Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Poznaniu: 165 lat temu wjechał pierwszy pociąg [ZDJĘCIA]

Konrad Witkowski
Dworzec kolejowy w Poznaniu
Dworzec kolejowy w Poznaniu archiwum
165 lat temu z dworca przy ulicy Gajowej wyjechał pierwszy pociąg w historii Poznania. W wyniku działania Towarzystwa Kolei Żelaznej Stargardzko-Poznańskiej zbudowano linię kolejową pomiędzy stolicą Wielkopolski, a Stargardem Szczecińskim. Podróż na tej trasie trwała ponad 7 godzin. Na 173-kilometrowym odcinku pociągi jeździły po jednym torze, jedynie miejscami była to linia dwutorowa. Pojazdy poruszały się ze średnią prędkością 24,5 kilometrów na godzinę. Z okazji jubileuszu postanowiliśmy przypomnieć Wam archiwalne zdjęcia dworca w Poznaniu.

Transport kolejowy w Poznaniu rozwijał się dynamicznie. Wkrótce miasto zyskało połączenie z Wrocławiem, Berlinem, Bydgoszczą i Toruniem. W 1879 roku oddano do użytku nowy gmach, którego projekt wzorowany był na Dworcu Poczdamskim w Berlinie. W 1904 roku wzniesiono Dworzec Łazarski. Obecnie w jego miejscu znajduje się Dworzec Zachodni, który w 1978 r. został uznany za zabytek.

Polecamy:
Dworzec Główny Poznań. Elewacja parkingu będzie różowa [ZDJĘCIA]

Miejsce nazywane dzisiaj Dworcem Letnim, którego budowę zakończono ok. 1910 roku, powstało na potrzeby Wilhelma II. Niemiecki cesarz nie wysiadał z pociągów na peronach przeznaczonych dla zwykłych obywateli, więc zbudowano dla niego osobny dworzec. Co ciekawe, to właśnie tam 26 grudnia 1918 r. wjechał pociąg z Gdańska, którym do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski. Dzień później wybuchło powstanie wielkopolskie.

Sprawdź również:
Tak dojedziemy do nowego dworca w Poznaniu [WIZUALIZACJE]

Dworzec Poznań Główny przeszedł dwie gruntowne modernizacje: w 1929 i 1975 roku. W czasie II wojny światowej został on poważnie zniszczony, a przez pewien czas zastępował go drewniany barak.

W maju 2012 roku uroczyście otwarto nowy budynek dworca. Wraz z galerią handlową, hotelem, parkingami i obiektami biurowymi będzie on tworzył kompleks Poznań City Center.

Przez Poznań Główny w ciągu doby przejeżdża dzisiaj średnio 450 pociągów

Od 1848 roku wiele się zmieniło. Obecnie trasa do Stargardu jest fragmentem linii kolejowej nr 351 łączącej Poznań ze Szczecinem. W miejscu ówczesnego dworca kolejowego mieści się dziś Stare Zoo, a pociągi pokonują trasę z Wielkopolski do województwa zachodniopomorskiego w ciągu 2-3 godzin. Na niektórych odcinkach ich maksymalna prędkość dochodzi do 140 kilometrów na godzinę.

Sprawdź też:
Poznań City Center od środka [WIZUALIZACJE]

W naszym mieście zbiega się osiem linii kolejowych. Przez Poznań Główny w ciągu doby przejeżdża średnio 450 pociągów. Można nimi dojechać nie tylko do większości polskich miast, ale też poza granicę kraju, m.in. do Amsterdamu, Bazylei, Berlina czy Monachium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski