Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusyjny Klub Książki: Ostałowska, Springer i Nowak czyli spotkanie z reportażem

Cyprian Łakomy
Jednym z gości spotkania będzie Filip Springer
Jednym z gości spotkania będzie Filip Springer Archiwum
O fenomenie i wciąż rosnącej popularności reportażu mówić będą w czwartek jego czołowi twórcy.

Gośćmi wydarzenia "W świecie reportażu" organizowanego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przez Wojewódzką Bibliotekę i Centrum Animacji Kultury będą wielokrotnie nagradzani autorzy.

Lidia Ostałowska pracowała w "Przyjaciółce" oraz "itd". Ze względu na działanie w solidarnościowej opozycji w czasie stanu wojennego została pozbawiona dziennikarskiego angażu. Po 1989 r. związała się z Gazetą Wyborczą, w której publikuje do dziś. Bohaterami jej reportaży są mniejszości narodowe i etniczne, subkultury oraz kobiety. Jak sama przyznaje, szczególna więź łączy ją ze środowiskami romskimi, których losy w pokomunistycznej Polsce i Europie Wschodniej opisała w książce "Cygan to Cygan" (2000). Nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Gwarancje Kultury 2012 oraz Literackiej Nagrody Nike 2012, jest także współfundatorką Fundacji ITAKA.

Filip Springer to stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracujący z tygodnikiem "Polityka". Zadebiutował reportażem "Miedzianka. Historia znikania", który znalazł się w finale nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 oraz Nagrody Literackiej Nike 2012. W 2012 r. wydał książkę "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u", a jego kolejne dzieło - "Zaczyn. Historia o Zofii i Oskarze Hasenach" ukazało się na początku bieżącego roku.

Włodzimierz Nowak to autor uznany nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Jego teksty znalazły się m.in. w szwedzkiej, francuskiej i niemieckiej antologii polskiego reportażu. Jest wielokrotnym finalistą i laureatem nagród literackich i dziennikarskich. Na swym koncie ma m.in. nominację do Literackiej Nagrody Nike w 2008 r., a uhonorowany został Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Dziewanowskiego za cykl reportaży z Białorusi oraz Grand Press 2004 za reportaż "Mój warszawski szał".

Wydarzenie uświetni przegląd fotografii z corocznego konkursu Wielkopolska Press Photo oraz prezentacja wydawnictw reportażowych dostępnych w wypożyczalni Biblioteki. Spotkanie poprowadzi poetka i krytyczka literacka Agnieszka Wolny-Hamkało. Początek o godzinie 18.00 w holu Wojewódzkiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski