Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet: Jakie przywileje mają kobiety

Monika Kaczyńska
Dzień Kobiet: Jakie przywileje mają kobiety
Dzień Kobiet: Jakie przywileje mają kobiety Przemysław Świderski
Przywileje z racji płci? Nie ma na co liczyć.

- Trudno mówić o przywilejach - zwraca uwagę Michał Szuszczyński, radca prawny z kancelarii Prawa Pracy. -Inne uprawnienia kobiet i mężczyzn wynikają z różnic fizycznych oraz, co za tym idzie, są związane z ciążą i macierzyństwem.

Profilaktyka w cenie
Jedną z nielicznych sytuacji, w których kobiety i mężczyźni są traktowani inaczej jest praca fizyczna.

- Posiłek i napój profilaktyczny przysługuje paniom przy niższym wydatku energetycznym niż panom - informuje Michał Wyszkowski, inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu. - O ile w przypadku mężczyzn, by taki posiłek i napój przysługiwał wydatek energetyczny w czasie zmiany roboczej musi wynieść 2000 kcal, o tyle w przypadku pań granicą jest 1100 kcal.

Limit ten wynosi 1000 kcal, jeśli kobieta pracuje stale w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza lub na zewnątrz w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Zanim urodzi się dziecko
Inne uprawnienia odróżniające sytuację kobiet od sytuacji mężczyzn są związane ściśle z macierzyństwem. Ze szczególnej ochrony korzystają już kobiety w ciąży i matki. Od stwierdzenia ciąży i przedstawienia zaświadczenia o tym pracodawcy ciężarnej nie można zwolnić z pracy.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której miałoby dojść do tzw. zwolnienia dyscyplinarnego, a i wtedy muszą się na to zgodzić związki zawodowe działające w zakładzie pracy.

Jeśli kobieta jest zatrudniona na czas określony lub na okres próbny przekraczający miesiąc - umowa automatycznie jest przedłużana do dnia porodu.

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży jest pełnopłatne i może trwać do 270 dni (w innych przypadkach to 182 dni).

Przerwa tylko dla mamy
Uprawnienia, które po urodzeniu dziecka przysługują wyłącznie kobietom to 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (pozostałe 6 tygodni z 20 przysługujących może wykorzystać ojciec), a także, już po powrocie do pracy, dwie półgodzinne przerwy na karmienie piersią (w przypadku bliźniaków lub większej liczby dzieci przerwa wynosi 45 minut). Można korzystać z nich łącznie, tak długo jak długo faktycznie się karmi.

- Z tych przerw można skorzystać łącznie - zwraca uwagę Michał Wyszkowski. - I z reguły mamy tak właśnie robią, po prostu skracając o nie czas pracy.

Pozostałe uprawnienia związane z rodzicielstwem przysługują obojgu rodzicom i od nich zależy, które z nich skorzysta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski