MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe 2016: Ubezpieczenie

Milena Kochanowska
Pamiętajmy, że ubezpieczyć możemy się także od ewentualnej rezygnacji z wykupionej wycieczki
Pamiętajmy, że ubezpieczyć możemy się także od ewentualnej rezygnacji z wykupionej wycieczki Wojciech Matusik
Za kilka dni wielu Wielkopolan skorzysta z ferii i wyjedzie gdzieś z dziećmi. Jakie ubezpieczenia na wyjazd możemy wykupić dla siebie i bliskich?

Przegląd polis ubezpieczeniowych
Gdy w skutek jakiegoś zdarzenia losowego, np. wypadku samochodowego lub zalania mieszkania sąsiada, ubezpieczyciel wypłacił nam lub osobom trzecim odszkodowanie, suma naszego ubezpieczenia prawdopodobnie zmniejszyła się, a wówczas przed dłuższym wyjazdem warto pomyśleć o tak zwanym doubezpieczeniu.

Standardowa polisa
To ona gwarantuje nam odszkodowanie za stałe elementy mie-szkania oraz chroni od odpowiedzialności cywilnej. Natomiast za skradzione przedmioty wartościowe możemy dostać np. tylko 40 proc. ich wartości. Gdy stwierdzimy więc, że standardowe ubezpieczenie nie gwarantuje nam odszkodowania adekwatnego do ewentualnych strat, zastanówmy się czy nie warto podwyższyć sumy ubezpieczenia.
Dokonując doubezpieczenia dopilnujmy, by agent przy podpisywaniu umowy zrobił spis wartościowych przedmiotów i potwierdził, że stan zabezpieczenia mieszkania odpowiada wymaganiom stawianym przez towarzystwo. Niestety, nie możemy doubezpieczyć mienia tylko na czas dłuższego wyjazdu.

Ubezpieczmy też siebie

Posiadanie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest obowiązkowe, jednak warto uzyskać ten dokument zawsze, gdy wyjeżdżamy do krajów członkowskich Unii Europejskiej i EFTA.

Do czego uprawnia EKUZ?

Jesteśmy uprawnieni wyłącznie do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne ze względów medycznych z uwagi na planowany czas pobytu w państwie członkowskim UE/EFTA. Przede wszystkim więc są to procedury medyczne, które zapobiegają przymusowemu powrotowi do kraju przed końcem planowanego pobytu.
Formularz wniosku o wydanie karty EKUZ można dostać w oddziałach wojewódzkich i delegaturach (w Poznaniu przy ul. Piekary 14/15 i ul. Grunwaldzkiej 158, a także w delegaturach NFZ w Pile, Lesznie, Kaliszu i Koninie). Jest także zamieszczony w formie elektronicznej na stronie internetowej funduszu i stronach poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ. Nie dołączamy do niego żadnych dokumentów, bo jesteśmy weryfikowani przez system eWUŚ.
NFZ może przesłać EKUZ pocztą. Przesłanie pod adres wskazany we wniosku jest możliwe, o ile wniosek został przesłany do oddziału wojewódzkiego NFZ w formie skanu dokumentu, na którym widnieje wyraźny podpis wnioskodawcy.
EKUZ powinna zostać wystawiona od ręki w dniu złożenia wniosku lub w ciągu trzech dni roboczych od dnia wpływu wniosku pocztą, faksem lub w formie elektronicznej do oddziału wojewódzkiego NFZ, chyba że składający wniosek wskazał inny termin odbioru.
Jeśli pomimo okazania karty EKUZ, zapłacimy za udzielone świadczenia zdrowotne podczas pobytu w innym państwie członkowskim UE/EFTA, mamy prawo wystąpić do NFZ o zwrot tych kosztów.

Jak długo ważna jest EKUZ?
EKUZ jest ważna do pięciu lat dla osób pobierających świadczenia emerytalne. Na sześć miesięcy kartę dostaną osoby ubezpieczone, które są zatrudnione, pobierają rentę, prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię. Natomiast osobom bezrobotnym, zarejestrowanym w urzędzie pracy karta wydawana jest na dwa miesiące.
Zgubiliśmy EKUZ!
W takim przypadku musimy skontaktować się ze swoim oddziałem NFZ, który wystawi certyfikat potwierdzający ubezpieczenie, który przekaże do zagranicznej placówki. Niezbędna pomoc medyczna udzielana jest także pacjentom, którzy nie przedstawili certyfikatu, jednak prawdopodobnie zostaną oni zobowiązani do pokrycia pełnych kosztów leczenia przed opuszczeniem placówki.
Aby ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków, trzeba zachować wszystkie rachunki, wystawione na osobę, której były udzielone świadczenia zdrowotne. Musimy też pamiętać, że pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski.

Wyjazd grupowy
Zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych, organizator ma ustawowy obowiązek zapewnienia nam ubezpieczenia. Sprawdźmy jednak zawsze, jaki jest jego zakres i czy nie należałoby zawrzeć dodatkowej umowy z wybranym ubezpieczycielem na własną rękę. Tego typu polisy zazwyczaj mają ograniczony zakres ochrony – nie muszą pokrywać na przykład ubezpieczenia sprzętu turystycznego czy OC, a suma ubezpieczenia kosztów leczenia może być niewystarczająca. Dokładnie zapoznajmy się więc z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), oferowanego nam przez tourope-ratora.

Dodatkowe ubezpieczenia
Pamiętajmy, że ubezpieczyć możemy się także od ewentualnej rezygnacji z wycieczki (nie stracimy wówczas całej wpłaconej kwoty), ubezpieczyć możemy też drogi sprzęt turystyczny, a nawet wykupić ubezpieczenie związane z anulowaniem biletu lotniczego.
Wykupione u ubezpieczyciela tzw. klasyczne ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) zapewnia m.in.: pomoc medyczną w nagłych przypadkach, konsultacje lekarskie przez telefon z polskojęzycznym lekarzem, konsultacje i badania lekarskie na miejscu, hospitalizację, transport medyczny. Zwyczajowo dodawane do KL ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) gwarantuje wypłatę odszkodowania związanego z nieszczęśliwym wypadkiem, a OC przyda się w razie, gdy wyrządzimy komuś szkodę. Ubezpieczenie zawiera również ograniczone elementy ochrony prawnej – np. zapewnienie pomocy adwokata. Pakiet assistance jest automatycznie włączany do polisy KL. W jego skład wchodzą m.in.: pomoc w razie kradzieży lub zorganizowanie wcześniejszego powrotu do kraju, jeśli w miejscu zamieszkania doszło do poważnych zdarzeń losowych.

Wybierając się w góry w krajach UE
Zabezpieczmy się w specjalne ubezpieczenie pokrywające koszty ewentualnej akcji ratowniczej. Gdy kwota rachunku za akcję wyda nam się zawyżona skontaktujmy się z Europejskim Centrum Konsumenckim w danym kraju. Lista adresów dostępna jest na stronie www.konsument.gov.pl.

Jesteś studentem?
Studenci powinni zaopatrzyć się w Międzynarodową Legitymację Studencką – ISIC (International Student Identity Card). To dokument potwierdzający status studenta na całym świecie. Dzięki niej uzyskają dostęp do wielu zniżek w Polsce i za granicą. Może być ona także kartą zawierającą ubezpieczenie.

Czy ubezpieczenie szkolne działa podczas ferii?
Większość uczących się dzieci jest objęta ubezpieczeniem szkolnym, czyli ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, które może działać również w czasie wyjazdu na ferie. Warto więc sprawdzić przed wyjazdem, jaką sumę ubezpieczenia i jaki zakres oferuje szkolne NNW. Jeśli ubezpieczenie szkolne nie obejmuje odpowiedzialności cywilnej, za ewentualne szkody wyrządzone przez dzieci, będą musieli zapłacić ich rodzice. Upewnijmy się też, czy szkolne ubezpieczenie obejmie wypadki, które zdarzą się poza granicami Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski