MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2014 za nami. Sprawdź! [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

Katarzyna Sklepik
Egzamin gimnazjalny 2014 za nami. Sprawdź odpowiedzi i arkusze CKE
Egzamin gimnazjalny 2014 za nami. Sprawdź odpowiedzi i arkusze CKE Paweł Miecznik
Egzamin gimnazjalny 2014 za nami. W Wielkopolsce do sześciu testów przystąpiło ponad 36 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjów. Specjalnie dla Was przypominamy odpowiedzi i arkusze CKE. Sprawdź, jak Ci poszło!

Najłatwiejszy okazał się test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Rozprawka na języku polskim, zaskoczyła tych, którzy nastawiali się na inną formę wypracowania. Przyroda i matematyka - jak zawsze trzymały swój poziom trudności. A języki? "Jak bułka z masłem" - mówili gimnazjaliści.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014. ODPOWIEDZI, PYTANIA, ARKUSZE CKE. SPRAWDŹ!

Pierwszy egzamin, do którego przystąpili uczniowie odbył się 23 kwietnia 2014, o godzinie 9. Był to test gimnazjalny z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie 24 zadań gimnazjaliści mieli 60 minut. Były to zadania zamknięte - uczeń wybierał poprawną odpowiedź spośród podanych.

Zobacz:

- Było dużo tekstów źródłowych, niektóre dotyczyły starożytności, inne średniowiecza - relacjonuje Aleksandra Hemmerling, uczennica Gimnazjum nr 50 w Poznaniu - Było też pytanie o religie świata: islam, judaizm...

Było też zadanie z czterema zdjęciami.

- Musieliśmy zaznaczyć, która z budowli pochodzi ze średniowiecza - mówi Ania Kujawa. - A na mapach trzeba było zaznaczyć rewolucje.

Jedno z zadań z wiedzy o społeczeństwie dotyczyło wyborów.

- Był obrazek z biało-czerwoną urną i dymek spotkajmy się w niedzielę - opowiada Ola. - Trzeba było napisać, czego on dotyczy. I choć zadania z WOS były proste, to uczniom nie przypadło do gustu pytanie dotyczące poziomu inflacji na przestrzeni kilku lat.

Tego samego dnia, o godzinie 11 gimnazjaliści przystąpili do testu z języka polskiego.

Sprawdź: Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

"Ciekawość ułatwia czy utrudnia życie?" - na to pytanie gimnazjaliści musieli odpowiedzieć w rozprawce, którą musieli zilustrować przykładami z literatury. Ania Pałka z Gimnazjum nr 50 w Poznaniu jako jeden z przykładów podała "Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, a jej koleżanka Ola postawiła na przykłady z życia.

Interesujący był także "Mój zaułek" - fragment "Hebanu" Ryszarda Kapuścińskiego. Po jego przeczytaniu, uczniowie musieli odpowiedzieć na sześć pytań. A po przeczytaniu tesktu "Życie wśród książek" Juliusza Barnesa - odpowiadali na kolejne sześć.

Drugi dzień egzaminów - 24 kwietnia - upłynął gimnazjalistom pod znakiem przedmiotów ścisłych. O godzinie 9 - rozwiązywali test z przyrody, a o 11 - z matematyki.

Ania Pałka jest zadowolona z odpowiedzi jakie udzieliła, ale przyznaje: - Egzamin z przyrody był trudny. Był na przykład rysunek motyla i pytanie: dlaczego motyl jest owadem? To trochę tak, jak to zadanie z aksolotlem w zeszłym roku - można na tym polec.

Sprawdź koniecznie: Egzamin gimnazjalny 2014. Przyroda [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

Z chemii był tablica pierwiastków i trzeba było napisać, czego się z niej nie da wyczytać... - Na mapie świata był zaznaczone góry, m.in. Himalaje i Andy. Zadanie polegało na podaniu nazw tych gór, które leżą przy południkach. Było też zadania dotyczące i wyżyny krakowsko-częstochowskiej i jej walorów turystycznych - dodaje Ola.

Test z matematyki był łatwiejszy, niż próbny egzamin z tego przedmiotu. Uczniowie - przez 90 minut - musieli roziwązać 23 zadania. 20 z nich miało formę zamkniętą - uczeń wybierał poprawną odpowiedź z kilku podanych. W trzech ostatnich zadaniach gimnazjaliści musieli zapisać obliczenia matematyczne.

Zobacz: Egzamin gimnazjalny 2014. Matematyka [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

25 kwietnia był dniem języków obcych. O godzinie 9, uczniowie przystąpili do testów na poziomie podstawowym, a o godzinie 11 - na poziomie rozszerzonym.

Język angielski wybrało 82 procent z 36 tysięcy wielkopolskich gimnazjalistów. Dodatkowo 68 procent zdecydowało się przystąpić także do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Sprawdź: Egzamin gimnazjalny 2014: Angielski [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Z kolei język niemiecki wybrało na egzaminie tylko 17 procent gimnazjalistów, (10 procent napisało także egzamin rozszerzony).

Egzamin gimnazjalny 2014. Niemiecki: podstawa i rozszerzenie [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Gimnazjaliści zdawali też egzaminy z języka rosyjskiego - 213 uczniów, z języka francuskiego - 145 uczniów, z jęztka hiszpańskiego - 58 uczniów i z języka włoskiego - 3 uczniów.

Egzamin gimnazjalny 2014 z CKE. Język francuski: podstawa i rozszerzenie [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Egzamin gimnazjalny 2014 z CKE. Język rosyjski: podstawa i rozszerzenie [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Egzamin gimnazjalny 2014 z CKE. Język hiszpański: podstawa i rozszerzenie [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Wyniki egzaminów uczniowie poznają w czerwcu 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski