Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga runda Enea Mini Ligi Piłki Siatkowej już za nami. Prawie 200 drużyn z całej Wielkopolski zaczęło rywalizację o punkty

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Dwójki z SP w Czerwonaku trzykrotnie stawały na podium podczas II Turnieju Enea Mini Ligi Piłki Siatkowej
Dwójki z SP w Czerwonaku trzykrotnie stawały na podium podczas II Turnieju Enea Mini Ligi Piłki Siatkowej Fot. Radosław Patroniak
W tym tygodniu rozegrana została na „Chwiałce” II runda Turnieju Enea Mini Ligi Piłki Siatkowej. W największym projekcie siatkówki młodzieżowej w Polsce uczestnicy prawie 1000 dzieci w wieku 10-12 lat.

– Frekwencja dopisała, tak samo zresztą jak w trakcie pierwszej rund. Nieco więcej spotkań odbyło się w drugim dniu, kiedy rywalizowały trójki i czwórki, ale to dwójki dziewcząt mają najliczniejszą obsadę, bo w siedmiu grupach mamy aż 46 zespołów. To nie jest nowe zjawisko, że dziewcząt jest więcej niż chłopców. Taki podział wynika ze specyfiki regionalnej. Po prostu w wielkopolskich szkołach jest więcej szkół stawiających na żeńską siatkówkę – podkreślił Marcin Orlik, dyrektor projektu, finansowanego przez poznański koncern energetyczny Enea SA i realizowanego przez pierwszoligowy klub Enei Energetyka Poznań.

O poziomie sportowym rywalizacji rozmawialiśmy z trenerem grup młodzieżowych w poznańskim klubie, Przemysławem Wodzieniem, który też odpowiada za szkolenie w Enea Akademii Sportu.

– Do naszej akademii trafiają wyselekcjonowane dziewczęta z różnych szkół, ale trzeba pamiętać, że w wieku 10 lat nie można stwierdzić, czy uzdolniona zawodniczka trafi na pewno do wyczynowego sportu. To raczej takie badanie i przyglądanie się predyspozycjom danej osoby do poważniejszej przygody z siatkówką – podkreślił Wodzień.

W drugim turnieju Enea Mini Ligi można było już zdobywać punkty do klasyfikacji końcowej. Pierwsza runda polegała natomiast na ocenie umiejętności poszczególnych ekip.

– Po niej drużyny zostały sklasyfikowane do grupy złotej i srebrnej. Każdy zespół ma jednak szansę na kontynuowanie gry. Selekcja nie wyklucza nikogo z rywalizacji, pozwala jedynie podzielić drużyny na te początkujące i bardziej zaawansowane, by pojedynki były jak najbardziej zacięte – wyjaśnił Orlik.

Czytaj też: Enea Mini Liga to największy projekt młodzieżowej siatkówki w Polsce

Najlepsze trzy szkoły z każdej z sześciu kategorii w nagrodę pojadą na siatkarski camp do Kołobrzegu. – Uczestniczy w nim około 100 osób. Dzieci i opiekunowie nie ponoszą żadnych kosztów, a mają okazję wysłuchać i zobaczyć w akcji największe siatkarskie autorytety. W ostatnich latach stałym gościem campu był bowiem były reprezentant Polski, Marcin Prus – dodał dyrektor projektu.
Zapytaliśmy również o to, czy chętnie w projekcie uczestniczą nauczyciele i opiekunowie z wielkopolskich szkół.

– Z docieraniem do trenerów nie ma reguły. Czasami zgłaszają się oni do nas sami, a kiedy indziej my ich zachęcamy do odwiedzenia Poznania, wiedząc, że w danej szkole siatkówka traktowana jest priorytetowo. Nie spotkałem się z sytuacją, by ktoś po pierwszym kontakcie z ligą stwierdził, że jest ona nie tym, czego się spodziewał. Wręcz przeciwnie niemal wszyscy „wciągają się” w projekt i regularnie zaczynają w nim uczestniczyć – przekonywał Wodzień, który swego czasu prowadził też drugoligowy SKF Politechnika Poznańska.

W pierwszym dniu drugiej rundy turnieju spotkaliśmy opiekuna siatkarskich dwójek z SP w Czerwonaku, Karola Pabisiaka i zapytaliśmy go o korzyści wynikające z przeniesienia projektu z Areny do dwóch halach POSiR na „Chwiałce”.

– Arena robiła większe wrażenie na dzieciach i opiekunach, ale sprawniej rywalizacja przebiega w kameralnych obiektach na „Chwiałce”. Trenerzy są bliżej swoich podopiecznych, a sędziowie nie muszą biegać za piłką. W projekcie uczestniczymy od czterech lat i możemy się pochwalić wieloma lokatami na podium w klasyfikacji końcowej – zauważył KarolPabisiak, nauczyciel w-f z Czerwonaka.

Zwycięzcy II rundy Enea Mini Ligi Siatkówki

Czwórki chłopców: Enea AS 1, SP Krotoszyn 1, SP Krotoszyn 2, SP 15 Poznań
Czwórki dziewcząt: SP 27 Poznań 1, Enea AS 1, SP Czerwonak 1, SP 10 Poznań 2, SP Śmigiel 1, Enea AS 2
Trójki chłopców: SP 15 Poznań 1, SP 34 Poznań 1, SP 1 Suchy Las 1, SP 6 Poznań 1
Trójki dziewcząt: Enea AS 1, SP 36 Poznań, SP 62 Poznań 1, SP Komorniki 2
Dwójki chłopców: SP 70 Poznań 2, SP 70 Poznań 1
Dwójki dziewcząt: SP 27 Poznań 1, SP Kostrzyn 1, SP 15 Poznań 1, SP 15 Poznań 4, Enea AS 3, SP 15 Poznań 5, SP 61 Poznań 5

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski