Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Kopacz premierem, czyli panie na najważniejszych stanowiskach w Polsce

BAZA
Ewa Kopacz premierem, czyli panie na najważniejszych stanowiskach
Ewa Kopacz premierem, czyli panie na najważniejszych stanowiskach Bartek Syta Whiteframes.Pl
Po wtorkowej rezygnacji Donalda Tuska nowym premierem ma zostać Ewa Kopacz. Oznacza to, że dotychczasowa marszałek Sejmu zostanie dopiero drugą w historii Polski kobietą-premierem. Jak na razie stosunkowo niewiele pań piastowało najważniejsze funkcje w III RP, dlatego warto je przypomnieć.

Dotąd stanowisko prezesa Rady Ministrów w Polsce sprawowała tylko jedna kobieta – Hanna Suchocka. Reprezentantka Unii Demokratycznej funkcję objęła w lipcu 1992 roku i pełniła ją przez 471 dni – do maja 1993 roku. Niewiele więcej kobiet było wicepremierami. Dotychczas tylko trzy: Izabela Jaruga-Nowacka (2004-05, rząd Marka Belki), Zyta Gilowska (2006-07, rządy Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego) oraz obecna minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Za to panie pojawiały się jako ministrowie w składach niemal wszystkich rządów począwszy od gabinetu Tadeusza Mazowieckiego, gdzie resortem kultury i sztuki kierowała Izabella Cywińska.

CZYTAJ TEŻ:

Tylko dwie kobiety kierowały dotąd pracami Parlamentu. W przypadku Sejmu to obecna marszałek Ewa Kopacz, a jedyną marszałek Senatu była Alicja Grześkowiak (1997-2001). Wśród innych wysokich stanowisk sprawowanych przez panie, warto wymienić funkcję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, którą przez dwie kadencje pełniła Ewa Kulesza (1998-2006). Dwie panie przewodniczyły zaś Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Były to Danuta Waniek (2003-05) i Elżbieta Kruk (2006-07). Również dwie kobiety są na liście Rzeczników Praw Obywatelskich: pierwszym została Ewa Łętowska (1987-92), a obecny to Irena Lipowicz. Z kolei Rzecznikiem Praw Dziecka w latach 2006-08 była Ewa Sowińska. Nie można także zapomnieć o Hannie Gronkiewicz-Waltz – pierwszej i jak dotąd jedynej kobiecie, która została prezesem Narodowego Banku Polskiego. Stanowisko to piastowała od maja 1992 do końca 2000 roku, co czyni z niej najdłużej urzędującego prezes NBP.

CZYTAJ TEŻ:

Nie mieliśmy za to kobiety-prezydenta. Dotychczas zaledwie dwie panie próbowały stanąć na czele państwa. Także i tu do historii przeszła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecna prezydent Warszawy wystartowała w wyborach prezydenckich w 1995 roku, ale uzyskała poparcie wynoszące 2,76 proc, więc nie liczyła się w wyścigu o drugą turę. W 2000 roku na liście wyborczej zabrakło kobiety, a pięć lat później pojawiła się tylko Henryka Bochniarz. Zebrała 1,26 proc. głosów. Może w przyszłości Ewa Kopacz postanowi przetrzeć paniom także tę drogę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski