Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Badań Kosmicznych na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu. Wykłady, sesje plakatowe i panel dyskusyjny. Zobacz zdjęcia

Ewa Prędki
Wydarzenie miało na celu zapoznać osoby zainteresowane z działaniami, jakie UAM podejmuje w tematyce badań kosmicznych oraz dać możliwość dołączenia się do nich.
Wydarzenie miało na celu zapoznać osoby zainteresowane z działaniami, jakie UAM podejmuje w tematyce badań kosmicznych oraz dać możliwość dołączenia się do nich. Waldemar Wylegalski
23 lutego odbył się Dzień Badań Kosmicznych na UAM w Poznaniu. W programie były wykłady, sesje plakatowe i panel dyskusyjny. Jednym z gości był Grzegorz Jacek Wrochna - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wydarzenie miało na celu zapoznać osoby zainteresowane z działaniami, jakie UAM podejmuje w tematyce badań kosmicznych oraz dać możliwość dołączenia do nich.

Grupy badawcze podczas Ddnia Badań Kosmicznych na UAM w Poznaniu

W pierwszej części prezentowane były grupy badawcze. Najpierw można było usłyszeć o Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Następnie Instytut Geologii UAM przedstawiał swoje działania, do których należy badanie terenów Moraska, w tym kraterów, które zostały utworzone najprawdopodobniej 5 tysięcy lat temu z powodu upadku meteorytu w tym miejscu. Grupa odkryła dwa nowe minerały, co jak podkreślił prelegent podkreślił, jest zjawiskiem o wiele rzadszym niż odkrycie nowego gatunku rośliny czy zwierzęcia. Można się było również dowiedzieć o sposobach badania Marsa.

Kolejny wykład poświęcony był badaniom kosmicznym w Instytucie Obserwatorium Astronomicznym UAM, gdzie można było usłyszeć, dlaczego badamy planetoidy, jak ewoluował Układ Słoneczny, skąd wzięła się woda na Ziemi i innych planetach, np. Marsie. Instytut bierze również czynny udział w badaniach z misji, między innymi misji Gaia czy DART. UAM brał finansowy udział w budowie teleskopu w RPA, jednego z największych na świecie, z którego może korzystać w celach naukowych.

Sesja posterowa podczas Dnia Badań Kosmicznych na UAM w Poznaniu

W części drugiej odbyła się tzw. sesja posterowa, czyli sesja plakatowa. Polega ona na tym, że każdy prelegent stoi przed swoim plakatem, a zainteresowani podchodzą i słuchają co mówca ma im do zaprezentowania. Takich plakatów znalazło się w holu Wydziału Fizyki UAM aż 16, a wśród nich np. "Meteoryt Morasko – mineralogiczne i mikrostrukturalne dowody upadku".

W ostatniej, trzeciej części wydarzenia, przemawiał prof. dr hab. Grzegorz Wrochny – prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, a następnie moderowana dyskusja na temat wspólnych działań, projektów i przyszłości badań kosmicznych na UAM.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski