. W tym czasie jednak pandemia nie przebiegała tak gwałtownie, dopiero nabierała rozpędu i trudno było pokusić się o wyciąganie wniosków.

Szpital polowy w Poznaniu prawie gotowy:

W Polsce epidemia nie przebiega gwałtownie, wzrost liczby zgonów notuje się dopiero w ostatnim czasie. Jest za wcześnie, by pokusić się o wyciąganie wniosków. Z danych poznańskiego USC wynika, że marcu zarejestrowano 649 zgonów, a rok wcześniej było ich 606. Konarski tłumaczył wtedy, że gdy liczba ta wzrośnie w miesiącu o 100, to będzie można uznać, że jest to dużo.

Rekord zgonów w październiku

Później ta tendencja wzrostowa się utrzymała. Jak twierdzą poznańscy urzędnicy, w każdym miesiącu jest o 50-100 zgonów więcej. We wrześniu odnotowano ich 667, podczas gdy w analogicznym miesiącu ubiegłego roku zmarło 591 osób. Rekordowy okazał się październik, kiedy to zmarło 919 osób. – Wcześniej tak nigdy nie było – twierdzi Konarski.

Dodajmy, że w październiku 2019 r. zarejestrowano w Poznaniu 592 zgony, a w październiku 2018 r. - 650 zgonów. Stolica Wielkopolski nie jest tu wyjątkiem, bo od początku października w całym kraju obserwuje się drastyczny wzrost liczby zgonów. Łącznie zmarło prawie 43,8 tys. osób. W 2019 r. w tym samym miesiącu zarejestrowano 31 tys. zgonów, a rok wcześniej 30,7 tys.

Sytuacja jednak pogarsza się. – Obecnie średnio wystawiamy powyżej 50 aktów zgonu dziennie. W poniedziałek, 16 listopada było ich 68 – mówi Konarski.

Od 1 do 18 listopada poznański USC wystawił 620 aktów zgonu

W listopadzie 2019 r. w Poznaniu zmarły 584 osoby, natomiast teraz od 1 do 18 listopada USC wystawił już 620 aktów zgonu. W związku z tym urzędnicy mają pełne ręce pracy. Dyżurują także w soboty. – Musimy maksymalnie zabezpieczyć pracowników, by zapewnić ciągłość realizacji zadań – zaznacza Konarski. I przypomina, że wystawianie aktów urodzin i zgonów opiera się na papierowych kartach. – Nigdy nie wiemy, czy osoby, które zgłaszają zgon, nie są chore, czy nie zarażają.

Zgłoszenia zgonu należy dokonać w ciągu 3 dni od daty sporządzenia karty zgonu. Uwaga! Jeżeli zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej (nie jest nią Covid-19), zgłoszenia zgonu należy dokonać w ciągu 24 godzin od zgonu.

FAQ - jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19?

Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19. Jak wygląda pogrzeb, czy konieczna jest kremacja? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19

Przepisy dotyczące pochówku osoby zmarłej na COVID-19 oraz potraktowania ciała znajdują się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 r. (Dziennik Ustaw 2020 poz. 585). Zgodnie z nimi zwłoki osoby zmarłej na COVID-19 muszą zostać zdezynfekowane środkiem wirusobójczym i umieszczone w ochronnym, szczelnym worku (w przypadku kremacji są to dwa worki). Ich powierzchnia również musi zostać zdezynfekowana. Tak przygotowane ciało zostaje umieszczone w specjalnej kapsule transportowej (jeśli ma być poddane kremacji) lub odpowiednio przygotowanej trumnie (w przypadku tradycyjnego pochówku). Zgodnie z przepisami należy unikać ubierania zwłok do pogrzebu oraz okazywania ciała.

Czy zmarły na COVID-19 może mieć pogrzeb w kościele?

Zarówno rozporządzenie Ministra Zdrowia, jak i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, nie zabraniają wniesienia do kościoła trumny z ciałem zmarłego na COVID-19. Jednak ciało musi być odpowiednio przygotowane, a trumna zabezpieczona i zamknięta. Również urnę z prochami można wnieść do kościoła.
Trzeba jednak zaznaczyć, że przepisy nie są w pełni precyzyjne i mogą zdarzać się rozbieżności w ich interpretacji przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Czy ciało osoby zmarłej na COVID-19 powinno poddać się kremacji?

W przypadku osoby zmarłej na COVID-19 możliwa jest zarówno kremacja ciała, jak i tradycyjny pochówek (inhumacja). Wybór należy do rodziny i bliskich zmarłego. Jednak trzeba uwzględnić przepisy (rozporządzenie Ministra Zdrowia), mówiące o tym jak ma być przygotowane i przewiezione ciało w jednym i drugim przypadku.

Ile osób może być na pogrzebie?

Obecnie obowiązujące przepisy nie ograniczają wprost liczby uczestników pogrzebu, bez względu na to, czy chodzi o osobę zmarłą na COVID-19, czy z innych przyczyn. Jednak w strefie czerwonej w kościołach i budynkach kultu religijnego może się znajdować 1 osoba na każde 7 mkw., a minimalne odległość między osobami to 1,5 m (nie dotyczy to osób sprawujących kult, dokonujących pochówku oraz pracowników zakładów pogrzebowych). Obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Ten sam obowiązek dotyczy osób przebywających na cmentarzu. Tutaj nie ma już limitu powierzchni, ale trzeba zachowywać 1,5 m odstępu od innych osób.

Straciłam bliską osobę, która zmarła na koronawirusa. Gdzie mogę szukać pomocy psychologicznej?

Pomocy psychologicznej po stracie bliskiej osoby można szukać w fundacji Nagle Sami, specjalizującej się w udzielaniu pomocy w żałobie. Na ich stronie znajdziemy zarówno kontakt do doświadczonych terapeutów współpracujących z Fundacją, jak i grup wsparcia – w różnych miastach Polski.

Pomoc psychologiczną otrzymamy też dzwoniąc na Linię Wsparcia 800 70 2222, gdzie dyżurują psycholodzy udzielający porad lub kierujące osoby dzwoniące do odpowiedniej placówki w danym regionie (można również skorzystać z czatu na stronie Centrum Wsparcia).

Wsparcie psychologiczne możemy otrzymać także dzwoniąc do Telefonicznej Informacji Pacjenta, pod bezpłatny numer 800 190 590 i prosząc o połączenie z psychologiem, dostępnym przez całą dobę.

Specjalistyczna pomoc psychologiczna jest często także prowadzona przy hospicjach działających w danym regionie.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski