Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy gimnazjalne 2019: Czy nauczyciele zasiądą w komisjach egzaminacyjnych w czasie strajku? Gdzie nie odbędą się egzaminy?

Nicole Młodziejewska, ZEN
Wydział Oświaty podkreśla, że wszyscy uczniowie mają obowiązek stawić się w swojej szkole niezależnie od tego, czy egzamin się odbędzie czy nie.
Wydział Oświaty podkreśla, że wszyscy uczniowie mają obowiązek stawić się w swojej szkole niezależnie od tego, czy egzamin się odbędzie czy nie. Piotr Hukało
W środę w gimnazjach w całej Polsce powinny rozpocząć się egzaminy. Jednak w tym roku odbywają się one w chaosie spowodowanym przez trwający od poniedziałku strajk nauczycieli. Jeszcze we wtorek dyrektorzy poznańskich gimnazjów nie byli w stanie odpowiedzieć, czy w ich szkole egzamin się odbędzie. W środę rano okazało się, że poznańscy uczniowie nie muszą się obawiać odwołania testów.

W tym roku egzaminy gimnazjalne przypadają na dni: 10, 11 i 12 kwietnia. W środę uczniowie zmierzą się z częścią humanistyczną - najpierw o godz. 9 z historią i wiedzą o społeczeństwie, a o godz. 11 z językiem polskim.

W czwartek przed gimnazjalistami część matematyczno-przyrodnicza. Jako pierwszy, o godz. 9, odbędzie się egzamin z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Z kolei o godz. 11 rozpocznie się egzamin z matematyki.

Sprawdź też: Strajk nauczycieli: Tak wygląda sytuacja w szkołach

Natomiast w piątek uczniowie gimnazjów będą musieli zmierzyć się z egzaminem z języka obcego. Ten rozpocznie się o godz. 9 na poziomie podstawowym, zaś o godz. 11 na poziomie rozszerzonym.

Brakowało nauczycieli
Z powodu trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli w większości szkół jeszcze we wtorek po południu temat egzaminów gimnazjalnych stał pod znakiem zapytania. Wielu dyrektorów poznańskich szkół nie umiało odpowiedzieć na pytanie „Czy egzamin gimnazjalny się odbędzie?”. Problemy wynikały przede wszystkim z braku osób, które mogłyby zasiąść w komisjach egzaminacyjnych.

- Mam zebrane komisje na pierwszy i drugi dzień egzaminów - mówił we wtorek Marek Kordus, dyrektor Gimnazjum nr 26 i dodawał: - Ale na trzeci dzień wciąż próbuję skompletować zespół.

Mimo strajkujących nauczycieli dyrektorzy zebrali odpowiednią liczbę pedagogów i utworzyli komisje egzaminacyjne.

Czytaj więcej: Egzaminy gimnazjalne w Poznaniu - gdzie mogą się nie odbyć z powodu braku nauczycieli w komisjach? Najnowsze informacje

Wydział Oświaty podkreśla, że wszyscy uczniowie mają obowiązek stawić się w swojej szkole niezależnie od tego, czy egzamin się odbędzie czy nie.

"Uczniowie, którzy przyjdą do szkoły na egzamin zostaną wpuszczeni do szkoły i poproszeni o podpisanie listy obecności" - czytamy w wydanym komunikacie. - "Zostanie ona zabezpieczona przez dyrektora na ewentualne czynności sprawdzające, które mogą być podejmowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub Wielkopolskie Kuratorium Oświaty w związku z organizacją egzaminu.

Jednocześnie Urząd Miasta Poznania przypomina, że samorząd nie ma wpływu na zaistniałą sytuację. Przeprowadzenie egzaminów to zadanie rządowe. Dyrektor szkoły (jako przewodniczący komisji egzaminacyjnej w szkole) podlega Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a ta Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nad którą nadzór sprawuje bezpośrednio Ministerstwo Edukacji Narodowej.

We wtorek wieczorem dostaliśmy informację, że ostatnie gimnazja w Poznaniu zdołały skompletować komisję i egzamin odbędzie się bez przeszkód. W środę potwierdziły to władze miasta. - Gimnazjum nr 40 także ma już skład komisji. Oznacza to, że o godz. 9 egzaminy powinny odbyć się we wszystkich poznańskich szkołach - zapewniono.

Po zakończeniu każdego z egzaminów publikujemy arkusze egzaminacyjne z prawidłowymi odpowiedziami.

CKE: Uznamy te egzaminy, które się odbędą, za ważne

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zwraca uwagę, że okoliczności, w jakich odbędzie się egzamin gimnazjalny, są dość zróżnicowane.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nie wiemy na ten moment, co się zadzieje i w każdej chwili może się coś zmienić - mówi Marcin Smolik i dodaje: - Możemy zapewnić, że wszędzie tam, gdzie uda się przeprowadzić egzamin, CKE uzna go za ważny.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podkreśla również, że komisja bierze pod uwagę możliwość, że w niektórych szkołach egzamin gimnazjalny się nie odbędzie i z tego powodu rozważa różne scenariusze.

- Trudno jednak podać ten jeden, najlepszy i najbardziej odpowiedzialny scenariusz z tych wszystkich. Wszystko zależy od tego, jaka konkretnie będzie skala tego problemu - mówi Marcin Smolik.

Jednocześnie nie informuje jednak o konkretnych działaniach, które może podjąć CKE.

Jeśli nie w kwietniu, to egzamin w czerwcu?

Egzamin gimnazjalny odbywa się w dwóch terminach: głównym (rozpoczynającym się dzisiaj i kończącym się w piątek) oraz dodatkowym od 3 do 5 czerwca.

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że „przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym (w czerwcu) jest możliwe wyłącznie w przypadku zdających, którzy nie przystąpili do danego egzaminu w terminie głównym (w kwietniu) z przyczyn losowych lub zdrowotnych”.

Czytaj też: Strajk nauczycieli. Dzień drugi - puste ławki i cisza na korytarzach [ZDJĘCIA,WIDEO]

Wśród uczniów i ich rodziców pojawiają się pytania czy ze względu na obecną sytuację, pojawią się kolejne nowe terminy egzaminu gimnazjalnego, dla uczniów którzy do niego nie przystąpią.

- Nie ma takiej możliwości - nie pozostawia złudzeń Marcin Smolik.

I dodaje: - Wynika to z faktu, że terminy egzaminów są uregulowane prawnie. To nawet nie jest już kwestia jakiegoś rozporządzenia, tylko ustawy, więc Centralna Komisja Egzaminacyjna nie ma możliwości zmiany wyznaczonych terminów, ani ustalania nowych.

Warto zaznaczyć, że zarówno egzamin gimnazjalny, jak i egzamin ósmoklasistów nie są egzaminami, których można nie zdać, ponieważ nie mają ona wyznaczonych progów punktowych. Z tego względu nie ma potrzeby wyznaczania dla nich terminów poprawkowych.

- Drugi termin nie służy temu, aby wtedy ponownie podejść do egzaminu, w sytuacji, kiedy za pierwszym razem egzamin podszedł nam źle. Należy pamiętać, że w drugim terminie egzamin mogą pisać tylko te osoby, które nie przystąpiły do niego w pierwszym terminie - przypomina dyrektor CKE.

Zobacz też:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Kuratorzy oświaty maja nadzieję, że egzaminy się odbędą i deklarują swoją pomoc - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski