MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy Freud zagląda w duszę Stalina - recenzja książki „Kozetka Stalina”

Kamilla Placko-Wozińska
Kamilla Placko-Wozińska
Malownicza jesień w parku pałacu Likania, należącego dawniej do Romanowów. To tu, w Borżomi na trzy lata przed śmiercią Stalina, rozgrywa się akcja powieści „Kozetka Stalina”. I choć mamy do czynienia z fikcją literacką, to jednak opartą na solidnie zebranym materiale faktograficznym.

Postaci, będące tworami wyobraźni Jean-Daniela Baltassata, przenikają się z historycznymi.

Na zaproszenie Stalina przyjeżdża młody malarz Daniłow, wychowanek znanej rzeźbiarki Muchiny, a zarazem protegowany (i nie tylko) dawnej kochanki Stalina Wodiewy. Artysta jest autorem projektu pomnika wiecznej chwały dyktatora. Zanim jednak trafi przed jego oblicze, czekają go groźne przesłuchania generałów. Ale to i tak dopiero początek...

Stalin Wodiewie pokazuje w burżuazyjnym magazynie zdjęcie kozetki „wielkiego szarlatana” Zygmunta Freuda. Jest identyczna z tą stojącą w pałacu. I tu zaczyna się gra – wódz zajmuje miejsce na kozetce, opowiada o historiach z życia, kobietach, Leninie i snach, które zajmująca fotel kochanka ma interpretować. W tę grę wciągnięci są nie tylko jej bohaterowie, bardzo wciąga i czytelnika. A czasami, gdy Stalin myśli o sobie, to w pierwszej osobie... liczby mnogiej.

Autor, Jean-Daniel Baltassat (Francuz, urodzony w Górnej Sabaudii) zaskakuje znajomością faktów i rosyjskiej, nawet tej wypaczonej, duszy.

Kozetka Stalina
Jean-Daniel Baltassat
Studio Emka 2015
cena 29,50 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski