MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty legendarnego zakładu H. Cegielskiego w Poznaniu. Zakłady potwierdziły odejście prezeski

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Zakłady potwierdziły odejście Elżbiety Wawrzynkiewicz ze stanowiska.
Zakłady potwierdziły odejście Elżbiety Wawrzynkiewicz ze stanowiska. Adam Jastrzębowski
Pomimo, że 90 procent udziałów w ubiegłym roku objęła Polska Grupa Zbrojeniowa, legendarny zakład H. Cegielskiego Poznań nadal nie otrzymuje zamówień. W związku z tą sytuacją, Elżbieta Wawrzynkiewicz zrezygnowała z pozycji prezesa. Jacek Jaśkowiak proponuje komunalizację spółki.

Spis treści

Brak zamówień w H. Cegielski mimo wsparcia rządu

Od zeszłego roku, zakłady H. Cegielskiego Poznań są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W planach była produkcja sprzętu dla wojska, co miało pomóc zakładom wyjść z kryzysu. Niestety, pomimo słów wsparcia od rządu, do tej pory nie nastąpiły żadne zmiany, które dawałyby nadzieję na rozwój spółki.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", 12 kwietnia, Elżbieta Wawrzynkiewicz zrezygnowała z funkcji prezesa spółki H. Cegielski - Poznań.

- Powodem decyzji o rezygnacji był przede wszystkim brak współpracy ze strony Polskiej Grupy Zbrojeniowej

- mówiła Wawrzynkiewicz. Ostatnie sprawozdanie finansowe zakładów H. Cegielski Poznań w KRS jest za 2022 rok. Wynika z niego, że spółka odnotowała wówczas stratę netto na poziomie 52 mln zł.

Związkowcy żałują odejścia prezeski

Rezygnacją prezes Wawrzynkiewicz ma zająć się teraz rada nadzorcza zakładów Cegielskiego. Przewodniczący komisji międzyzakładowej NSZZ „Solidarność" w H. Cegielski - Poznań, Eryk Szajbe, nie ukrywa, że żałuje odejścia Wawrzynkiewicz ze stanowiska.

- Takiego managera nie mieliśmy od kilkunastu lat. Pani prezes Wawrzynkiewicz miała pomysł i charyzmę, a jej wizja współpracy z WZMot-ami była do zaakceptowania

- mówi Szajbe w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, zapowiadał, że konkrety w sprawie zakładów H. Cegielski Poznań będzie przedstawiał Minister Aktywów Państwowych i szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dodał, że zakłady HCP nie są rządowi obojętne "nie tylko ze względu na historię, ale też ze względu na zdolności specjalistów, którzy tam pracują".

Ratowanie HCP przez komunalizację

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, proponuje komunalizację spółki jako rozwiązanie problemów zakładów H. Cegielski Poznań. Uważa, że HCP to ikona Poznania i wspólne dziedzictwo, więc "naszym obowiązkiem jest ratować to przedsiębiorstwo przed upadłością".

- Poznań w zakresie sposobu zarządzania spółkami komunalnymi i ich kondycji finansowej jest w skali kraju ewenementem

- mówi prezydent Jaśkowiak.

Prezydent Jaśkowiak jest gotowy przekonywać radnych do takiego rozwiązania, jak i samemu zaangażować się we wsparcie w pozyskiwaniu kontraktów oraz zachęcać do tego czołowych polityków z Poznania i Wielkopolski.

- Trzymam za jego realizację bardzo mocno kciuki

- mówi była już prezes zakładów HCP, Elżbieta Wawrzynkiewicz.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Turystyczna Wielkopolska: Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski