Druga pechowa przegrana poznańskich akademiczek w EBLK. Zapaść w czwartej kwarcie doprowadziła do dogrywki i porażki w Bydgoszczy

Liliana Banaszak (z prawej) w meczu w Bydgoszczy zdobyła tylko pięć punktów, ale jak zwykle sporo do powiedzenia miała w zbiórkach pod obiema tablicami Tomasz Czachorowski
Od dwóch pechowych porażek rozpoczęły sezon koszykarki Enei AZS. Tydzień temu akademiczki przegrały w Sosnowcu jednym punktem, a w sobotę w Bydgoszczy schodziły z boiska pokonane po dogrywce.

Litwinka Laura Miskiniene rzuciła 22 punkty oraz zebrała 17 piłek, a także trafiała decydujące punkty – zarówno w końcówce regulaminowego czasu gry, jak i dogrywki. Basket po 10 minutach gry prowadził co prawda 19:16, jednak na dłuższą przerwę schodził z punktem straty.

Po zmianie stron prawdziwy pokaz skuteczności dała drużyna trenera Grzegorza Zielińskiego, która serią 15:0 wypracowała wydawać by się mogło wystarczającą do zwycięstwa przewagę. Jednakże w ostatniej kwarcie sytuacja się całkowicie odwróciła i to gospodynie zagrały skuteczniej.

Do dogrywki doprowadziła w ostatniej sekundzie Miskiniene (po 77). W dodatkowym czasie gry punkty padały głównie z linii rzutów wolnych, a kropkę nad „i” postawiła… Miskieniene na 20 sekund przed zakończeniem (89:85). W zespole z Poznania najskuteczniejsza była Serbka Jovana Popović – 26 punktów, 7 asyst oraz 6 zbiórek.

Warto dodać, że najlepsze statystyki w ekipie akademiczek miały zagraniczne koszykarki, czyli wspomniana Popović, Amerykanka Danielle McCray i jej rodaczka Taya Davis reimer, która wyprowadziła Eneę AZS na prowadzenie 3 sekundy przed końcem 40 min gry. Dobre zawody po raz kolejny rozegrała też niespełna 17-letnia (!) Agata Makurat, która zdobyła 8 „oczek” w niespełna 17 minut i już po dwóch meczach widać, że ma ogromny talent.

Z kolei w I lidze aspiracje do gry o czołowe lokaty i awans potwierdził MUKS w Rybniku.

EBLK: Basket Bydgoszcz –Enea AZS Politechnika Poznań 91:85 (19:16, 22;26, 13:27, 23:8, 14:8)
Basket: Miskiniene 22, Sobiech 17, Fontaine 14, Houser 11, Michałek 10, Stankiewicz 9, Poboży 5, Zasada 3.
Enea AZS: Popović 26, Davis-Raimer 15, McCray 15, Marciniak 9, Makurat 8, Banaszak 5, Demczur 5, Żukowska 2.
Inne wyniki: Arka Gdynia – Polonia Warszawa 79:63, Enea Gorzów – GTK Gdynia 78:57, Pszczółka Lublin – Ślęza Wrocław 58:52, BC Polkowice – Zagłębie Sosnowiec 95:63.
I liga kobiet: RMKSRybnik – MUKS Poznań 68:84 (15:23, 19:23, 11:23, 23:15) Najwięcej dla MUKS: Masłowska 25 i Klatt 13; Widzew Łódź – Tęcza Leszno 72:65 (22:17, 15:19, 28:14, 7:15) Najwięcej dla Tęczy: Szloser 19 i Walentowska 16.