Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dym w centrum Poznania i ludzie w maskach przeciwgazowych. Czy jest jakieś zagrożenie dla mieszkańców? Tak, to smog

ZEN
W środę rano w kilku miejscach w centrum Poznania pojawił się tajemniczy dym i ludzie w maskach przeciwgazowych i kombinezonach. Jeśli ktoś się wystraszył, że w mieście jest jakieś zagrożenie, to miał rację - chodzi o smog stanowiący poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
W środę rano w kilku miejscach w centrum Poznania pojawił się tajemniczy dym i ludzie w maskach przeciwgazowych i kombinezonach. Jeśli ktoś się wystraszył, że w mieście jest jakieś zagrożenie, to miał rację - chodzi o smog stanowiący poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. UMP
W środę rano w kilku miejscach w centrum Poznania pojawił się tajemniczy dym i ludzie w maskach przeciwgazowych i kombinezonach. Jeśli ktoś się wystraszył, że w mieście jest jakieś zagrożenie, to miał rację - chodzi o smog stanowiący poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

W środę rano ul. Półwiejskiej, Starym Rynku, placu Wolności i "Teatralce" pojawił się dym i osoby w specjalnych kombinezonach i maskach przeciwgazowych. Na szczęście to tylko element kampanii prowadzonej przez miasto, a sam dym był sztuczny. Nie zmienia to faktu, że w Poznaniu jest poważne zagrożenie, jakim jest smog. Nietypowa kampania ma właśnie zwrócić uwagę na ten problem.

Osoby w maskach rozdawały przechodniom sadzonki bluszczu zapakowane w woreczek z logotypem "Czysty Poznań bez smogu". Roślina ma przypominać, że zieleń w domu, ogrodzie czy parku to dodatkowe naturalne płuca dla naszego otoczenia. Razem z sadzonką rozdawano ulotki "Nie rób siary. Daj oddychać!", w której mieszkańcy mogli przeczytać o skutkach i przyczynach smogu oraz dowiedzieć się, co można zrobić, by polepszyć jakość powietrza w Poznaniu i okolicach.

Sama kampania rozpoczęła się już w poniedziałek wieczorem, gdy na kilkunastu budynkach w Poznaniu wyświetlono informacje na temat skutków zdrowotnych, które wywołuje smog (są wśród nich takie choroby, jak astma czy nadciśnienie).

Zobacz zdjęcia:

- Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza. Nie każdy wie, co ma wpływ na powstawanie smogu oraz jakie negatywne skutki za sobą niesie - wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W najbliższych dniach na przystankach pojawią się plakaty informujące o skutkach i utrudnieniach, które wywołuje smog. Kampania skierowana jest także dla najmłodszych. Dzieci otrzymają zaproszenie do konkursu plastycznego (jego wyniki zostaną ogłoszone na początku grudnia). W mediach społecznościowych Urzędu Miasta publikowane będą informacje o sposobach walki ze smogiem, jego negatywnych skutkach dla ludzi, zwierząt, roślin, a nawet budynków. Równolegle działać będzie strona internetowa www.czystypoznan.pl. Sprawdzić tam można m.in., która dzielnica w Poznaniu "robi największą siarę", czyli ma najbardziej zanieczyszczone powietrze.

Zobacz też:

Poziomem zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu wyróżniają się zwłaszcza dwie dzielnice. Zobacz szczegółowy ranking pokazujący, gdzie w stolicy Wielkopolski jest najwięcej szkodliwych pyłów w powietrzu ------->

W której dzielnicy Poznania jest najbardziej zanieczyszczone...

Smog może doprowadzić do destrukcji dróg oddechowych - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski