Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Miejska Górka. Bogata historia, którą tworzą mieszkańcy

RED
Grupa Rekonstrukcyjna „Żarno” przywraca do życia stare narzędzia rolnicze i gospodarcze.
Grupa Rekonstrukcyjna „Żarno” przywraca do życia stare narzędzia rolnicze i gospodarcze.
Miejska Górka - niepowtarzalna mała ojczyzna tych, którzy znaleźli tu swoje miejsce na ziemi i tu zbudowali swój fundament. I choć czas, tak jak rzeka Dąbroczna, płynie nieustannie, to dziedzictwo i wielowiekowa tradycja tworzą wizerunek miasta i jego okolic.

Miejska Górka to miasto, położone w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego. Tym, co wyróżnia ją na tle innych, jest przybierająca różne formy aktywność społeczności lokalnej. Prężnie rozwijają się tu stowarzyszenia, kluby i organizacje, obejmujące różne dziedziny życia społecznego.

Różnorodność folkloru odzwierciedla nie tylko bogatą historię miejsca, ale również styl życia mieszkańców tego ponad 730-letniego miasta.

Miejskogórecki urząd we współpracy z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej inicjuje wiele akcji związanych z kultywowaniem tradycji, obrzędów i obyczajów na terenie gminy. Wśród nich warto wymienić m.in. obrzęd „Wieziemy Smolorza”, gdzie członkowie zespołu ludowego przebrani w barwne stroje towarzyszą Smolorzowi i z gromkim śpiewem oraz muzyką odwiedzają wszystkie gospodarstwa czy tradycyjne darcie pierza połączone z biesiadą ludową.

Od ponad 40 lat na terenie gminy działają zespoły śpiewacze „Góreczanki” i „Pod Klonem”, które wykonują utwory ludowe, głównie z regionu Wielkopolski. Od sześciu lat w Sobiałkowie istnieje Zespół Śpiewaczy „Włościanie”.

Nie można nie wspomnieć o istnieniu Grupy Rekonstrukcyjnej „Żarno”, która przywraca do życia stare narzędzia rolnicze i gospodarcze, przekazując najmłodszym pokoleniom wiedzę na temat ich funkcjonalności.

Burmistrz zaprasza

Gmina Miejska Górka. Bogata historia, którą tworzą mieszkańcy

"Serdecznie zapraszam do Miejskiej Górki! Zachęcam do poznania historii, tradycji i kultury naszej gminy. Żyje tu ponad 9 tysięcy osób. Centralne położenie w powiecie rawickim, prosty dojazd drogami - zarówno krajową i wojewódzką - klasztor oo. Franciszkanów na Goruszkach, najstarszy wiatrak „Koźlak” w tej okolicy i jedyny w Wielkopolsce kompleks boisk baseballowych niewątpliwie podnoszą jej atrakcyjność.

Miejska Górka to miasto aktywnych ludzi, decydujących o jego rozwoju i pozycji w regionie. To liczne pasje mieszkańców stanowią przyczynek do zawiązywania się tutaj najróżniejszych stowarzyszeń i organizacji kształtujących lokalną kulturę i decydujących o wyjątkowości tego miejsca. Działa tu 14 kół gospodyń, siedem klubów sportowych, koła wędkarskie, klub seniora, koło pszczelarzy, jest orkiestra dęta. Prężnie rozwija się też uniwersytet drugiego wieku. W gminie działa również klub ju-jitsu i judo, klub motocrossowy oraz klub piłkarski. Organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, cieszących się popularnością wśród mieszkańców.

Cieszę się, że mogę kierować gminą, w której mieszkają tak aktywni i kreatywni ludzie. A mamy takich osób sporo. I robimy rzeczy wyjątkowe. To właśnie dzięki nim z sukcesem ocalamy od zapomnienia dawne tradycje i zwyczaje tej ziemi."

Karol Skrzypczak,
burmistrz Miejskiej Górki

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski