Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Grzeczności za Kierownicą: Kierowco uśmiechnij się - nie tylko 5 kwietnia! Jak zachowujemy się na drogach?

Grzegorz Okoński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Który z nas kierowców nie krzyczy na innych „jak jedziesz?!”, nie stuka się w głowę pokazując innym dezaprobatę, nie trąbi i nie wciska się przed inne auta w korku, wymuszając pierwszeństwo... Jeśli tego nie robisz, bądź z siebie dumny. W piątek, 5 kwietnia jest Twoje święto - Dzień Grzeczności za Kierownicą.

Dzień Grzeczności za Kierownicą ogłoszono po raz pierwszy we Francji, by zwrócić uwagę na to, że normalne kulturalne zachowania na drodze nie są wcale codziennością. I że trzeba uświadamiać kierowcom, że to co im wydaje się niekiedy usprawiedliwionym - „bo ktoś ich zdenerwował” - wcale dobrym nie jest, i może nawet spowodować wypadek na drodze. Gniew przysłania rozsądek, powoduje nieprzemyślane i gwałtowne reakcje, a późnej gdy cierpią niewinni kierowcy i piesi, jest za późno na refleksje.

Internet jest pełen amatorskich filmów z kamerek samochodowych, także z polskich dróg, na których kierowcy zajeżdżają sobie drogę, zatrzymują się i po prostu biją się na ulicy. Podnoszenie środkowego palca zamiast podniesienia ręki w geście przeprosin po zajechaniu drogi jest taką samą codziennością, jak cwaniackie omijanie stojących w korku aut na pasie do skrętu w lewo, by na początku szeregu, przy sygnalizatorach zjeżdżać na pas do jazdy prosto. W jednym z filmów z serii Polskie ulice znajdziemy nawet scenę, na której dwaj kierowcy jadąc wolno obok siebie specjalnie i złośliwie blokują dwa pasy jezdni, mimo że przed nimi jest pusta prosta droga, bez ograniczeń prędkości. O zgrozo, autorzy nagrań nie widzą nic złego w trąbieniu na innych kierowców, którzy sygnalizują zmianę pasa i wykrzykiwaniu niecenzuralnego słowa na literę „k”…

Czytaj też: PRAWO JAZDY Jakie zmiany? Wymiana PRAWA JAZDY: 6 ważnych zmian w prawie jazdy, które wejdą w życie w 2019!

- Z badań przeprowadzonych przed trzema laty przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 procent kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach tj. oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. Jednocześnie tylko niewiele ponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje, podkreśla dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

Badania wskazują, że aż dziewięciu na dziesięciu polskich kierowców uważa krzyczenie na innych uczestników ruchu za wyraz agresji drogowej, ale tylko 40 proc. spośród nich wiąże takie postępowanie z ryzykiem – pozostali nie widzą prawdopodobieństwa wystąpienia potencjalnego zagrożenia na skutek agresywnego, emocjonalnego zachowania.

- Kierowcy dostrzegają agresję u innych uczestników ruchu drogowego, ale własnej już niekoniecznie – mówi Michał Krupiński, rzecznik Instytutu.

Zobacz też: Dzień Uprzejmości za Kierownicą 5 kwietnia. Zobacz najlepsze MEMY

- Agresja na drodze może mieć wiele źródeł, począwszy od typu temperamentu predysponującego do takich zachowań, poprzez brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i emocjami, a skończywszy na przeżywaniu osobistych napięć, dlatego nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą starajmy się okazywać życzliwość wobec innych użytkowników ruchu drogowego. Ustępujmy pierwszeństwa uprzywilejowanym, studźmy negatywne emocje uśmiechem, żartem i przyjacielskim gestem. Inni kierowcy odwdzięczą się nam tym samym - radzi dr Ewa Odachowska.

Spójrzmy na najprostsze, a zarazem najważniejsze z punktu widzenia dobrego wychowania zasady zachowania się na drodze:

  • Nie krzyczymy na innych kierowców, szczególnie na tych, którzy dopiero uczą się jeździć w samochodach nauki jazdy.
  • Nie hamujemy gwałtownie, jeśli nas do tego nie zmusza sytuacja, nie zajeżdżamy nikomu drogi, a zamiar zmiany pasa sygnalizujemy wcześniej kierunkowskazem.
  • Parkujemy w wyznaczonych miejscach i to w taki sposób, by nie zajmować więcej niż jednego miejsca – pomyślmy o innych, którzy też szukają miejsca do zaparkowania samochodu.
  • Gdy widzimy jadący na sygnałach samochód uprzywilejowany – karetkę pogotowia, radiowóz policji, samochód straży pożarnej – ustąpmy, zróbmy miejsce, by mógł przejechać. Nie ścigamy się z takim samochodem, ani nie korzystamy z tego że inni robią mu miejsce, by „jechać na zderzaku” za nim.
  • Wpuśćmy kierowcę, próbującego w kulturalny sposób włączyć się do ruchu z ulicy podporządkowanej, czy autobus sygnalizujący zamiar wyjechania z zatoki z przystankiem.
  • Nie blokujmy lewego pasa na drodze wielokierunkowej – on służy tylko do wyprzedzania.
  • Pomóżmy, gdy widzimy, że inny kierowca ma kłopot – uległ wypadkowi, złapał gumę, czy po prostu idzie poboczem z kanistrem, bo skończyła mu się benzyna.
  • Pamiętajmy o sympatycznych gestach – podniesionej w geście podziękowania dłoni i o zamruganiu światłami awaryjnymi.
  • Bezwzględnie przestrzegajmy przepisów prawa o ruchu drogowym – m.in. nie rozmawiajmy przez telefon w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego, nie rozpędzajmy się tam, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości, a na przejściach dla pieszych – po prostu przepuszczajmy pieszych...

Zobacz: Wypadki drogowe - jak udzielić pierwszej pomocy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski