Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert OBWE ds. bezpieczeństwa dla "Głosu Wielkopolskiego": 20 lat po zamachu na WTC przebudził się dżin terroryzmu

prof. Sebastian Wojciechowski
W sobotę mija dwudziesta rocznica ataków z 11 września 2001 r.
W sobotę mija dwudziesta rocznica ataków z 11 września 2001 r. Pixabay
Z danych zgromadzonych przez specjalistyczne ośrodki analityczne wynika, iż w ciągu ostatnich 20 lat odnotowano na świecie ponad 130 tys. ataków terrorystycznych. Oznacza to, iż statystycznie rzecz ujmując każdego dnia ma miejsce około 20 kolejnych. Odnotowano też około 3 tys. porwań – pisze specjalnie dla "Głosu Wielkopolskiego" prof. Sebastian Wojciechowski, ekspert OBWE ds. bezpieczeństwa, członek Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

W nawale codziennych obowiązków, zmęczeni przedłużającą się pandemią oraz rozkojarzeni powakacyjnymi wspomnieniami zapominamy lub chcemy zapomnieć o innych problemach. One niestety jednak istnieją i tylko kwestia czasu, kiedy znów o sobie przypomną. Są jak złe dżiny zamknięte w nieszczelnej butelce. W skali globalnej jednym z najgroźniejszych wśród nich jest terroryzm. Wbrew dość częstym choć błędnym opiniom nie zniknął on ani wraz z uśmierceniem Osamy bin Ladena czy rozbiciem tzw. Państwa Islamskiego, ani też pojawieniem się COVID-19. Terroryzm nadal jest poważnym zagrożeniem, co brutalnie uświadomił nam kilkanaście dni temu krwawy zamach w Afganistanie, w wyniku którego zginęło około 180 osób.

Obchodzona 11 września dwudziesta rocznica ataków terrorystycznych na USA jest dobrą okazją, aby choć przez chwilę przypomnieć o tym niebezpieczeństwie. Dwadzieścia lat temu na skutek zamachów przeprowadzonych przez Al-Kaidę przy pomocy 4 uprowadzonych samolotów pasażerskich doszło między innymi do zniszczenia wież World Trade Center czy uszkodzenia Pentagonu. Ataki te doprowadziły do śmierci 2973 osób (w tym sześcioro Polaków), nie wliczając w to 19 porywaczy i 26 ofiar nadal oficjalnie uznawanych za zaginione. Ponadto ponad 6 tys. osób odniosło obrażenia.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu:

od 16 lat

W następstwie tych wydarzeń ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush ogłosił wojnę z terroryzmem oraz podjął decyzję o skierowaniu sił zbrojnych do Afganistanu. To właśnie tam za zgodą Talibów ukrywali się odpowiedzialni za ataki przywódcy Al-Kaidy na czele z Osamą bin Ladenem. Głównym celem operacji prowadzonej w Afganistanie przez USA przy wsparciu NATO było nie tylko pokonanie terrorystów, ale i także zaprowadzenie bezpieczeństwa, poszanowanie praw człowieka czy poprawa tamtejszej sytuacji ekonomiczno-społecznej.

W ciągu 20 lat odnotowano na świecie ponad 130 tys. ataków terrorystycznych

Afganistan to jedno z najbiedniejszych państw na świecie, w którym nadal występuje ponad 60-procentowy analfabetyzm, a 90 proc. populacji żyje za mnie niż 2 dolary dziennie. Pomimo zaangażowania przez sojuszników olbrzymich środków finansowych (szacowanych na kwotę ponad 2 bln dolarów) oraz ponad 100 tys. żołnierzy nie udało się zrealizować wszystkich postawionych celów, w tym pokonać Talibów. Z czasem zaczęli oni odzyskiwać wpływy i sukcesywnie przejmować kontrolę nad kolejnymi obszarami.

W związku z tym Stany Zjednoczone, odnotowując coraz większe straty i dostrzegając niemożność militarnego rozwiązania konfliktu, rozpoczęły z nimi negocjacje. Ich efektem było porozumienie zawarte przez prezydenta Donalda Trumpa, a zaakceptowane ostatecznie z pewnymi zmianami przez jego następcę Joe Bidena. Zakładało ono między innymi wycofanie do początku września siły amerykańskich. Podobną decyzję podjęły też pozostałe państwa członkowskie NATO, w tym i Polska.

Ta bardzo różnie oceniana decyzja doprowadziła do przejęcia przez Talibów w ciągu kilkunastu dni kontroli nad prawie całym Afganistanem. Wywołało to błyskawiczny rozpad afgańskich sił bezpieczeństwa, falę uchodźców czy przerażające sceny podczas ewakuacji, które mogliśmy śledzić na bieżąco w przekazach medialnych. Smutnym paradoksem jest fakt, iż w dwudziestą rocznicę ataków z 11 września w Afganistanie władzę znowu sprawują Talibowie, którzy wspierali organizatorów tamtejszych zamachów.
Afganistan to jednak tylko jedno z wielu miejsc zagrożonych "dżinem terroryzmu".

Z danych zgromadzonych przez specjalistyczne ośrodki analityczne wynika, iż w ciągu ostatnich 20 lat odnotowano na świecie ponad 130 tys. ataków terrorystycznych. Oznacza to, iż statystycznie rzecz ujmując każdego dnia ma miejsce około 20 kolejnych. W minionym roku dotyczyły one prawie 90 państw, co pokazuje globalny charakter zagrożenia. Zdecydowana większość spośród nich koncentrowała się w Azji Zachodniej, Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej.

Wśród państw obecnie najbardziej zagrożonych wskazać należy oprócz Afganistanu czy Syrii także Indie, Irak, Somalię, Nigerię, Jemen, Filipiny, Kolumbię i Kongo. Tylko w 2019 r. na skutek ataków terrorystycznych zginęło ponad 25 tys. osób, a prawie 20 tys. odniosło rany. Odnotowano też około 3 tys. porwań. Ataki terrorystyczne oraz ich zwalczanie generują co roku olbrzymie koszty finansowe szacowane w miliardach dolarów. Na przykład w 2001 r. było to 80 mld dol. - rekordowy był jednak rok 2014, kiedy przeznaczono na ten cel aż 116 mld.

"Paliwo" dla terroryzmu

Ponowne zdobycie władzy przez Talibów to nie tylko bardzo poważny znak zapytania co do przyszłości tego państwa, w tym groźby łamania na wielką skalę praw człowieka albo wystąpienia kolejnego kryzysu migracyjnego lub ekonomicznego. Pojawia się też pytanie o utrzymanie stabilizacji w całym niezwykle newralgicznym regionie, w którym walkę o wpływy obok mocarstw zachodnich toczą od dawna m.in. Chiny, Indie, Pakistan, Iran czy Rosja.

Co więcej rządy "talibanu" mogą być też potencjalnym źródłem eskalacji terrorystycznego zagrożenia zarówno w samym Afganistanie, jak i również w innych oddalonych nawet o tysiące kilometrów państwach. Dotyczy to nie tylko faktu zwolnienia z tamtejszych więzień tysięcy islamskich ekstremistów lub przeprowadzania kolejnych krwawych zamachów, ale przede wszystkim możliwości ponownego funkcjonowania tam obozów rekrutacyjnych czy szkoleniowych różnych organizacji terrorystycznych na przykład Al-Kaidy czy Państwa Islamskiego.

Będzie to zatem następny na świecie terrorystyczny "matecznik" finansowany między innymi z olbrzymich zysków pochodzących z produkcji oraz handlu narkotykami. Ich wartość szacowana jest na kwotę nawet 3 mld dolarów rocznie. Oprócz tego zwycięstwo w Afganistanie może stać się dla islamskich fundamentalistów w różnych częściach globu, w tym i w Unii Europejskiej, bardzo znaczącym impulsem zachęcającym do kontynuowania walki z "niewiernymi" oraz przeprowadzania nowych zamachów. Przypomina to przysłowiowy "powiew wiatru w żagle", który nie tylko dodaje otuchy dotychczasowym bojownikom, ale i zachęca nowych rekrutów.

Zostanie on spotęgowany przez wspomnienie o innym spektakularnym zwycięstwie, jakim z ich punktu widzenia jest dwudziesta rocznica ataków z 11 września 2001 r. "Paliwem" dla terrorystów może być także gniew połączony z chęcią zemsty za odwetowe operacje antyterrorystyczne przeprowadzane przez USA i ich sojuszników. To wszystko razem wzięte może oznaczać w najbliższych dniach lub miesiącach eskalację ataków i ponowne przebudzenie "dżina terroryzmu". Będzie on przybierać bardzo zróżnicowane formy począwszy od środków klasycznych choćby w postaci noża czy bomby, przez cyberterroryzm, a kończąc na elementach bioterroryzmu i wykorzystaniu wciąż trwającej pandemii.

Sebastian Wojciechowski – prof., pracownik Instytutu Zachodniego oraz WNPiD UAM. Ekspert OBWE ds. bezpieczeństwa. Współautor m.in. książki "Zrozumieć współczesny terroryzm. Wybrane aspekty fenomenu".

ZOBACZ TEŻ:

W zamachach z 11 września 2001 roku na Word Trade Center w Stanach Zjednoczonych zginęło prawie 3 tysiące osób. Zamachowcy uprowadzili cztery samoloty, które uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku i siedzibę Pentagonu pod Waszyngtonem. Czwarta maszyna rozbiła się na polu w Pensylwanii. Choć mijają 22 lata od tamtej tragedii, wciąż żywe są teorie spiskowe na temat przyczyn bezprecedensowego zdarzenia.Zobacz najsłynniejsze teorie spiskowe dotyczące zamachów na WTC --->

Zamach na WTC z 11 września 2001 roku: Spiskowe teorie na te...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski