Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Gęsina na imieninach" w Poznaniu. Znamy program tegorocznej edycji

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Gęsina od dekady towarzyszy obchodom dni patrona miasta.
Gęsina od dekady towarzyszy obchodom dni patrona miasta. Karol Pomeranek
Po raz kolejny gęsina, obok świętomarcińskich rogali królować będzie 11 listopada na imieninach patrona Poznania. Co nas czeka w tym roku?

Gęsina od dekady towarzyszy rokrocznym obchodom dni patrona miasta. Nie inaczej – jak zaznaczył Jacek Marcinkowski z Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy w Poznaniu – będzie i tym razem, 11 listopada.

– Po raz dziesiąty mamy przyjemność zaprosić nie tylko mieszkańców miasta Poznania na degustację gęsiny podczas obchodów dni patrona Miasta 11 listopada. Chcemy wypromować gęsinę jako wyjątkowo zdrowe mięso. Chcielibyśmy, żeby tradycja jej pożywania obecna była nie tylko w Wielkopolsce, ale również i w pozostałych regionach naszego kraju

– mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczny festiwal gęsi „Gęsina na imieninach” Jacek Marcinkowski z Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy w Poznaniu.

Na poznaniaków 11 listopada czekać będzie nie lada wyżerka. Oczywiście darmowa. Będzie pasztet z gęsi, pierogi z szarpaną gęsiną czy słynne gęsie pipki, czyli żołądki gęsie w wywarze zakwaszane kwaśną śmietaną.

To promocja gęsiny

W ocenie znanego poznańskiego restauratora Hieronima Jurgi, dzięki tego typu przedsięwzięciom jak „Gęsina na imieninach” przyczyniamy się do popularyzacji tego rodzaju mięsa nie tylko w Wielkopolsce.

– Choć gęsina nie jest tanim mięsem, świadomość wśród konsumentów rośnie, a wraz z tym jej popularność na naszych stołach. Promujemy bowiem jeden z najzdrowszych gatunków mięsa

– dodał.

– Także w Polsce zauważmy wzrost spożycia gęsiny, co dobrze roku na przyszłość

– oceniła Lilianna Kubiak, wiceszefowa Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, które zorganizowało niedawno konkurs na najlepsze dania z tego gatunku mięsa.

Gęsi a święty Marcin

Ktoś zapyta, co ma gęsina do św. Marcina? Otóż ma. Syn rzymskiego oficera urodzony ok. 316 roku na Węgrzech święty Marcin w młodym wieku wstąpił do wojska. Po tym jak ze swoim garnizonem trafił do Galii – jak przypomina portal naludowo.pl – w jego życiu miało miejsce pewne wydarzenie. Otóż wracając pewnego dnia z patrolu ujrzał proszącego o litość półnagiego mężczyznę i okrył tegoż żebraka połową swego płaszcza. Okazało się, że owym żebrakiem był sam Chrystus, co objawiło mu się wkrótce we śnie. Odczytując to jako znak z niebios skromny Marcin wstąpił do stanu duchownego, nie marząc oczywiście o jakichkolwiek kościelnych zaszczytach.

Przeczuwając, że te mogą nadejść, dowiedziawszy się o śmierci urzędującego biskupa Tours, ukrył się w pobliskiej gęsiarni, by tam przeczekać do wyboru jego następcy. Plan nie powiódł się jednak. Gęsi narobiły hałasu i ukrywający się Marcin został odnaleziony. I oczywiście został biskupem Tours… W ten oto sposób w kolejne rocznice jego urodzin w dniu 11 listopada na stołach pojawia się gęsina, a w tradycji na stałe zagościły takie powiedzenia jak „Na świętego Marcina najlepsza gęsina”, „Dzień św. Marcina dużo gęsi zarzyna” czy „Na świętego Marcina gęś do komina”. Jednym słowem gęsi były tymi, które „wygęgały” jego biskupstwo.

W programie:

gdzie: Łęgi Dębińskie, w Parku Jana Pawła II, w godz. 12:00 - 15:00

  • Gęsia Patelnia - degustacje w ramach oficjalnych obchodów uroczystości z okazji Święta Niepodległości

gdzie. ul. Św. Marcin, u wylotu ulicy Gwarnej, w godz. 12:00 - 18:00

  • Gęsia Scena Kulinarna - pokazy i degustacje
  • Gęsi Kocioł - degustacje
  • Gęsia Zagroda - animacje dla dzieci
  • Gęsia Wszechnica - porady dietetyka

gdzie: ul. Św. Marcin, w godz. 13:00 - 15:00

  • Korowód Świętomarciński - platforma, statyści, kucharze, uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, zespół Poznań Brass
Walory gęsiny:
Mięso z gęsi to bogactwo pełnowartościowego białka. i nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym tak istotnych dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6. Kwasy te wpływają m.in. na obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi, a podwyższenie dobrego (HDL), ponadto wspomagają pracę mózgu. Mięso z gęsi dostarcza: witaminy A, E, witaminy z grupy B - zwłaszcza niacynę, potas, fosfor, magnez, żelazo, cynk (źródło: Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Własne M:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski