Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa w Poznaniu zbadane za pomocą tomografu dźwiękowego

OPRAC.:
Alicja Durka
Alicja Durka
Zestaw pomiarowy składa się z czujników i urządzenia elektronicznego. Czujniki mocuje się wokół drzewa, a następnie odpowiednim młotkiem wzbudza sygnał dźwiękowy.
Zestaw pomiarowy składa się z czujników i urządzenia elektronicznego. Czujniki mocuje się wokół drzewa, a następnie odpowiednim młotkiem wzbudza sygnał dźwiękowy. ZZM Poznań
Drzewa w Poznaniu poddane zostały specjalistycznym badaniom dendrologicznym, w tym m. in. tomografem dźwiękowym, co pozwala na szczegółową ocenę stanu zdrowia.

Badanie drzew w Poznaniu

Jak przekazuje Zarząd Zieleni Miejskiej, diagnostyka z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwala zajrzeć do wnętrza pnia i ocenić zmiany strukturalne drewna, co nie jest w pełni możliwe podczas zwykłej oceny wizualnej. Dzięki temu można precyzyjnie określić miejsce zgnilizny i innych ubytków wpływających na statykę drzewa lub dowiedzieć się, czy jest ono spróchniałe. Dzięki specjalistycznemu badaniu można określić stopień rozkładu wewnątrz pnia.

- Badanie tomografem może być zlecone, gdy profesjonalna diagnoza metodą wizualną nie da wystarczającej informacji o stanie drzewa lub na wniosek inspektora danego terenu, jeśli stan zdrowotny drzewa wzbudza wątpliwości - mówi Maciej Tomaszewski, arborysta z Zakładu Lasów Poznańskich.

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[21225465]},"component":"selected"}

Ostatnie badania w Poznaniu były przeprowadzane w parku Sołackim oraz parku im. A. Wodziczki. Uzyskane obrazy z jednego z drzew pozwoliły na zidentyfikowanie kilku problemów, takich jak zgnilizna drewna czy ubytki w pniu. Dzięki temu można będzie podjąć odpowiednie działania, które zapobiegną dalszej korozji drzewa i pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa. Badanie tomograficzne drzewa to nie tylko metoda pozwalająca na zidentyfikowanie jego problemów zdrowotnych. Jest to również doskonały sposób na poznanie historii życia rośliny oraz jej struktury wewnętrznej.

Zestaw pomiarowy składa się z czujników i urządzenia elektronicznego. Czujniki mocuje się wokół drzewa, a następnie odpowiednim młotkiem wzbudza sygnał dźwiękowy.

[cyt]- Zastosowaliśmy tomograf akustyczny, który jest częścią całego procesu diagnozy. Pozwala nam zbadać wnętrze drzewa oraz poziom ubytków i wypróchnień wewnątrz

- dodaje Tomaszewski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski