Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lasach w niewielkim Smoszewie koło Krotoszyna znajdują się tajemnicze obiekty. Mają 3500 lat. Co skrywają?

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Zespół kurhanów ze Smoszewa koło Krotoszyna ma 3,5 tysiąca lat!
Zespół kurhanów ze Smoszewa koło Krotoszyna ma 3,5 tysiąca lat! Łukasz Cichy
37 tajemniczych obiektów w lesie niedaleko Krotoszyna skrywa tajemnice sprzed 3500 lat. Choć naukowcy badają je od ponad 100 lat, wciąż nie poznaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania. Od nieco ponad pół roku każdy może je zobaczyć, zwiedzić i spróbować sam rozwikłać ich tajemnice!

Tajemnicze obiekty spod Krotoszyna

Kurhan to rodzaj mogiły w formie kopca. Znajdują się w nim elementy drewniane, drewniano-kamienne lub kamienne. Kurhany krotoszyńskie zostały odkryte ponad 100 lat temu. Pierwszych badań podjął się prof. dr hab. Józef Władysław Kostrzewski, który najpierw doktoryzował się w Friedrich-Wilhelms-Universität w Berlinie, a później związany był z powstającym Uniwersytetem Poznańskim. Badania poznańskiego profesora trwały od 1914 r. do 1923 r.

Kurhany zlokalizowane i odtworzone

Wyniki prac publikowano też w latach 70. XX w. Dokładniejsze badania archeologiczne prowadzone były przez pracowników i studentów Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Institut für Ur- und Frühgeschichte CAU w Kilonii. W 2012 r. wykonano dodatkowo lotniczy skaning laserowy, który pozwolił zlokalizować ponad 120 kurhanów z epoki brązu. W 2013 r. UAM zawarł porozumienie z Urzędem Miejskim w Krotoszynie i Nadleśnictwem Krotoszyn, aby podjąć próby zrekonstruowania jednego z kurhanów. Pod koniec października 2023 r. w małym Smoszewie (gm. Krotoszyn) doszło do oficjalnego otwarcia zrekonstruowanego kurhanu, który stanowi dla całego powiatu cenny skarb kultury.

Kurhany sprzed 3500 lat!

Najwięcej kurhanów znajduje się w Lesie Miejskim pod Krotoszynem niedaleko Smoszewa. Odkryto tam 37 kurhanów z epoki brązu datowanych na lata 1550-1300 p.n.e. Mają one do 220 cm. Ich występowanie zaczyna się ok. 200 metrów od drogi wojewódzkiej 444 Krotoszyn-Sulmierzyce. Niedaleko, bo na terenie kompleksu Gliśnicy pod Odolanowem (pow. ostrowski) znajduje się cmentarzysko z ponad 21 kurhanami z ok. 1600 r. p.n.e. Dodatkowo pod Gliśnicą odkryto pozostałości dwóch osad oraz prowadzono wykopaliska dotyczące epoki żelaza. Kurhany w lasach krotoszyńskim i odolanowskim to jedno z najlepiej zachowanych cmentarzysk z tego okresu w Europie.

Zobacz zdjęcia krotoszyńskich kurhanów:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W gospodarstwie Bogdana Królika rozkwitły miliony tulipanów!

Czy byłeś już zobaczyć miliony tulipanów w Chrzypsku Wielkim...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W lasach w niewielkim Smoszewie koło Krotoszyna znajdują się tajemnicze obiekty. Mają 3500 lat. Co skrywają? - Krotoszyn Nasze Miasto

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski