Emerytura z ZUS dla stulatka. Świadczenie dla stulatka. Ile wynosi wyjątkowa emerytura 100-latka, jak się o nią ubiegać? [17.01.2020]

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W Polsce emeryturę wyjątkową z tytułu ukończenia 100 lat pobiera obecnie 2,2 tys. osób. Dla porównania w 2008 r. osób w tym wieku było zaledwie 1,5 tys. Wśród stulatków pobierających świadczenie z ZUS zdecydowanie przeważają kobiety – stanowią 85 procent pobierających świadczenie honorowe. Jak się starać o takie dodatkowe świadczenie dla stulatków? Czy 100-latek musi złożyć wniosek o wyjątkową emeryturę w ZUS? Ile pieniędzy dostanie stulatek z ZUS? Czy kwota jest stała? Czy wypłacana jest jednorazowo czy comiesięcznie?

ZUS wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jest to świadczenie przyznawane przez prezesa ZUS. Uprawnienia do wyjątkowej emerytury nabywa się w momencie ukończenia 100 lat życia.

Nie zawsze warto przechodzić w czerwcu na emeryturę. Możesz stracić! Dlaczego?

Świadczenie dla stulatka – jednorazowe czy comiesięczne?

Świadczenie to nie jest jednorazowe – wypłacane jest co miesiąc. Od 1 marca 2020 roku stuletni seniorzy otrzymają od państwa 4294,67 zł. zł brutto. Ze świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna.

Świadczenie dla stulatka – bez wniosku dla emerytów i rencistów ZUS

Żeby otrzymać świadczenie dla 100-latków nie trzeba składać żadnego wniosku. Sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób uprawnionych do emerytury lub renty z ZUS, rozpatrywane są z urzędu.

Czytaj też: Pieniądze z programu Mama 4+: dla kogo i ile?

Świadczenie dla stulatka – kiedy na wniosek?

Natomiast w przypadku osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, prezes ZUS podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego.
W takim przypadku, wniosek o przyznanie świadczenia honorowego powinien złożyć:

  • sam zainteresowany,
  • jego ustawowy przedstawiciel,
  • pełnomocnik.

Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub ustnie zgłoszone do protokołu. Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego, ewentualnie kserokopię paszportu i odpisu skróconego aktu urodzenia.

Dodatkowo, 100-latek dostaje list gratulacyjny prezesa ZUS wraz z życzeniami.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jakie to szczęście że udało mi się kiedyś podrobić mój akt urodzenia. Przerobiłem w nim siódemkę na dwójkę i wyszło że urodziłem się w 1920 roku. Od tego roku zacznę pobierać emeryturę stulatka!!!

G
Gość

Mężczyźni powinni to dostawać po ukończeniu 90 lat!

Dodaj ogłoszenie