Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże wsparcie dla trzech poznańskich szpitali. Otrzymały czeki od Ministerstwa Zdrowia

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Do trzech poznańskich szpitali trafiło łącznie 46 mln złotych.
Do trzech poznańskich szpitali trafiło łącznie 46 mln złotych. Waldemar Wylegalski
Zniwelowanie skutków pandemii COVID-19, zakup sprzętu czy nawet wind - to tylko kilka z celów, które dzięki wsparciu zrealizują poznańskie szpitale. W środę, 5 kwietnia wiceminister zdrowia Piotr Bromber złożył na ręce dyrektorów placówek czeki o łącznej wartości ponad 46 mln złotych.

Wśród wyróżnionych promesami placówek znalazły się Szpital MSWiA, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego i Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

- Kolejne środki finansowe trafiają do szpitali, w tym przypadku dwóch klinicznych i jednego tzw. resortowego. Liczę na to, że te środki przyczynią się do tego, że szpitale będą jeszcze lepiej funkcjonowały i będą miały szersze możliwości - mówił wojewoda Michał Zieliński.

- Wspieramy inwestycje jeżeli chodzi o zakup sprzętu i również inwestycje infrastrukturalne. To kolejna ważna informacja z perspektywy pacjentów, bo mówimy o wspieraniu i naprawie odporności systemu zdrowia na kanwie doświadczeń związanych z pandemią i temu mają służyć te inwestycje - dodawał wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Szpital MSWiA otrzymał czek o wartości 9,87 mln złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego na potrzeby Pracowni Naczyniowej oraz Pracowni RTG i roboty budowlane.

- Zakup tego sprzętu jest kluczowy, bo bardzo przyspieszamy, jeśli chodzi o unowocześnienie naszego szpitala. Bardzo za to dziękuję, bo to pozwala nam być na bieżąco z nową technologią - powiedział Witold Pstrąg-Bieleński, dyrektor Szpitala MSWiA.

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego dzięki czekowi na 16,82 mln złotych zrealizuje zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, Oddziału Izolacyjnego Noworodka, Oddziału Neonatologicznego, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej. Ponadto doposaży placówkę w dwa dźwigi osobowe (windy), tyflomapa oraz zapewni infrastrukturę informatyczną.

- To dla nas bardzo dobra wiadomość, bo blisko 14 mln złotych idzie tylko na sprzęt wspierający intensywną opiekę najmłodszych, najmniejszych i najsłabszych w naszym szpitalu. Pozwala to na zasilenie 79 stanowisk w zakresie sprzętu ratującego życie, jak inkubatory, respiratory, monitory funkcji życiowych. I dwie windy. Serdecznie dziękujemy - przekazała Magdalena Ozorowska, zastępca dyrektora szpitala.

Zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Kardiologicznego, Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantologii, Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Gastroenterologicznej, Bloków Operacyjnych, Pracowni Endoskopii to cele Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego, które zostaną zrealizowane dzięki przekazanym środkom w wysokości 19,58 mln złotych.

- Są to dodatkowe pieniądze niezbędne do realizacji naszego głównego celu, czyli budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Te środki z jednej strony pozwolą nam na wymianę sprzętu, który tej wymiany wymaga, z drugiej pozwalą na poszerzenie naszej bazy sprzętu endoskopowego, a z trzeciej rozszerzą nasze możliwości diagnostyczne, dotychczas nie stosowane w szpitalu, jak chociażby ultrasonografia endoskopowa - informował Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora.

Z kolei Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego podsumował:

- Ten tydzień jest bogaty w wydarzenia dotyczące wpierania szpitalnictwa w Poznaniu. Dwa dni temu podpisaliśmy umowę na budowę drugiego etapu CZSK. Paradoksalnie ta uroczystość sprzed dwóch dni nie byłaby możliwa, gdyby nie dzisiejsza, ponieważ część tych środków wypełnia pewną lukę, jeśli chodzi o finansowanie pierwszego etapu - mówił prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Te środki będą dobrze wykorzystane. Cieszę się, że z tych 46 mln złotych aż 36 mln zostało przeznaczonych na szpitale uniwersyteckie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski