Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień rodzicielstwa zastępczego. Dzieci potrzebują bezpiecznego miejsca. Powiat poznański poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wciąż brakuje rodzin zastępczych.
Wciąż brakuje rodzin zastępczych. PCPR
Dzień rodzicielstwa zastępczego ma zwrócić uwagę na los osamotnionych i porzuconych dzieci. Wiele ośrodków prowadzi rekrutacje chętnych osób, które spełniając odpowiednie warunki, a także po przejściu szkoleń, mogą stać się dla kogoś rodziną zastępczą, której celem jest opieka oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

Kandydatów na rodziny zastępcze wciąż brakuje

Nadal jest wiele dzieci, które potrzebują bezpiecznego miejsca. – Dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje osób, które chciałyby tak pomóc małoletnim. Szkolenie dla kandydatów organizowane jest dla mieszkańców powiatu poznańskiego – mówi Anna Czerniak, dyrektor PCPR. Nabór właśnie trwa.

Dzieci trafiają do rodzin zastępczych z różnych powodów. – To przede wszystkim brak odpowiedniej opieki, wsparcia, a także poczucia bezpieczeństwa. Umieszcza się je w pieczy zastępczej do czasu pokonania  trudności lub do czasu uregulowania ich sytuacji prawnej i zgłoszenia tego faktu do ośrodka adopcyjnego – tłumaczy dyrektor PCPR.

Kto może zostać rodziną zastępczą?

Rodziną zastępczą mogą być osoby, które są w związku małżeńskim lub nie. Są odpowiedzialne, mają pełnię władzy rodzicielskiej, nie były karane, wypełniają obowiązek alimentacyjny (jeśli został zasądzony), nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych i mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (co potwierdzają badania lekarskie i opinia psychologa). Zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe oraz posiadają stałe źródło dochodów (co najmniej jedna z osób). Muszą przejść szkolenie dla kandydatów i zostać zakwalifikowane. W powiecie poznańskim funkcjonują łącznie 333 rodziny zastępcze, w których przebywa 464 dzieci.

Rodzina zastępcza stwarza azyl

Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest środowisko, w którym żyje. Jeśli młody człowiek nie ma m.in. poczucia bezpieczeństwa, to jego rozwój może być zaburzony. Dlatego tak istotne jest stworzenie azylu.

– Świat nieustannie się zmienia. Pojawiają się nowe wyzwania, a także problemy, choćby natury społecznej. Dlatego w powiecie poznańskim duży nacisk kładziemy na politykę społeczną. Zwracamy uwagę nie tylko na wsparcie osób starszych, z niepełnosprawnościami czy przeciwdziałamy przemocy w rodzinie, ale również tworzymy mieszkania chronione, prowadzimy także dom dla rodziców wychowujących samotnie dzieci

– mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Po urodzeniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie mamy mogą liczyć na szereg świadczeń wypłacanych przez ZUS m.in. na zasiłek macierzyński. Wyjaśniamy, ile on wynosi - szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.

Zasiłek macierzyński 2022 - aktualne zasady. Tyle dostają te...

Poszukujesz pediatry? Zastanawiasz się, kto w Poznaniu będzie najlepszy? Przejrzeliśmy opinie pacjentów w serwisie ZnanyLekarz.pl i na tej podstawie stworzyliśmy ranking 10. najlepszych pediatrów w Poznaniu. Każdy z prezentowanych w nim lekarzy otrzymał pięć gwiazdek, a ich kolejność zależna jest od liczby wystawionych opinii. Sprawdź zestawienie w galerii.Przejdź dalej -->

10 najlepszych pediatrów w Poznaniu. Zobacz ranking według o...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski