Emeryturę po zmarłym emerycie może dostać najbliższa rodzina. Na jakich zasadach? To trzeba wiedzieć, bo inaczej pieniądze przepadną

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
W niektórych przypadkach ZUS wypłaci emeryturę po zmarłym małżonkowi lub dzieciom
W niektórych przypadkach ZUS wypłaci emeryturę po zmarłym małżonkowi lub dzieciom Pixabay
Udostępnij:
Po śmierci emeryta jedna jego emerytura może być wypłacona rodzinie. Komu ZUS ją wypłaci i pod jakim warunkiem? Co trzeba zrobić, by otrzymać emeryturę po zmarłym członku rodziny? Jakie dokumenty są do tego konieczne? Jakie świadczenie jest świadczeniem niezrealizowanym i dlaczego trzeba to wiedzieć?

W jakich terminach ZUS wypłaca emerytury lub renty?

ZUS wypłaca emerytury i renty w kilku terminach płatności – 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia danego miesiąca.
Zatem świadczenie za listopad możemy otrzymać, w zależności jaki termin został nam przydzielony, najpóźniej do 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 listopada. I tak jest w każdym kolejnym miesiącu.
Oczywiście, jeśli te daty przypadają w soboty lub niedziele, ZUS wypłaca emeryturę dzień lub dwa wcześniej.

Trwa głosowanie...

Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wypłacany w wyższej kwocie?

Emeryturę lub rentę z ZUS po zmarłym trzeba oddać

Prawo do świadczeń z ZUS ustaje ze śmiercią osoby uprawnionej. Jeżeli zgon świadczeniobiorcy nastąpił przed terminem płatności emerytury lub renty, a istnieje możliwość wstrzymania wypłaty tego świadczenia, wówczas jego wstrzymanie następuje od miesiąca, w którym nastąpił zgon.

Czytaj koniecznie: Zasiłek pogrzebowy 2020: Komu przysługuje? Ile pieniędzy dostaniemy? Jakie dokumenty są niezbędne, by ZUS go wypłacił?

W innym przypadku wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zmarł emeryt lub rencista.

Czytaj również: Na ceremonię pogrzebową trzeba czekać w Poznaniu dwa razy dłużej niż zazwyczaj. Rodziny zmarłych są zaniepokojone

Listonosz, który przynosi emeryturę po śmierci emeryta nie powinien już wypłacać jej domownikom tylko zwrócić do ZUS. Jeśli tego nie zrobi, ZUS ustali nadpłatę i będzie dochodził zwrotu wypłaconej kwoty.

Sprawdź: Na co może sobie pozwolić przeciętny polski emeryt?

Jeśli świadczenie przekazywane jest na rachunek bankowy emeryta, obowiązek zwrotu dotyczy świadczeń, wypłaconych za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiła jego śmierć.

Kiedy emerytury lub renty po zmarłym nie trzeba oddawać?

Czasami jednak emeryturę lub rentę ZUS może wypłacić rodzinie. Chodzi o tzw. niezrealizowane świadczenie.

Czytaj też: Z tygodnia na tydzień zgonów w Poznaniu rejestruje się coraz więcej. Zobacz szczegółowe dane

Jakie świadczenie jest świadczeniem niezrealizowanym?

Świadczenie niezrealizowane to:

  • takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone
  • takie, o które zmarła osoba złożyła wniosek, ale nie otrzymała decyzji, na przykład z powodu prowadzonego przez ZUS postępowania
  • należne osobie, która miała już ustalone prawo do świadczenia i która złożyła wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty, ale przed załatwieniem tego wniosku przez ZUS zmarła

Kto z rodziny ma prawo do emerytury po zmarłym emerycie?

Prawo do niezrealizowanych świadczeń mają:

  • w pierwszej kolejności – mąż, żona lub dzieci zmarłego, jeśli prowadziły z nim wspólne gospodarstwo domowe,
  • w drugiej kolejności – małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego (w razie braku małżonka, dzieci, z którymi zmarła osoba prowadziła wspólne gospodarstwo domowe).
  • w trzeciej kolejności – inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub ci, na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła, w razie braku wymienionych wyżej małżonka i dzieci.

Przykład:
Pan Włodzimierz, emeryt, mieszkał z żoną. Zmarł 3 listopada, a termin płatności emerytury ma przewidziany na 20 listopada i dlatego tej emerytury nie zdążył pobrać. Jego żona jest uprawniona do pobrania tej jednej emerytury męża – jako niezrealizowanego świadczenia za listopad. ZUS wypłaci jej pieniądze, ale pod warunkiem, że złoży w tej sprawie wniosek.

Do wypłaty emerytury po zmarłym konieczny jest wniosek

- Żeby ZUS taką emeryturę wypłacił, uprawniony musi złożyć wniosek. Jeśli wniosku nie złoży, pieniądze przepadną

- wyjaśnia Marlena Nowicka regionalna rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce.

Czytaj więcej: Emerytura z ZUS dla stulatka. Świadczenie dla stulatka. Ile wynosi wyjątkowa emerytura 100-latka, jak się o nią ubiegać?

Uwaga! Wniosek trzeba złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwała emerytura lub renta.

Druk wniosku o niezrealizowane świadczenie (druk ENS) dostępny jest na stronie internetowej ZUS i w każdej jego placówce.

Jakie dokumenty są jeszcze potrzebne, żeby ubiegać się o wypłatę emerytury po zmarłym emerycie?

Dokumenty, na podstawie których ZUS ustali uprawnienia do niezrealizowanych świadczeń, to w szczególności:

  • odpis aktu zgonu,
  • odpis aktu małżeństwa - w przypadku małżonka,
  • odpis aktu urodzenia - w przypadku dzieci,
  • środki dowodowe potwierdzające fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego lub fakt przyczyniania się do utrzymywania osoby zmarłej.

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bartek

Złodziejski ZUS żeruje w sposób obrzydliwy. Człowiek umiera, rodzina (ze sporym opóźnieniem) dostaje ochłap - 4 tysie. I jeszcze musi tym k.w.om z ZUS żebracze wnioski wysyłać... O wypłacenie ostatniego świadczenia.

Dodaj ogłoszenie