MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura wyjątkowa: Komu przysługuje? To świadczenie w Wielkopolsce dostaje 295 osób. Jak je otrzymać?

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
W Wielkopolsce, w Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 295 osób
W Wielkopolsce, w Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 295 osób Pixabay
W Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 295 osób, które ukończyły 100 lat życia. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jest to świadczenie przyznawane przez Prezesa ZUS. Jubilat nabywa uprawnienia do wspomnianego świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Emerytura wyjątkowa: Sprawdź komu przysługuje!

Jak informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce, w Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 295 osób, które ukończyły 100 lat życia. W naszym województwie świadczenie honorowe pobiera 258 kobiet i 37 mężczyzn. Najstarsza kobieta i najstarszy mężczyzna ukończyli w zeszłym roku 108 lat.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jest to świadczenie przyznawane przez prezesa ZUS. Jubilat nabywa uprawnienia do wspomnianego świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia. Świadczenie nie jest jednorazowe, ale wypłacane jest co miesiąc. Świadczenie to wynosi 100 procent obowiązującej w dniu ukończenia setnych urodzin kwoty bazowej. Od 1 marca 2024 r. kwota bazowa to 6246,13 zł.

Sprawy rozpatrywane są z urzędu

Jak zaznacza, sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób pobierających emeryturę lub rentę z ZUS, rozpatrywane są z urzędu, tzn. w celu ich przyznania nie jest konieczne złożenie wniosku.

– Natomiast w przypadku osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, prezes Zakładu podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego. Oznacza to, iż wniosek o przyznanie świadczenia honorowego powinien złożyć sam zainteresowany, jego ustawowy przedstawiciel lub pełnomocnik. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub ustnie zgłoszone do protokołu. Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego, ewentualnie kserokopię paszportu i odpisu skróconego aktu urodzenia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski